Konsultingowa firma Mercer przedstawiła ranking 50 najdroższych miast do życia dla cudzoziemców. W badaniu wzięto pod uwagę 200 produktów i usług (mieszkanie, ubranie, jedzenie, rozrywka) w 214 miastach świata. W jakiej metropolii na świecie możesz zbankrutować? Zobacz wyniki!
Konsultingowa firma Mercer przedstawiła ranking 50 najdroższych miast do życia dla cudzoziemców. W badaniu wzięto pod uwagę 200 produktów i usług (mieszkanie, ubranie, jedzenie, rozrywka) w 214 miastach świata. W jakiej metropolii na świecie możesz zbankrutować? Zobacz wyniki!
Pierwszą dziesiątkę otwiera największe miasto Brazylii i Ameryki Południowej - Sao Paulo. W roku poprzednim było jedenaście pozycji niżej.
(pw/if)
Hongkong
Hongkong w porównaniu z zeszłym rokiem odnotował spadek o jedno miejsce. W 2011 roku uplasował się na pozycji dziewiątej.
Singapur
Do pierwszej dziesiątki w tym roku wszedł również Singapur. W roku poprzednim był na miejscu jedenastym. W 2011 roku zajął pozycję ósmą.
Zurych, Szwajcaria
Zurych to największe miasto Szwajcarii i równocześnie największe centrum biznesowe kraju. Jest to prawdziwe skupisko banków, takich jak UBS czy Credit Suisse. Jednak silny rynek pracy ma swoją cenę. W Zurychu nie zjemy obiadu poniżej 20 euro (ok. 83 PLN), a za bilet do kina trzeba tu zapłacić 13 euro (ok. 54 PLN).
Osaka, Japonia
Jedno z większych i prężniejszych miast Japonii znalazło się na miejscu szóstym. Chętnie odwiedzane przez turystów oferuje m.in. wyjątkowe restauracje i dynamiczne życie nocne.
Genewa, Szwajcaria
Nie bez powodu Szwajcaria ma opinię bogatego i drogiego kraju. Genewa, będąca siedzibą wielu międzynarodowych organizacji, między innymi ONZ znalazła się na miejscu piątym. Tu najwięcej zapłacimy za produkty spożywcze – ok. 45% więcej niż średnio w Europie Zachodniej.
Moskwa, Rosja
Stolica Rosji w tym roku znalazła się na pozycji czwartej. Moskwa, tak jak w roku ubiegłym, jest najdroższą metropolią w Europie. W większości rankingów miasto to uchodzi za najdroższe, głównie pod względem cen noclegów. Średnia cena za nocleg w hotelu wynosi około 1 252 PLN.
Miejsce 3. Ndżamena, Czad
Stolica i największe miasto Czadu, położone w południowo-zachodniej części kraju znalazło się na trzeciej pozycji w rankingu. Znalezienie dobrego i przede wszystkim bezpiecznego zakwaterowania w większości afrykańskich miast jest prawdziwym wyzwaniem. Dlatego też koszty noclegu są znacznie wyższe niż w innych regionach.
Tokio, Japonia
Oto kolejne japońskie miasto na liście 50 najdroższych metropolii świata. W zeszłym roku stolica Japonii również znalazła się na pozycji drugiej. Dla turystów pobyt w Tokio to ogromny wydatek. Za dwuosobowy apartament trzeba tu zapłacić ok. 4000 euro (16500 PLN) za miesiąc.
Luanda, Angola
Już drugi rok z rzędu Luanda – stolica afrykańskiego państwa Angoli, uplasowała się na pierwszej pozycji. Gospodarka Angoli cierpi przede wszystkim z powodu skutków długoletniej wojny domowej. Koszty życia w Luandzie są niesamowicie wysokie. Głównym powodem tak wysokiej pozycji stolicy Angoli w rankingu są rekordowe ceny zakwaterowania. Szacuje się, że za wynajęcie dwupokojowego mieszkania trzeba tu zapłacić ok. 2800 euro (11608 PLN).
(pw/if)