Najdłuższa rzeka Litwy. Uroki natury. Co warto zobaczyć u naszego sąsiada
Litwa to nie tylko piękne miasta, zabytki i ciekawa słowiańska kultura. To także urokliwa natura, która uwodzi wszystkich przyjeżdżających. Uwiedzie cię najdłuższa rzeka Litwy. Co jeszcze warto zobaczyć?
Litwa to nie tylko piękne miasta, zabytki i ciekawa kultura. To także urokliwa natura, która uwodzi wszystkich przyjeżdżających.
Sarty jezioro w północno-wschodniej Litwie, na terenach gmin Rakiszki i Jeziorosy. Jezioro posiada najdłuższą linię brzegową, liczącą 79 km, ze wszystkich litewskich jezior. Na jeziorze znajduje się 6 wysp, jezioro zasila rzeka Święta. Sarty są znane ze względu na coroczny konny wyścig, niedaleko Dusiat, organizowany na zamarzniętej tafli jeziora.
Auksztocki Park Narodowy już od trzydziestu lat słynie jako najważniejszy na Litwie teren do uprawiania turystyki ekologicznej, posiadający ponadto doskonałe warunki do uprawiania turystyki wodnej. Dużą atrakcją dla zwiedzających są piękne czyste jeziora, połączone malowniczymi przesmykami oraz wsie etnograficzne i skanseny.
Jest to obszar, który można pokonywać różnymi sposobami i o każdej porze roku. Latem znajduje się tu stolica turystyki wodnej.
Dzukijski Park Narodowy to największy na Litwie obszar chroniony (55900 ha). To kraina suchych borów, wydm śródlądowych, krystalicznie czystych rzek płynących w głębokich dolinach. Przyroda obdarzyła te tereny mnóstwem źródeł i źródełek, doliną Niemna, ciągiem niewielkich jezior oraz rozległymi lasami, które zajmują aż 91% powierzchni parku.
Kierniów to jedyny w krajach bałtyckich zespół pięciu wzgórz zamkowych, jest to pierwsza stolica Litwy. Tylko tutaj najlepiej można odczuć prehistorię Bałtów i poznać źródła państwa litewskiego. W Kierniowie odkryto unikalne ślady kulturowe z okresu od X tysiąclecia p.n.e. do wczesnego średniowiecza.
To szczególne miejsce ilustrujące unikalną tradycję kulturalną i wymarłą cywilizację, które zostało wpisane na listę arcydzieł światowego dziedzictwa UNESCO.
Mierzeja Kurońska jest najczęściej odwiedzanym obszarem chronionym na Litwie. Pasma najwyższych w całej północnej Europie wydm, szum morza i szmer piasku oraz pachnące rybami chaty rybackie nieodmiennie towarzyszą nam podczas przemierzania mierzei. Tak samo jak Kierniów została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO.
Długi i wąski pas lądu wciśnięty między Morze Bałtyckie i Zalew Kuroński zaczął kształtować się mniej więcej przed 5 tys. lat z piasków morskich w wyniku działania prądów przybrzeżnych i wiatru.
Obecny krajobraz mierzei jest wynikiem działalności człowieka i przyrody. Masowy wyrąb lasów w XV-XVII w. spowodował uruchomienie lotnych piasków, które zasypały wiele wiosek rybackich.
Neringa to bardzo malownicze i przytulne uzdrowisko położone nad Mierzeją Kurońską. składa się z kilku małych miasteczek: Nida Juodkrante, Alksnine, Preila i Pyarvalki. W Nerindze niema zajętych centralnych autostrad, dworców kolejowych czy typowej komunikacji miejskiej. Jest natomiast las, wydmy, morze, piasek i wioski rybackie. Jest to doskonała lokalizacja do ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku. Neringa swym pięknem zauroczyła noblistę Thomasa Manna, który zdecydował się wybudować dom na jednej z wydm w sosnowych lasach.
Największą rzeką Litwy jest Niemen, który ma 937 km i przepływa przez Litwę, Białoruś i Rosję. Dzięki różnorodności otaczającego krajobrazu i przyrody Niemen uważany jest za doskonały szlak kajakowy. Co roku przyciąga tysiące amatorów spływów kajakowych. Z rzeką tą wiąże się litewskie ludowe powiedzenie, że Niemen to kochanek wszystkich litewskich rzek i w końcu wszystkie się z nim łączą.
Tak się dzieję z rzeką Mereczanką, która stanowi prawy dopływ Niemna. Ma ona 215 km długości i przepływa przez obszar Litwy i Białorusi.
Druskienniki to jedno z najstarszych uzdrowisk litewskich, leżące wśród borów sosnowych nad zakolem Niemna. W XVIII w. tutaj odkryto najpierw źródła wód mineralnych, a następnie także borowinę, która swoimi właściwościami leczniczymi dorównuje borowinie najsłynniejszych uzdrowisk w Europie. Obecnie w Druskiennikach działa 9 sanatoriów i jedna lecznica balneologiczna, które jednocześnie mogą przyjąć do 6000 osób.