MiastaNajniebezpieczniejsze miasta dla podróżujących kobiet

Najniebezpieczniejsze miasta dla podróżujących kobiet

Najniebezpieczniejsze miasta dla podróżujących kobiet
Źródło zdjęć: © flickr.com by NYCUrbanScape, licencja CC BY-ND 2.0

Fundacja Thomson Reuters opublikowała raport dotyczący bezpieczeństwa kobiet w transporcie publicznym w największych stolicach świata. Odpowiedzi na pytania uzyskano łącznie od 6555 kobiet i ekspertów. Ankieta była przeprowadzona w 16 miastach. Sprawdź, gdzie poruszanie się autobusem czy pociągiem może być niebezpieczne dla kobiet.

Fundacja Thomson Reuters opublikowała raport dotyczący bezpieczeństwa kobiet w transporcie publicznym w największych stolicach świata. Odpowiedzi na pytania uzyskano łącznie od 6555 kobiet i ekspertów. Ankieta była przeprowadzona w 16 miastach. Sprawdź, gdzie poruszanie się autobusem czy pociągiem może być niebezpieczne dla kobiet.

Thomson Reuters Foundation jest organizacją zajmującą się walką o prawa człowieka, wolne, niezależne dziennikarstwo, poprawienie sytuacji kobiet oraz poszanowanie prawa. Do udziału w ankiecie zaprosiła mieszkanki wybranych miast oraz ekspertów zajmujących się prawami kobiet, równością płci oraz planowaniem przestrzennym. Ze względu na konflikty wewnętrzne lub brak wystarczającej liczby kobiet, na których można by przeprowadzić badanie, nie udało się zebrać danych w Kairze, Dakce, Kinszasie, Teheranie i Bagdadzie.

Respondentom zadano pytania dotyczące następujących tematów:
- bezpieczeństwo podczas samotnej podróży w nocy
- ryzyko molestowania werbalnego przez mężczyznę
- ryzyko bycia ofiarą obmacywania lub molestowania fizycznego
- wiara, że współpasażerowie przyjdą z pomocą w sytuacji zagrożenia
- zaufanie wobec władz, jeśli chodzi o przeprowadzenie dochodzenia w przypadku napaści o charakterze seksualnym lub zastosowania przemocy

udm/if

1 / 6

W tych miejscach możesz czuć się bezpiecznie

Obraz
© jovannig - Fotolia.com

Trzy najbezpieczniejsze do podróży dla kobiet miasta to wielkie światowe metropolie: Pekin, Tokio i Nowy Jork. Ten ostatni jest jedynym z całego zestawienia, nie będącym stolicą. Zyskał on też najprzychylniejsze opinie wśród ankietowanych. Jedynie 3 na 10 kobiet doświadcza tu werbalnego lub fizycznego nękania podczas korzystania z metra lub autobusów. W Nowym Jorku regularnie jest poszerzana sieć kamer przemysłowych instalowanych w środkach komunikacji publicznej.

Drugie najbezpieczniejsze jest Tokio, gdzie kobiety narzekają tylko na przypadki obmacywania, wynikające w większości z wielkiego tłoku panującego w autobusach czy metrze. Jest to jedno z pierwszych miast na świecie, które wprowadziły pociągi tylko dla kobiet. Na trzecim miejscu wśród najlepszych znalazła się stolica Chin - Pekin.

2 / 6

Europejskie stolice - tu boją się o brak pomocy

Obraz
© samott - Fotolia.com

Na miejscu 13 i 11 zestawienia znalazły się 2 europejskie stolice. Ta położona na Wyspach Brytyjskich okazała się być nieco bezpieczniejsza. Kobiety korzystające z transportu publicznego w Londynie nie zgłosiły potrzeby dedykowanych tylko im wagonów w metrze. Jedynie 10 proc. z nich przyznało, że było w jakikolwiek sposób molestowane. Obawiają się natomiast, że jeśli byłyby w potrzebie, nikt by nie stanął w ich obronie.

Natomiast w Paryżu aż 85 proc. kobiet wątpi w swoich współpasażerów. Nie wierzą, że gdy będą w potrzebie, ktoś stanie w ich obronie.

3 / 6

Najniebezpieczniejsza stolica Europy

Obraz
© vvoe/Shutterstock.com

Według raportu, najgorszy dla kobiet transport publiczny w Europie jest w Moskwie, która znalazła się na 9. miejscu zestawienia. Największym problemem, według ankietowanych, jest zupełny brak zainteresowania władz, jeśli chodzi o przypadki napaści i molestowania kobiet.

Na miejscu 10. znalazła się stolica Filipin - Manila.

4 / 6

Egzotycznie i coraz mniej bezpiecznie

Obraz
© flickr.com by Mike Behnken, licencja CC BY-SA 2.0

Na kolejnych miejscach znalazły się stolice Tajlandii (8), Malezji *(7) i *Argentyny (6). W Bangkoku kobiety najbardziej obawiają się bierności innych pasażerów w przypadku napaści. Kuala Lumpur z kolei to jedno z tych miast, w którym można znaleźć transport publiczny tylko dla kobiet. Natomiast w Buenos Aires, mimo wysokiego szóstego miejsca w rankingu, 50 proc. kobiet wierzy w pomoc innych w sytuacji zagrożenia.

5 / 6

Azja - osobne wagony nie zapewniają bezpieczeństwa

Obraz
© NOWAK LUKASZ/Shutterstock.com

Pierwszą piątkę najniebezpieczniejszych dla kobiet miast rozpoczyna Dżakarta. Jedyny pozytyw, jaki można zauważyć w stolicy Indonezji, to duże wsparcie władz przy wprowadzaniu wagonów tylko dla kobiet, które zapobiegają molestowaniu i przemocy.

Na miejscu czwartym znajduje się stolica Indii. Pomimo tego, że w *Delhi *są w pociągach osobne wagony dla kobiet, nie czują się one bezpiecznie ze względu na brak szacunku ze strony mężczyzn. W nocy jest to również jedno z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie dla kobiet, które odbywają podróże.

6 / 6

Ameryka Południowa - najniebezpieczniejsze miasta świata

Obraz
© flickr.com by Pedro Szekely, licencja CC BY-SA 2.0

Wszystkie miast, które znalazły się na podium znajdziemy w Ameryce Południowej. Są to: Lima, Meksyk i Bogota.

Na trzecim miejscu znalazła się stolica Peru. Badanie wykazało, że kobiety są w tym mieście regularnie obmacywane, kierowane są wobec nich obelgi o charakterze seksualnym, ale nie dzieje się nic w kierunku poprawienia ich bezpieczeństwa.

Według raportu ponad 60 proc. kobiet w Mexico City doświadczyło w jakimś stopniu molestowania fizycznegopodczas korzystania z transportu publicznego. Miasto to znalazło się na drugim miejscu zestawienia.

Natomiast najgorsza jest sytuacja kobiet w kolumbijskiej Bogocie. To tu ich bezpieczeństwo jest zagrożone najbardziej. Te, które wzięły udział w ankiecie mówiły wprost, że są przerażone jeśli muszą podróżować same po zmroku.

udm/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)