EgzotykaNajniebezpieczniejsze plaże na świecie

Najniebezpieczniejsze plaże na świecie

Najniebezpieczniejsze plaże na świecie

Gorące słońce, ciepły piasek, szum morza ? tak najczęściej wygląda wizja wymarzonych wakacji. Jednak w niektórych miejscach zamiast beztroskiego relaksu, możemy znaleźć śmiertelne niebezpieczeństwo. Oto jedne z najniebezpieczniejszych plaż na świecie!

Gorące słońce, ciepły piasek, szum morza – tak najczęściej wygląda wizja wymarzonych wakacji. Jednak w niektórych miejscach zamiast beztroskiego relaksu, możemy znaleźć śmiertelne niebezpieczeństwo. Oto jedne z najniebezpieczniejszych plaż na świecie!

Brazylijska Copacabana należy do najsłynniejszych plaż na świecie - przyciąga pięknymi krajobrazami, legendarnym kultem ciała i trwającymi dzień i noc imprezami. Rzeczywistość jest niestety mniej kolorowa. Tuż przy niej znajduje się sześciopasmowa autostrada i bezkresne blokowiska. Pełno tu żebraków oraz prostytutek. Na dodatek Rio to jedno z najniebezpieczniejszych miast na świecie. Przestępczość jest ogromnym problemem, a odsetek zabójstw jest zatrważający. Tygodniowo w okolicy plaży ginie średnio 30 osób!

if/sc

1 / 7

Terytorium Północne, Australia

Obraz
© Licencja Creative Commons, flickr.com: kiwinz

Niebezpiecznym miejscem do wakacyjnego wypoczynku są też plaże na północnym wybrzeżu Australii, głównie w Terytorium Północnym. Przyczyną jest zagrożenie ze strony czyhających w wodzie rekinów, płaszczek i meduz. Spotkanie z nimi może spowodować kalectwo, a nawet śmierć. Szczególnie niebezpieczne są meduzy kubopławów, które w ciągu ostatnich 100 lat spowodowały średnio 60 zgonów i niezliczone urazy, które wymagały hospitalizacji.

2 / 7

Hrabstwo Brevard, Floryda, USA

Obraz

Floryda słynie jako prawdziwe urlopowe eldorado. Plaże i kluby Miami Beach to marzenie niejednego europejskiego turysty. Lepiej jednak nie wybierać wybrzeża hrabstwa Brevard, tutejsze wody należą do szczególnie niebezpiecznych. Ratownicy muszą bardzo często interweniować, a tylko w zeszłym roku podczas wakacyjnego sezonu utonęło 10 osób. Co jest przyczyną? Wyjątkowo silne prądy morskie, które często nie dają szansy na uratowanie się.

3 / 7

Kilauea, Hawaje, USA

Obraz
© Licencja Creative Commons, flickr.com: Spodeworld

Zagrożeniem na rajskich Hawajach jest za to gorąca lawa. Erupcja wulkanu Kilauea uważana za najdłuższą w historii, trwa już prawie 30 lat. Ze wschodniego krateru wulkanu, wznoszącego się na wyspie Big Island, lawa zaczęła wypływać 3 stycznia 1983 r. W 2008 roku uaktywnił się też jego szczytowy krater. Miliony turystów chce obejrzeć to niezwykłe zjawisko, jednak władze wciąż ostrzegają, że jest to ogromnie niebezpieczne. Wpadająca do oceanu lawa powoduje często oderwanie się fragmentów skalistych brzegów, dlatego nie należy się zbliżać do płynącego strumienia.

4 / 7

Plaża New Smyrna, Floryda, USA

Obraz
© Licencja Creative Commons, flickr.com: di_the_huntress

Jedno z najniebezpieczniejszych kąpielisk pod względem ataku rekinów znajduje się natomiast na Florydzie. Rocznie dochodzi tutaj do ponad setki "bliskich spotkań" z krwiożerczym drapieżnikiem. Na szczęście większość kończy się dobrze - przypadki śmiertelne zdarzają się bardzo rzadko.

5 / 7

Atol Bikini, Wyspy Marshalla

Obraz
© NASA

Jeden z atoli na Oceanie Spokojnym - Bikini - przez kilkanaście lat był wykorzystywany przez USA do testów broni jądrowej. Skończyły się one w 1958 roku i z czasem wysepka stała się małym wakacyjnym rajem, oferującym cały wachlarz atrakcji, od nurkowania, przez łowienie ryb po plażowanie. Ostatecznie rozwój turystyki został wstrzymany m.in. z powodu problemów z komunikacją. Jednak kwestia bezpieczeństwa w miejscach, w których odbywały się próby jądrowe, zawsze pozostaje wątpliwa. Ze względu na możliwość skażenia radioaktywnego, lepiej wybrać inny zakątek.

6 / 7

Floryda, USA

Obraz
© Licencja Creative Commons, flickr.com: lug00ber

I jeszcze jeden dowód na to, że plaże Florydy nie należą do wymarzonych na wakacyjny wypoczynek. Według Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej to tu jest największe prawdopodobieństwo uderzenia pioruna. W latach 1997 - 2006 zanotowano aż 71 zgonów spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi. Popularne plaże takie jak New Smyrna czy Clearwater są często ewakuowane i zamykane ze względu na zagrożenie błyskawicami.

7 / 7

Wybrzeże Morza Czerwonego, Egipt

Obraz
© Jupiterimages

Rekiny stanowią problem nie tylko w Ameryce i Australii. Warto przypomnieć, że zmagał się z nimi także popularny egipski kurort Sharm-El-Shejk. Na początku grudnia 2010 roku w dwóch atakach rekina ciężkie obrażenia odniosło aż czworo rosyjskich wczasowiczów, którzy pływali w Morzu Czerwonym w pobliżu hotelowych kompleksów. Plaże kurortu zostały zamknięte do odwołania po tym, jak morze wyrzuciło na plażę ciało kobiety śmiertelnie poranionej przez drapieżnika. Choć dziś wszystko wróciło do normy, wciąż pozostaje pytanie: czy rekin znów zaatakuje?

if/sc

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)