Najbardziej niezwykłe gejzery na świecie
Określenie gejzer wywodzi się z islandzkiego słowa _ geysa _, które oznacza wybuchać lub tryskać. To gorące źródła, które wyrzucają gwałtownie słup wody i pary wodnej, podgrzanej do temperatury wrzenia przez gorące skały znajdujące się pod powierzchnią ziemi. Strzelająca w górę ciecz tworzy efektowny spektakl, który przyciąga rzesze turystów. Poznajcie najciekawsze gejzery na świecie.
Określenie gejzer wywodzi się z islandzkiego słowa _ geysa _, które oznacza wybuchać lub tryskać. To gorące źródła, które wyrzucają gwałtownie słup wody i pary wodnej, podgrzanej do temperatury wrzenia przez gorące skały znajdujące się pod powierzchnią ziemi. Strzelająca w górę ciecz tworzy efektowny spektakl, który przyciąga rzesze turystów. Poznajcie najciekawsze gejzery na świecie.
Gejzery Pohutu znajdują się w obszarze geotermicznym Whakarewarewa, niedaleko miejscowości Rotorua w Nowej Zelandii. Główny krater wyrzuca parę i gorącą wodę na wysokość 30 m, 4-5 razy na godzinę. W pobliżu znajduje się wulkan Tarawera, którego wybuch w 1886 r. przyczynił się do powiększenia jeziora o tej samej nazwie oraz utworzenia doliny Waimangu Volcanic Valley, w której można obserwować różne zjawiska geotermalne.
wg/udm
Niesamowite gejzery - Champagne Pool, Nowa Zelandia
Strefa Wulkaniczna Taupo na Wyspie Północnej Nowej Zelandii jest miejscem występowania wielu gejzerów. Jej nazwa pochodzi od Jeziora Taupo, zalanej kaldery największego w okolicy wulkanu. Wydzielono tam specjalny obszar o wyjątkowej aktywności geotermicznej - Wai-O-Tapu. Jedną z jego największych atrakcji jest gejzer o wdzięcznej nazwie Champagne Pool, czyli Szampański Basen. Swoją nazwę zawdzięcza dużemu stężeniu dwutlenku węgla, który sprawia, że woda jest intensywnie gazowana.
Niesamowite gejzery - Strokkur, Islandia
Nie można wyjechać z Islandii nie zobaczywszy tutejszych gejzerów. Najbardziej spektakularnym jest Strokkur, położony tuż obok wodospadu Gullfoss w dolinie Haukadalur, który wybucha regularnie co kilka minut. Najpierw woda w niewielkim zbiorniku delikatnie drży, po chwili zostaje jakby zassana do środka, a potem gwałtownie wyrzucona do góry. W pierwszej fazie tworzy się niebieski bąbel o średnicy 2-3 m, który raptownie zamienia się w fontannę wrzącej wody i pary.
Niesamowite gejzery - Fly Geyser, Nevada, USA
Wyjątkowy krajobraz niczym z planu filmu _ science fiction _, można ujrzeć na terenie stanu Nevada, w Dolinie Hualapai. Znajdujący się tam gejzer powstał w 1916 r. na skutek działalności człowieka, w trakcie poszukiwania wód gruntowych. Kopiąc studnię przypadkowo natrafiono na zbiornik wód termalnych. Strumień wody, osiągający wysokość 1,5 m, nadal wydobywa się z odwiertu, a zawarte w cieczy minerały utworzyły skałę o wysokości 3,7 metra. Bajeczny kolor zawdzięcza glonom, które obrastają całą jej powierzchnię. Gejzer Fly jest położony na prywatnym terenie, dlatego nie można do niego podejść, jednak widać go z drogi stanowej 34.
Niesamowite gejzery - Dolina Gejzerow na Kamczatce, Rosja
Na rosyjskim Półwyspie Kamczatka, na powierzchni około 370 tys. km kw., można podziwiać krajobraz unikalny dla całego kontynentu. Jest to jedyne skupisko gejzerów w Azji i na dodatek jedno z największych na całym świecie. W 6-kilometrowej dolinie, będącej częścią narodowego rezerwatu biosfery Kronotsky, znajduje się ich w sumie 90. Dotrzeć do nich można jedynie helikopterem. Dolina Gejzerów od 1996 roku widnieje na liście UNESCO.
Niesamowite gejzery - Old Faithful, Yellowstone, Wyoming, USA
Większość osób odwiedzających Park Narodowy Yellowstone zmierza do gejzeru Old Faithful, który cieszy się ogromną popularnością. Jego nazwa, która dosłownie oznacza "stary wierny", została nadana mu w 1870 r. ze względu na przewidywalność jego erupcji. Wybucha przeciętnie 17 razy na dobę, wyrzucając od 14 do 32 tys. litrów wrzącej wody, która wznosi się na wysokość 30-60 m.
Niesamowite gejzery - Beehive, Yellowstone, Wyoming, USA
Drugim słynnym gejzerem znajdującym się w Parku Narodowym Yellowstone jest Beehive, którego wybuchy trwają ok. 5 min., a ich częstotliwość wynosi od 8 godz. do 1 dnia. W okresie zimowym są bardzo nieregularne. Strumień gorącej wody wydostający się z krateru wznosi się na wysokość ok. 60 m. Jego nazwa, która w języku polskim oznacza ul, nie jest przypadkowa. W trakcie erupcji słychać dźwięki porównywalne do tych, jakie wydają pszczoły. Są słyszalne nawet z kilkuset metrów.
Niesamowite gejzery - Lady Knox, Nowa Zelandia
Znajdujący się w Nowej Zelandii gejzer Lady Knox jest warty poznania ze względu na jego historię. Został odkryty w 1901 r. przez więźniów z pobliskiej miejscowości Rotorua, którzy przez przypadek wywołali jego erupcję. Chcąc wyprać ubrania zanurzyli w wodzie mydło. Ku ich zdziwieniu, ciecz wystrzeliła kilkanaście metrów w górę. Współcześnie erupcje są wywoływane sztucznie codziennie o godzinie 10:15 przez dodanie do krateru związku chemicznego - surfaktantu. Trwają ok. godziny. Woda sięga 20 m wysokości.
wg/udm