Trwa ładowanie...

Naddniestrze – Dzień Zwycięstwa

W krajach Wspólnoty Niepodległych Państw 9 maja obchodzi się Dzień Zwycięstwa. Jest to święto upamiętniające zakończenie II wojny światowej w Europie. To także ważna data dla położonego na wschodzie Mołdawii Naddniestrza, wykazującego aspiracje niepodległościowe i nieuznawanego na arenie międzynarodowej. Jak ważny jest to dla mieszkańców tego terytorium dzień, mieli okazję zobaczyć Dominika i Jacek, prowadzący bloga szpilkinamapie.pl. Oto ich relacja z podróży.

Naddniestrze – Dzień ZwycięstwaŹródło: szpilkinamapie.pl
d17xc6i
d17xc6i

Nasz pobyt w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie, zbiegł się w czasie z obchodami uroczystości Wszystkich Świętych oraz z Dniem Zwycięstwa. Nasza nowo poznana polonijna ekipa z tego miasta zgodnie stwierdziła, że takich obchodów Dnia Zwycięstwa jak w Naddniestrzu nie ma nigdzie na zachód od Placu Czerwonego. Z ekscytacją wsiadaliśmy do samochodu Tomka, którym dojechaliśmy do czegoś w rodzaju granicy. Tam musieliśmy się wylegitymować i dostaliśmy karteczki z dziesięciogodzinnym pozwoleniem na wjazd do Naddniestrza. Karteczki trzeba zachować, ponieważ będą zbierane przy wyjeździe. Dalej, już taksówką, ruszyliśmy do Tyraspola – stolicy Naddniestrza, położonej 70 km od Kiszyniowa.

szpilkinamapie.pl
Źródło: szpilkinamapie.pl

Parada

Wychodzimy z taksówki. Z oddali dobiega głos. Jakaś muzyka, nawoływanie. Grają marsza. Wszystko po rosyjsku. Ruszamy za tłumem. Mijamy ludzi. Wszyscy mają poprzypinane pomarańczowo-czarne wstążki. Dochodzimy do głównej ulicy. Tam potok ludzi. Część z nich niesie zdjęcia swoich bliskich, którzy walczyli w czasie II wojny światowej. Niektóre zdjęcia są naprawdę stare. Pożółkłe, zagniecione, podarte. Niektóre są nowsze. Widnieją na nich uśmiechnięci dziadkowie z piersią obwieszoną medalami.

szpilkinamapie.pl
Źródło: szpilkinamapie.pl

Szybko można zorientować się, że większość z osób na starych fotografiach nie dożyła końca wojny. Te pogniecione, czarno-białe kawałki papieru to jedyne, co po sobie zostawili rodzinom. Dookoła powiewają flagi w kolorach biało-niebiesko-czerwonych i czerwono-zielonych. Symbol sierpa i młota jest widoczny wszędzie. Na flagach, plakatach, piersiach weteranów, czapeczkach kilkuletnich dzieci przebranych za czerwonoarmistów.

szpilkinamapie.pl
Źródło: szpilkinamapie.pl

Tłum niesie wielki transparent z napisem "Dziękujemy za zwycięstwo!". W najlepiej widocznych miejscach powieszone są banery z datami 1941-1945. Czas rozpoczęcia i zakończenia tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

szpilkinamapie.pl
Źródło: szpilkinamapie.pl

Co działo się w latach 1939-1940? Tego pewnie nikt ze zgromadzonych nie wie. Lub nie chce wiedzieć. Dlaczego dzieci owija się w czerwone sztandary z sierpem i młotem – symbolem ideologii, która doprowadziła do śmierci milionów ludzi na całym świecie, a pula ofiar ciągle się powiększa?

szpilkinamapie.pl
Źródło: szpilkinamapie.pl

Kochamy wschód. To miejsce jedyne w swoim rodzaju. Gościnność i dobroć ludzi sprawia, że utarta „polska gościnność” rumieni się ze wstydu. Jednak kiedy widzę takie rzeczy, to ciężko jest mi przejść nad tym do porządku dziennego. Szczególnie żal mi dzieci. Dorosłych też mi żal, bo oni kiedyś byli takimi samymi dziećmi. Też owijali ich w sztandary. Też zakładali im czapeczki z sierpem, młotem i czerwoną gwiazdą. Ale to były trochę inne czasy. Nie było internetu, a cały kontynent dzieliła żelazna kurtyna.

szpilkinamapie.pl
Źródło: szpilkinamapie.pl

Rodzice, którzy dziś owijają swoje pociechy w sierp i młot, nie mają tego usprawiedliwienia. Nie mogą powiedzieć, że nie wiedzieli, co robił Stalin, Beria i reszta towarzystwa. Nie mogą.

szpilkinamapie.pl
Źródło: szpilkinamapie.pl

Po paradzie

Udaliśmy się na spacer po Tyraspolu, gdzie zaskakująco wiele budowli, placów i parków nosi nazwę „Pobieda” czyli „Zwycięstwo”. Hitami w naddniestrzańskim supermarkecie były wody kolońskie o fantazyjnych nazwach – Efekt Konsula, Sasza czy Hawana. Zjedliśmy też najlepsze jak dotąd w naszym życiu lody.

szpilkinamapie.pl
Źródło: szpilkinamapie.pl

Znane marki chowają się w porównaniu do lodów Eskimos. Pyszności! Pobawiliśmy się też zabawkowymi naddniestrzańskimi pieniędzmi, które przypominają kapsle dodawane kiedyś do czipsów. Pojechaliśmy też do monastyru w Kickanach. Tam również spotkaliśmy świętujących Dzień Zwycięstwa Naddniestrzan.

szpilkinamapie.pl
Źródło: szpilkinamapie.pl

Źródło: Szpilki Na Mapie to blog podróżniczy Dominiki i Jacka - pary, która postanowiła pozostawić za sobą wiele, aby spełniać marzenia i odkrywać nieznane. Na początku 2016 roku wyruszyli w podróż dookoła świata. Na ich blogu znajdziecie mnóstwo wspaniałych fotografii, dużo informacji praktycznych oraz relacje z najdalszych zakątków globu. Zachęcamy do śledzenia losów Dominiki i Jacka oraz ich podróży dookoła świata za pośrednictwem Facebooka - Szpilki Na Mapie na Facebooku.

d17xc6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17xc6i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj