EgzotykaNajbardziej niezwykłe gejzery na świecie

Najbardziej niezwykłe gejzery na świecie

Najbardziej niezwykłe gejzery na świecie
Źródło zdjęć: © Dmitry Pichugin - Fotolia.com

Określenie gejzer wywodzi się z islandzkiego słowa _ geysa _, które oznacza wybuchać lub tryskać. To gorące źródła, które wyrzucają gwałtownie słup wody i pary wodnej, podgrzanej do temperatury wrzenia przez gorące skały znajdujące się pod powierzchnią ziemi. Strzelająca w górę ciecz tworzy efektowny spektakl, który przyciąga rzesze turystów. Poznajcie najciekawsze gejzery na świecie.

Określenie gejzer wywodzi się z islandzkiego słowa _ geysa _, które oznacza wybuchać lub tryskać. To gorące źródła, które wyrzucają gwałtownie słup wody i pary wodnej, podgrzanej do temperatury wrzenia przez gorące skały znajdujące się pod powierzchnią ziemi. Strzelająca w górę ciecz tworzy efektowny spektakl, który przyciąga rzesze turystów. Poznajcie najciekawsze gejzery na świecie.

Gejzery Pohutu znajdują się w obszarze geotermicznym Whakarewarewa, niedaleko miejscowości Rotorua w Nowej Zelandii. Główny krater wyrzuca parę i gorącą wodę na wysokość 30 m, 4-5 razy na godzinę. W pobliżu znajduje się wulkan Tarawera, którego wybuch w 1886 r. przyczynił się do powiększenia jeziora o tej samej nazwie oraz utworzenia doliny Waimangu Volcanic Valley, w której można obserwować różne zjawiska geotermalne.

wg/udm

1 / 7

Niesamowite gejzery - Champagne Pool, Nowa Zelandia

Obraz
© Dmitry Pichugin - Fotolia.com

Strefa Wulkaniczna Taupo na Wyspie Północnej Nowej Zelandii jest miejscem występowania wielu gejzerów. Jej nazwa pochodzi od Jeziora Taupo, zalanej kaldery największego w okolicy wulkanu. Wydzielono tam specjalny obszar o wyjątkowej aktywności geotermicznej - Wai-O-Tapu. Jedną z jego największych atrakcji jest gejzer o wdzięcznej nazwie Champagne Pool, czyli Szampański Basen. Swoją nazwę zawdzięcza dużemu stężeniu dwutlenku węgla, który sprawia, że woda jest intensywnie gazowana.

2 / 7

Niesamowite gejzery - Strokkur, Islandia

Obraz
© Andrey Bayda - Shutterstock

Nie można wyjechać z Islandii nie zobaczywszy tutejszych gejzerów. Najbardziej spektakularnym jest Strokkur, położony tuż obok wodospadu Gullfoss w dolinie Haukadalur, który wybucha regularnie co kilka minut. Najpierw woda w niewielkim zbiorniku delikatnie drży, po chwili zostaje jakby zassana do środka, a potem gwałtownie wyrzucona do góry. W pierwszej fazie tworzy się niebieski bąbel o średnicy 2-3 m, który raptownie zamienia się w fontannę wrzącej wody i pary.

3 / 7

Niesamowite gejzery - Fly Geyser, Nevada, USA

Obraz
© jared ropelato - Shutterstock.com

Wyjątkowy krajobraz niczym z planu filmu _ science fiction _, można ujrzeć na terenie stanu Nevada, w Dolinie Hualapai. Znajdujący się tam gejzer powstał w 1916 r. na skutek działalności człowieka, w trakcie poszukiwania wód gruntowych. Kopiąc studnię przypadkowo natrafiono na zbiornik wód termalnych. Strumień wody, osiągający wysokość 1,5 m, nadal wydobywa się z odwiertu, a zawarte w cieczy minerały utworzyły skałę o wysokości 3,7 metra. Bajeczny kolor zawdzięcza glonom, które obrastają całą jej powierzchnię. Gejzer Fly jest położony na prywatnym terenie, dlatego nie można do niego podejść, jednak widać go z drogi stanowej 34.

4 / 7

Niesamowite gejzery - Dolina Gejzerow na Kamczatce, Rosja

Obraz
© Vadim Petrakov - Shutterstock.com

Na rosyjskim Półwyspie Kamczatka, na powierzchni około 370 tys. km kw., można podziwiać krajobraz unikalny dla całego kontynentu. Jest to jedyne skupisko gejzerów w Azji i na dodatek jedno z największych na całym świecie. W 6-kilometrowej dolinie, będącej częścią narodowego rezerwatu biosfery Kronotsky, znajduje się ich w sumie 90. Dotrzeć do nich można jedynie helikopterem. Dolina Gejzerów od 1996 roku widnieje na liście UNESCO.

5 / 7

Niesamowite gejzery - Old Faithful, Yellowstone, Wyoming, USA

Obraz
© Lee Prince - Shutterstock.com

Większość osób odwiedzających Park Narodowy Yellowstone zmierza do gejzeru Old Faithful, który cieszy się ogromną popularnością. Jego nazwa, która dosłownie oznacza "stary wierny", została nadana mu w 1870 r. ze względu na przewidywalność jego erupcji. Wybucha przeciętnie 17 razy na dobę, wyrzucając od 14 do 32 tys. litrów wrzącej wody, która wznosi się na wysokość 30-60 m.

6 / 7

Niesamowite gejzery - Beehive, Yellowstone, Wyoming, USA

Obraz
© larson755 - Fotolia.com

Drugim słynnym gejzerem znajdującym się w Parku Narodowym Yellowstone jest Beehive, którego wybuchy trwają ok. 5 min., a ich częstotliwość wynosi od 8 godz. do 1 dnia. W okresie zimowym są bardzo nieregularne. Strumień gorącej wody wydostający się z krateru wznosi się na wysokość ok. 60 m. Jego nazwa, która w języku polskim oznacza ul, nie jest przypadkowa. W trakcie erupcji słychać dźwięki porównywalne do tych, jakie wydają pszczoły. Są słyszalne nawet z kilkuset metrów.

7 / 7

Niesamowite gejzery - Lady Knox, Nowa Zelandia

Obraz
© Dmitry Pichugin - Fotolia.com

Znajdujący się w Nowej Zelandii gejzer Lady Knox jest warty poznania ze względu na jego historię. Został odkryty w 1901 r. przez więźniów z pobliskiej miejscowości Rotorua, którzy przez przypadek wywołali jego erupcję. Chcąc wyprać ubrania zanurzyli w wodzie mydło. Ku ich zdziwieniu, ciecz wystrzeliła kilkanaście metrów w górę. Współcześnie erupcje są wywoływane sztucznie codziennie o godzinie 10:15 przez dodanie do krateru związku chemicznego - surfaktantu. Trwają ok. godziny. Woda sięga 20 m wysokości.

wg/udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)