Trwa ładowanie...

Najpiękniejsze polskie wodospady. Widoki zapierają dech

Wodospady to jedne z najpiękniejszych atrakcji turystycznych, jakie możemy napotkać, przemierzając górskie szlaki. Na niektóre z nich natrafimy przypadkiem, podczas wędrówki do zupełnie innego miejsca, a inne będą stanowiły główny cel naszej wyprawy. W Polsce najpiękniejsze i największe wodospady znajdziemy w Tatrach i Sudetach.

Siklawa urzeka turystów podczas wizyty w TatrachSiklawa urzeka turystów podczas wizyty w TatrachŹródło: Adobe Stock
dkdinny
dkdinny

Wodospad Siklawa

Wodospad Siklawa to największa w Polsce tego typu atrakcja. Znajduje się na potoku Roztoka i najpiękniej prezentuje się w słoneczne dni, po obfitych opadach deszczu. Turyści odwiedzający to miejsce w takich dniach mogą zobaczyć wielobarwne tęcze unoszące się nad wodą.

Wysokość progu wodospadu wynosi 65-70 m, a nachylenie jego ściany to 35 stopni.

Siklawa to jedna z największych atrakcji turystycznych w Tatrach. Turyści tłumnie odwiedzają ją już od XIX w. właściwie przez cały rok. Szlak prowadzący nad wodospad jest dość łatwy, jedynie w zimie może wymagać większego wysiłku i ostrożności. Do Siklawy można dostać się zielonym szlakiem turystycznym, który zaczyna się tuż przy Wodogrzmotach Mickiewicza i prowadzi nad Wielki Staw. Dojście do celu zajmuje ok. dwóch godzin.

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem w polskich Karkonoszach. Jego próg znajduje się na wysokości 843 m n.p.m., a wody spadają 27-metrowymi kaskadami wprost do Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową kaskadą znajduje się wykuta w skale jaskinia – Złota Jama.

Wodospad Kamieńczyka Adobe Stock
Wodospad KamieńczykaŹródło: Adobe Stock

Tuż przy wodospadzie malowniczo usytuowane są Schronisko Kamieńczyk oraz Szałas Sielanka, gdzie turyści mogą zatrzymać się na nocleg, posiłek lub odpoczynek po trudach podróży.

dkdinny

Co ciekawe, to właśnie przy Wodospadzie Kamieńczyka kręcono sceny do ekranizacji powieści "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".

Nad wodospad można w prosty sposób dostać się, podążając czerwonym szlakiem turystycznym, który rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie, przy ul. Sikorskiego. Wiedzie tam także szlak czarny, przebiegający tuż obok stacji Kolei Linowej "Szrenica".

Wodospad Szklarki

W Szklarskiej Porębie warto odwiedzić Wodospad Szklarki. Ma wysokość ok. 13 m, a prezentuje się szczególnie malowniczo zwłaszcza w ciepłych miesiącach, kiedy cała okolica jest porośnięta bujną roślinnością. W sąsiedztwie wodospadu mieści się Schronisko Kochanówka.

Wodospad Szklarki Adobe Stock
Wodospad SzklarkiŹródło: Adobe Stock, fot: Adam Wołosz

By się dostać na miejsce wystarczy z centrum Szklarskiej Poręby przejść ok. 2,5 km. Trasa jest łatwa i dostępna dla rodzin z dziećmi. Tuż przy wodospadzie znajduje się metalowa platforma, z której można podziwiać kaskady, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

dkdinny

Wodospad Wilczki

Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika i drugi co do wielkości w całych Sudetach to Wodospad Wilczki w urokliwej miejscowości Międzygórze.

Mierzy 22 m i powstał na linii uskoku tektonicznego. Znajduje się przy nim historyczny mostek, którego budowę zleciła księżna Marianna Orańska – XIX-wieczna właścicielka okolicznych terenów.

Wodospad Wilczki Adobe Stock
Wodospad Wilczki Źródło: Adobe Stock

Warto dodać, że turyści mogą podziwiać wodospad, spacerując zadbanymi ścieżkami zarówno za dnia, jak i w nocy. Szczególnie pięknie prezentuje się po zmroku, w romantycznym świetle latarni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

dkdinny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkdinny

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj