Najkrótszy dzień w roku. "Teraz będzie już tylko lepiej!"
Komu zima daje się we znaki? Krótkie dni i spowite ciemnościami miasta bywają przytłaczające. Na szczęście najgorsze już za nami. 22 grudnia to pierwszy dzień astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień w roku. Kolejne będą już coraz dłuższe.
Najciemniejszy czas w roku jest już za nami. 22 grudnia to dzień przesilenia zimowego, a to oznacza, że od teraz noce będą już coraz krótsze, a z każdy kolejnym dniem Słońce będzie nam towarzyszyło coraz dłużej.
Przed nami astronomiczna zima
"Dokładnie 22 grudnia o 04:27 Słońce podczas swojej wędrówki po ekliptyce, osiągnęło najniższą wartość deklinacji (takiego niebiańskiego odpowiednika szerokości geograficznej na Ziemi) wynoszącą -23°27′. W tym czasie było najdalej oddalone na południe od równika niebieskiego. Mówiąc inaczej: mieszkańcy zwrotnika Koziorożca na południowej półkuli, będą mieli w południe Słońce dokładnie nad swoimi głowami, w zenicie. Dla nich to pierwszy dzień astronomicznego lata, dla nas astronomicznej zimy" - czytamy w poście udostępnionym przez Karola Wójcickiego na profilu Z głową w gwiazdach na Facebooku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Astronomiczna zima zostanie z nami aż do momentu równonocy wiosennej, a więc chwili, kiedy noc i dzień będą trwały tyle samo – po 12 godzin. W 2024 roku stanie się tak 20 marca (czasem jest to 21 marca). Właśnie wtedy zacznie się astronomiczna wiosna.
22 grudnia to najkrótszy dzień w roku
Dzień będzie dziś trwał najdłużej w najdalej wysuniętym na południe miejscu naszego kraju, czyli w Bieszczadach. W Ustrzykach Górnych Słońce wzeszło dziś o 07:21, a zajdzie o 15:34. Dzień potrwa tam dokładnie 8 godzin i 12 minut. Z kolei w najdalej wysuniętym na północ miejscu Polski, czyli w Jastrzębiej Górze, dzień potrwa najkrócej w roku. Słońce wstało tam o 8:08, a zajdzie o 15:21. Będzie świeciło dokładnie 7 godzin i 12 minut. Każdy kolejny dzień będzie już coraz dłuższy.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Czytaj także: Strzelanina w Pradze. Do ataku doszło w centrum miasta
- Takie "odradzanie się" dnia już w starożytności odgrywało niezwykle ważną rolę. Ludzie czcili ten okres jako czas ponownych narodzin Boga Słońca. A myśleliście, że dlaczego Boże Narodzenie Chrześcijanie obchodzą 25 grudnia? - podsumował Karol Wójcicki.