Najdziwniejsze muzea świata
Niektóre wywołują śmiech, a niektóre raczej przerażenie. Zobacz najdziwniejsze muzea z całego świata!
Najdziwniejsze muzea świata
Muzeum Kosiarek, Southport, Wielka Brytania
W brytyjskim miasteczku Southport, zlokalizowanym w sąsiedztwie Liverpoolu, znajduje się jedyne na świecie Muzeum Kosiarek. Zakochani w swoich ogrodach Anglicy postanowili oddać należytą cześć urządzeniu, które od lat umożliwia im utrzymanie trawników w nienagannym stanie. Założycielem muzeum jest Brian Randam - entuzjasta kosiarek i pomysłodawca nowych sposobów na ich udoskonalanie. W zgromadzonej kolekcji znajdują się zarówno prototypowe urządzenia, skonstruowane ponad 200 lat temu, jak i najnowsze cuda techniki. Dużą popularnością cieszą się kosiarki należące do sławnych osób. Wśród eksponatów znajdują się bowiem sprzęty otrzymane od księcia Karola, lady Diany czy znanych brytyjskich prezenterów Richarda Madeley’a i Judith Finnigan. Muzeum współpracuje z Brytyjskim Stowarzyszeniem Wyścigów na Kosiarkach i wraz z nim kilka razy do roku organizuje zawody.
Obiekt jest dostępny dla zwiedzających przez siedem dni w tygodniu. Opłata za wstęp to 2 funty od osoby dorosłej i 1 funt od dziecka.
Źródło: eSKY.pl
Muzem Toalet, Nowe Delhi, Indie
W Nowym Delhi w Indiach można zobaczyć jak ewoluowały toalety. Niektórym może się to wydać śmieszne, jednak w przeciągu wieków klozet znacznie zmienił swój wygląd i jeszcze sto lat temu można go było traktować jak swoiste dzieło sztuki. Fundatorem tego niezwykłego miejsca jest Bindeshwar Pathak, przez lata zbierający informacje dotyczące modyfikacji i udoskonaleń w projektowaniu i funkcjonalności toalet. Zgromadzone w muzeum eksponaty zostały podzielone w taki sposób, by objaśnić jak najwięcej aspektów związanych z ubikacją i jej rolą w naszym życiu. Jedna z wystaw pokazuje, jak zmieniały się trendy na przestrzeni wieków; druga - to, z czego były robione toalety w różnych okresach historycznych; inna - które rozwiązania stosowane w przeszłości mogą stanowić inspirację dla współczesnych producentów.
Turyści mogą odwiedzać to miejsce przez cały rok od poniedziałku do soboty.
Źródło: eSKY.pl
Muzeum pojemników śniadaniowych
W stanie Georgia w mieście Columbus istnieje miejsce przypominające o dzieciństwie i kanapkach pakowanych przez mamę – Muzeum Pojemników Śniadaniowych. Można tu znaleźć pudełka, termosy, puszki, które należą do prywatnej kolekcji Allena Woodalla. Najstarsze eksponaty pochodzą z początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia.
Museumsquartier, Wiedeń, Austria
W kulturalnej dzielnicy Wiednia Museumsquartier na powierzchni 60 tysięcy metrów kwadratowych znajduje się kompleks muzeów obejmujący m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej czy słynne Leopold Museum.
Podczas przerwy w zwiedzaniu turyści mają niepowtarzalną szansę na lunch w barze w kształcie... odbytnicy. Model ludzkiego pokładu pokarmowego został stworzony przez holenderską grupę artystów Atelier van Lieshout i zgodnie z ludzką anatomią obejmuje język, jamę ustną, żołądek, jelita oraz odbyt. To właśnie w tej ostatniej części znajduje się bar, ma więc ona wyjątkowo duże rozmiary...
Więcej informacji: www.mqw.at
Najdziwniejsze muzeum
Muzeum ulubionej przekąski narodu niemieckiego powstało w Berlinie 15 sierpnia 2009 roku. Kiełbasa curry- ukochana przez polityków i sportowców, wymieniana w filmach i literaturze. W muzeum dowiemy się wiele ciekawych oraz tajemniczych faktów na temat kiełbasek.
Interaktywna wystawa, podzielona jest na pięć działów tematycznych. To przeżycie dla wszystkich zmysłów. Najpierw znajdziemy się w świecie budek z fast-foodami, gdzie w opakowaniach ketchupu kryją się słuchawki. Usłyszymy z nich wiele interesujących informacji na temat kiełbas. W dziale przyprawy usiądziemy na kanapie w kształcie kiełbasy, a w działach historia i ekologia posłuchamy o fast foodzie na poważnie.
Muzeum jest otwarte codziennie od 10 do 22. Bilet wstępu kosztuje 11 euro. Za dziecko zapłacimy 7 euro.
Więcej informacji: www.currywurstmuseum.de
Muzeum Pojazdów Pogrzebowych, Barcelona, Hiszpania
Jedno z dziwniejszych i dość przerażających muzeów znajduje się w Barcelonie. Karawany, które można oglądać w stolicy Katalonii, były używane w XIX i XX wieku. Budynek muzeum nie ma żadnego szyldu, poza napisem "Serveis Funeraris" (usługi pogrzebowe). Dopiero jak zapytamy w recepcji o wystawę, wskażą nam drogę do dusznej piwnicy wypełnionej starymi wozami, karawanami i nagrobkami. Efekt wzmacniają przerażające manekiny i konie…
Wstęp do muzeum jest wolny, można je zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 10-13 i 16-18, natomiast w weekendy od 10 do 13.
Muzeum Pasożytów, Tokio, Japonia
Jedyne na świecie Muzeum Pasożytów znajduje się w stolicy Japonii – Tokio. Jeśli myśl o tasiemcu czy gliście ludzkiej nie wywołuje w was obrzydzenia, z pewnością warto to miejsce odwiedzić. Na parterze obejrzymy wystawę, prezentującą wszystkie rodzaje pasożytów. Natomiast na piętrze możemy się dowiedzieć jak wygląda ich cykl życia. Na pamiątkę w muzealnym sklepiku można sobie zafundować t-shirt z tasiemcem czy breloczek z innym bohaterem wystawy.
Muzeum otwarte jest od 10 do 17, codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp wolny.
Więcej informacji: www.kiseichu.org/english.aspx
Muzeum Psich Obroży, Leeds, Wielka Brytania
Unikalny zbiór historycznych i nietypowych psich obroży znajduje się w angielskim Leeds. Był tworzony przez długie lata i jest w tym momencie jedynym takim w Wielkiej Brytanii. Kolekcja obejmuje ponad 100 oryginalnych eksponatów, powstałych na przestrzeni 500 lat. Psy zawsze były ważne i potrzebne na zamku w Leeds: czy to na polowaniu, czy do strzeżenia bram czy do towarzystwa owdowiałej królowej.
Muzeum jest otwarte codziennie od 10 do 17. Koszt wstępu, obejmujący zwiedzanie całego zamku i ogrodów wynosi 17,5 funta.
Muzeum Fallusa, Húsavík, Islandia
To prawdopodobnie jedyne muzeum na świecie, w którym znajduje się kolekcja fallusów należących do najróżniejszych gatunków ssaków lądowych i morskich żyjących na naszej planecie. Ekspozycja obejmuje ponad sto penisów. Między innymi można podziwiać fallusy wieloryba, niedźwiedzia polarnego czy morsa. W przyszłości ma się również tam znaleźć okaz należący do homo sapiens.
Muzeum od sierpnia do kwietnia czynne jest we wtorki i soboty od 14.00 do 17.00. Natomiast w sezonie wakacyjnym (od maja do sierpnia), od wtorku do soboty, czynne w tych samych godzinach.
Muzeum Dusz, Rzym, Włochy
Jeśli znajdujesz się w Wiecznym Mieście, masz niepowtarzalną okazję odwiedzić Muzeum Dusz. Maleńkie i istniejące od wieków Piccolo Museo Del Purgatorio prezentuje niesamowitą kolekcję wydań biblii, modlitewników czy ubrań, które zostały w tajemniczy sposób naznaczone przez dusze z czyśćca. Według wiary katolickiej dusza musi przebywać w czyśćcu do momentu kiedy zostanie oczyszczona z grzechów. By przyspieszyć ten proces potrzebne są modlitwy bliskich. Wypalone odciski palców i inne znaki na świętych księgach to podobno sygnały od dusz z czyśćca - wezwanie bliskich do jeszcze gorętszych modlitw.
Wstęp do muzeum jest wolny, można je zwiedzać od poniedziałku do piątku od 7:30 do 11 oraz 16 do 19.
Muzeum Szpiegostwa, Tampere, Finlandia
Każdy mężczyzna choć raz w życiu marzył o tym żeby poczuć się jak James Bond. Jedyne na świecie Muzeum Szpiegostwa, prócz wielu zgromadzonych gadżetów, oferuje zabawę, która sprawdza predyspozycje do bycia szpiegiem.
Znajduje się ono w miejscowości Tampere, w Finlandii. Będąc tam dowiesz się również jak łamać szyfry lub jak zmienić brzmienie własnego głosu. Dodatkowo poznasz sztuczki japońskich szpiegów ninja czy technikę kamuflażu.
Więcej informacji: www.vakoilumuseo.fi
Muzeum Dobranocek
W Muzeum Dobranocek w Rzeszowie obok lalek z filmów kukiełkowych, można zobaczyć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami. Wśród nich zabawki, książki, plakaty, walory filatelistyczne, opakowania po artykułach spożywczych, kosmetykach, często jeszcze z zawartością. Ozdobą kolekcji są oryginalne lalki z filmów „Miś Colargol”, „Miś Uszatek”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Kolorowy świat Pacyka”, „Maurycy i Hawranek”.
Więcej informacji: www.muzeumdobranocek.pl
A może muzeum? - Amsterdam
Niezapomnianym podróżniczym przeżyciem będzie także wizyta w jednym z muzeów seksu. Pierwsi w tej dziedzinie byli oczywiście Holendrzy. W Amsterdamie w 1985 roku, w słynnej na cały świat dzielnicy czerwonych latarni, otwarto pierwsze na świecie muzeum seksu. W Erotic Museum, możemy m.in. podziwiać kartagińską lampę sprzed 2000 lat. Oczywiście, jak łatwo się domyśleć, nie jest to zwykła lampa. Ma ona kształt penisa. Muzeum oferuje wiele innych rubasznych eksponatów. Warto przystanąć tam na dłużej przy erotycznych rysunkach Johna Lennona.
Zobacz także: Rubaszne muzea Europy
W Amsterdamie znajduje się również najsłynniejsza w Europie dzielnica czerwonych latarni - De Wallen. Rzesze turystów kusi fakt, iż prostytucja jest tu całkowicie legalna, a w okolicy znajduje się mnóstwo coffee shopów, w których można legalnie kupić i skonsumować marihuanę czy haszysz.