Najbardziej niesamowite ogrody świata
Jeśli do tej pory sądziliście, że ogrody są nudne, czas zmienić zdanie! Oto 7 zupełnie nietypowych miejsc, które stały się prawdziwymi atrakcjami turystycznymi!
Jeśli do tej pory sądziliście, że ogrody są nudne, czas zmienić zdanie! Oto 7 zupełnie nietypowych miejsc, które stały się prawdziwymi atrakcjami turystycznymi!
Washington Old Hall to dwór, który należał do rodziny pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Znajduje się w mieście Washington w hrabstwie Tyne and Wear w Anglii. Wspaniały ogród zachwyca niesamowitymi "rzeźbami" z roślin - zapewne sam Edward Nożycoręki doceniłby ten artyzm.
if&at
Parque Francisco Alvardoa, Zarcero, Kostaryka
Zarcero, miasto w Kostaryce, leży na wysokości ponad 1700 m n.p.m. w paśmie Kordyliery Środkowej. W samym centrum znajduje się niezwykły Park Francisco Alvarado. Działa od 1960 roku, a jego pomysłodawcą i sponsorem jest Evangelisto Blanco. Tutejsze krzewy przycinane są w bardzo abstrakcyjny sposób. Można wśród nich odnaleźć kształty np. zwierząt, często przedstawione w dość karykaturalny sposób.
Ogrody Marqueyssac, Francja
Ogród Marqueyssac znajduje się w Akwitanii i choć stanowi własność prywatną od kilkunastu lat udostępniony jest zwiedzającym. Kompleks zamkowo-parkowy nazywa się często „Wiszącym Ogrodem Marqueyssac”, ponieważ znajduje się on na skale nad przepaścią – ponad 130 metrów nad korytem rzeki Dordogne. Wspaniałe położenie oraz zacienione ścieżki spacerowe, roślinne labirynty i niezwykłe konstrukcje przyciągają tu co roku rzesze turystów.
Zaginione Ogrody Heliganu, Wielka Brytania
Zaginione Ogrody Heliganu to jeden z najpopularniejszych ogrodów botanicznych w Anglii. Znajduje się on w pobliżu kornwalijskiej wsi Mevagissey. Na powierzchni ponad 80 ha można zobaczyć m.in. unikalne kamelie i rododendrony, jednak najwięcej emocji wzbudzają porośnięte roślinnością rzeźby Susan Hill (na zdjęciu). Inspiracją dla artystki była mitologia kornwalijska.
Ogród Kosmicznych Spekulacji, Wielka Brytania
Ogród Kosmicznych Spekulacji Charlesa Jencka *znajduje się w południowo-zachodniej *Szkocji, w pobliżu miasta Dumfries. Został zainspirowany naukami ścisłymi, a konkretnie kodem DNA, czarnymi dziurami, wielkim wybuchem, z którego powstał wszechświat i fraktalami. To niesamowite dzieło architektury krajobrazu było nawet tematem utworu na orkiestrę, który skomponował Michael Gandolfi. Ogród jest prywatny, można go jednak zwiedzać podczas Otwartych Dni Szkockich Ogrodów, kiedy to zbierane są pieniądze na rzecz walki z rakiem.
Żyjący Dach, San Francisco, USA
Na pierwszy rzut oka ten ogród wygląda jakby żywcem go wyjęto z planu Teletubisiów. Jest to jednak ekologiczny eksperyment zwany "Projektem: Żyjący Dach" autorstwa naukowców z Kalifornijskiej Akademii Nauk. Składają się na niego niemal 2 miliony roślin umieszczonych w 50 tys. porowatych, biodegradalnych pojemnikach wykonanych m.in. z łupin kokosów. Tutejsi naukowcy eksperymentowali z 30 rodzimymi gatunkami zanim zdecydowali, które z nich zasługują na miejsce na dachu Akademii. Wybrano dziewięć, najbardziej odpornych na działanie wiatru znad oceanu, soli morskiej oraz wymagające minimalnego podlewania i umieszczono je w tym niezwykłym ogrodzie.
Drielanden Labyrinth, Holandia-Belgia-Niemcy
Autorem Labiryntu Trzech Krajów, położonym na styku granic Niemiec, Belgii i Holandii jest światowej sławy architekt zieleni, Brytyjczyk Adrian Fisher. Zaprojektował on ponad 500 labiryntów w 30 krajach. Jego specjalnością są lustrzane plątaniny korytarzy, ale nie stroni również od klasycznych żywopłotów. Z centrum Drielanden Labyrinth można rzucić okiem na każdy z krajów, których granice się tu spotykają.
if&at