W PodróżyNajciekawsze pieczątki w paszporcie

Najciekawsze pieczątki w paszporcie

Najciekawsze pieczątki w paszporcie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Wojciech Gojke

Można kolekcjonować znaczki pocztowe, magnesy, pocztówki, monety, a także pieczątki w paszporcie. Niektóre z nich są pożądane przez wielu podróżników – przede wszystkim ze względu na trudność dostania się na dane terytorium czy oryginalność miejsca, w którym wbija się stemple w dokumencie. Które z nich są najciekawsze?

Tristan da Cunha

Położona na Pacyfiku Tristan da Cunha jest jedną z najbardziej odosobnionych, zamieszkanych wysp na świecie. Najbliższym sąsiedztwem jest oddalona o 2,4 tys. km Wyspa Świętej Heleny. Na niewielkim terytorium znajduje się mały port rybacki i nie ma lotniska. Oznacza to, że można tu się przedostać jedynie drogą morską - podróż trwa aż 5 dni.

1 / 7

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Pieczątkę można także otrzymać w walijskiej miejscowości, której nazwa składa się z 58 liter. – daje jej to pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie pod względem najdłuższej nazwy geograficznej. W tłumaczeniu z walijskiego oznacza: Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod Czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia. Dla ułatwienia nazwa często skracana jest do Llanfairpwll. Pieczątkę można otrzymać w sklepie The James Pringle Weavers.

2 / 7

Korea Północna

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Biorąc pod uwagę fakt, że tylko ok. 1,5 tys. turystów rocznie odwiedza Koreę Północną, otrzymanie pieczątki w paszporcie reżimowego kraju jest czymś unikalnym. Zdecydowana większość turystów dostaje się tu poprzez chińskie biura podróży, które specjalizują się w organizowaniu wycieczek do sąsiedniego państwa i mają oficjalne pozwolenie od rządu w Pjongjangu.

3 / 7

Wyspa Wielkanocna

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Znana z tajemniczych posągów Wyspa Wielkanocna położona jest na południowym Oceanie Spokojnym. Należy do Chile, a jedyną miejscowością jaką tu znajdziemy jest zamieszkałe przez 3,8 tys. osób Hanga Roa. Stempel z wyspy można otrzymać na jedynej na tym terytorium poczcie.

4 / 7

Ushuaia

Obraz
© flickr.com

Stempel z Ushuaia jest marzeniem wielu podróżników. Miasto jest wyjątkowe ze względu na swoje położenie – jest uważane za najbardziej wysunięte na południe nie tylko w Argentynie czy Ameryce Południowej, ale także na świecie. Ushuaia nazywana jest też „el fin del mundo”, czyli końcem świata.

5 / 7

Kajmany

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Kajmany składają się z trzech wysp położonych na Morzu Karaibskim, w pobliżu Jamajki. Ich symbolem jest słynna postać Pana Żółwia - Sir Turtle. To narodowe logo stworzył w 1963 r. Suzy Soto. Pieczątkę z żółwiem dostaniemy m.in. w miejscowej informacji turystycznej lub w samolotach linii Cayman Airways.

6 / 7

Antarktyda

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Stempel w paszporcie z Antarktydy? To jest dopiero pamiątka! Można go otrzymać, poza wieloma znajdującymi się tam punktami badawczymi, także w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.

7 / 7

Mitad del Mundo

Obraz
© Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Można mieć stempel nie tylko z krańca, ale też ze Środka Świata, czyli z Mitad del Mundo – miasteczka na terenie Ekwadoru. Znajduje się tam monument, który biegnie przez równik oraz muzeum etnograficzne, w którym wbiją do paszportu pamiątkowy stempel.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)