Spotkanie z niedźwiedziem w górach. Tego absolutnie nie rób
Tej wiosny wyjątkowo często turyści donoszą o spotkaniach z niedźwiedziami. Zwierzęta można zobaczyć na szlakach, ale też w pobliżu zabudowań. Majówkę wielu Polaków spędza w górach, więc przypominamy, jak się zachować w przypadku spotkania z drapieżnikiem.
Populacja niedźwiedzi w Polsce obejmuje ok 110 osobników - informuje WWF Polska. Zwierzęta zamieszkują pięć obszarów. Najliczniej występują w Bieszczadach - tamtejsza "ostoja" to aż 80 proc. krajowej populacji tego drapieżnika. Na drugim miejscu są z kolei Tatry, gdzie przebywa ok. kilkunastu osobników.
Bieszczady i Tatry - tam żyje najwięcej niedźwiedzi w Polsce
Zarówno Bieszczady, jak i Tatrzański Park Narodowy to popularne cele majówkowych wycieczek. Co zrobić, jeśli podczas wyprawy spotkamy niedźwiedzia?
Spośród zwierząt zamieszkujących TPN, "niedźwiedź wzbudza największe zainteresowanie i strach turystów. I słusznie. Choć ten największy tatrzański drapieżnik jest na ogół wegetarianinem, to nie należy go oczywiście lekceważyć" - czytamy na stronie parku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Zdaniem leśników niedźwiedzie same nie atakują człowieka, mogą jedynie bronić swojego terytorium, kiedy poczują się zagrożone. - Dlatego, będąc głęboko w lesie, na terenach, gdzie żyją niedźwiedzie, nie zachowujmy się absolutnie cicho, nie skradajmy się jak Indianie, tylko, np. idąc szlakiem, rozmawiajmy czy pogwizdujmy - radzi Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Podkreśla, że niedźwiedź nie atakuje ludzi, tylko broni swojego terytorium. - Wszystkie do tej pory odnotowane przypadki ataków na człowieka, to efekt zaskoczenia niedźwiedzia, podejścia za blisko. Wówczas czuje się on zagrożony i następuje atak - tłumaczy.
Czytaj także: Wszedł do gawry niedźwiedzia. Jest nagranie
Co ciekawe, jak przekonuje Marszałek, niedźwiedzia raczej nie spotka osoba, która używa mocnych perfum. - Wówczas możemy być niemal pewni, że niedźwiedź wyczuje nas z dużej odległości i się raczej oddali. Instynkt mu podpowiada, że nie ma żadnego interesu, żeby wejść w konflikt z człowiekiem - wyjaśnia.
Źródło: TPN, WWF Polska, PAP