Nagranie z Kościerzyny ma już 70 tys. wyświetleń. Co oni robią?
Kultywowana jest od kilkuset lat, a od kwietnia br. widnieje na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pokłon, nazywany też tańcem feretronu, można zobaczyć na Kaszubach. Do sieci trafiło nagranie z pielgrzymki, które wywołało lawinę komentarzy.
Parafia Świętej Trójcy w Kościerzynie podzieliła się w mediach społecznościowym wideo, na którym widać początek pielgrzymki do Kalwarii Wejherowskiej. Widać na nim wyjątkową kaszubską tradycję, jaką jest pokłon feretronu. Nagranie szybko stało się hitem - ma już 70 tys. wyświetleń.
Taniec feretronu kilkusetletnią tradycją
"Oto dzisiejszy taniec feretronu przed wyjściem pielgrzymki. Charakterystyczny dla Kaszub taniec feretronów został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Tradycja ta kultywowana jest już od kilkuset lat. To wydarzenie jest szczególnie ważne dla naszej parafii, która na Kalwarię Wejherowską pielgrzymuje już od 350 lat" - podpisano wideo.
Feretrony to nic innego, jak przenośne, obustronnie malowane obrazy, przedstawiające świętą postać. Pielgrzymi niosą je, a na trasie wykonują pokłony - krzyżom, kaplicom, świątyniom, a także sobie wzajemnie. Czynność bardziej niż kłanianie się przypomina jednak specyficzny taniec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Szwajcaria Kaszubska" zachwyca. "Wszystko tam znajdziemy"
"Pokłony wykonywane przez grupy obraźniczek i obraźników, pokłony są precyzyjnie przygotowane i wykonane z szacunkiem, niosąc ze sobą głęboką symbolikę chrześcijańską" - czytamy na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Jak informuje NID, główne gesty podczas tańca feretronów to znak krzyża oraz pokłon, które są powszechnie stosowane przez wszystkie grupy obraźników. Jednak każda z tych grup wypracowuje również swoje własne, charakterystyczne dla siebie ruchy.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
"To zjawisko nie tylko spektakularne pod względem widowiskowym, lecz przede wszystkim głębokie religijno-kulturowe przeżycie" - podkreśla NID.
Internauci podzieleni: "Wygibasy ze Świętą Panienką"
Opinie internautów są jednak podzielone. "Piękna kaszubska tradycja. Uznana i wpisana na listę dziedzictwa. Brawo" - pisze wiele osób.
Inni jednak nie rozumieją nietypowego zwyczaju. Polacy nie są przyzwyczajeni do żywiołowych zachowań podczas religijnych wydarzeń. "Nie podobna mi się to. Jak najmniej takich tradycji. Moim zdaniem to jest zniewaga", "Co ten gest ma wspólnego z wiarą? Raczej regionalne tradycje", "Co to za wygibasy ze Świętą Panienką? Skończcie już z tym" - czytamy w komentarzach pod postem Parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie.