Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce. Jest nowy raport
Polski Alarm Smogowy opublikował ranking, przedstawiający najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce. W niechlubnej czołówce znalazło się najwięcej metropolii z południowej części naszego kraju. Kilka z nich to miasta często odwiedzane przez turystów.
Raport najbardziej zanieczyszczonych miast został opracowany na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2022 r.
Najbardziej zanieczyszczone powietrze
Ranking otwiera Nowa Ruda, która kolejny rok z rzędu została niechlubnym smogowym zwycięzcą. Miasto z Dolnego Śląska jest liderem w trzech kategoriach.
Po pierwsze, liczba dni smogowych w roku, których było 95, a norma krajowa, wyznaczona przez WHO, wynosi 35. Po drugie, dolnośląskie miasto osiągnęło najwyższe stężenie PM10, czyli mieszaniny zawieszonych w powietrzu cząsteczek, choć tutaj wynik nie przekracza maksymalnej normy krajowej. Ponadto Nowa Ruda miała najwyższe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu, które wyniosło 9 ng/m sześcienny, czyli aż 900 proc. normy krajowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Z danych zebranych przez organizację wynika, że w ciągu ostatnich kilku lat jakość powietrza w Polsce poprawiła się. Choć mieszkańcy Nowej Rudy wciąż muszą oddychać najbardziej rakotwórczym powietrzem w kraju, w stosunku do pomiarów sprzed dziewięciu lat średnioroczne stężenie benzo(a)pirenu zmalało o 47 proc., a liczba dni smogowych zmniejszyła się o 26 proc. Dobre wieści płyną także z Krakowa i Rybnika, bo choć wciąż nie oddycha się tam czystym powietrzem, średnioroczne stężenie PM10 spadło o 40 proc.
Tam nie oddycha się czystym powietrzem
Mimo że na podium znalazła się dolnośląska Nowa Ruda, to małopolskie miasta królują w niechlubnym zestawieniu. Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz, Szczawnica czy Wadowice - tam średnioroczny poziom benzo(a)pirenu jest jednym z najwyższych i wyniósł 6 lub 7 ng/m sześcienny, czyli 600 lub 700 proc. normy.
Równie wysokie stężenia tej toksycznej substancji występowały w Nowym Mieście Lubawskim, Rybniku, Godowie, Żywcu. Co ciekawe, Nowe Miasto Lubawskie w województwie warmińsko-mazurskim pojawiło się w smogowym raporcie po raz pierwszy, ponieważ otrzymało stację pomiarową GIOŚ. Pomiary z tej stacji usytuowały to miasto wśród najbardziej zanieczyszczonych - odnotowano tu 53 dni smogowe i 700 proc. normy dla stężenia benzo(a)pirenu.
Źródło: PAP/smoglab.pl