Najpiękniejsze współczesne kościoły na świecie
Umiejscowione na plaży, inspirowane zorzą polarną lub wulkanami. Zachwycają prostotą i przemyślanym designem. Idealnie wpisują się w krajobraz, ale też nie boją się odważnych rozwiązań. Zobacz najwspanialsze, nowoczesne świątynie w różnych zakątkach ziemi.
Pamiętacie polskie kościoły przypominające kury, które jakiś czas temu do rozpuku rozśmieszały internautów? Architektura sakralna wcale nie musi być jednak brzydka czy kiczowata. Udowadniają to świątynie wzniesione przez najwybitniejszych architektów na świecie. Można je oglądać m.in. w Chinach, Turcji, Anglii, Niemczech. Są tak piękne, że chciałoby się natychmiast spakować walizki i ruszyć w podróż ich śladem.
Kaplica w Beidaihe, Chiny
Ta niewielka kaplica przycupnęła na brzegu Morza Żółtego za sprawą grupy projektowej Vector Architects. Jest miejscem modlitw mieszkańców Beidaihe – ośrodka wypoczynkowego położonego nad Zatoką Pohaj we wschodnich Chinach. Betonowa (choć sprawiająca wrażenie niezwykle delikatnej) kaplica, wzniesiona w 2015 r., ma dwuspadowy dach, subtelne witraże i taras, z którego można obserwować morze. Konstrukcja, wzniesiona na plaży na solidnych palach, ma w luźny sposób przypominać łódź dryfującą po oceanie.
Kościół Najświętszego Odkupiciela, Teneryfa, Hiszpania
La Laguna to miasto na Teneryfie, należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wulkaniczny klimat wyspy pozwala poczuć świątynia zaprojektowana przez MENiS Arquitectos – minimalistyczna konstrukcja, której surowa bryła zdaje się niejako połamana, nawiązuje w swobodny sposób do ruchu płyt tektonicznych. Wrażenie to wzmacniają dodatkowo beton i lokalne skały (wulkaniczne), z których zbudowano świątynię. Proste wnętrze przenika spokój, a brak wszelakich ozdób, które mogłyby rozpraszać wiernych, ma zachęcać do refleksji i modlitwy.
Meczet Sancaklar, Stambuł, Turcja
Meczet Sancaklar, zlokalizowany na obrzeżach Stambułu, to dzieło Emre Arolat Architects. Budynek jest doskonale wpisany w krajobraz – niemal „tonie” w naturalnym zagłębieniu terenu, z którego nieśmiało wystaje tylko niewielka wieża minaretu. Konstrukcja z szarego kamienia i betonu zajmuje 700 m kw., a jej istotnym elementem są rozłożyste, płytkie schody prowadzące do świątyni. „Projekt buduje nieustanne napięcie pomiędzy tym co naturalne i sztuczne. Dystansuje się od bieżących sporów architektonicznych, skupiając się wyłącznie na istocie przestrzeni sakralnej” – mówi Emre Arolat. Meczet, który został ukończony w 2012 roku, zdobył nagrodę dla najlepszego budynku religijnego na World Architecture Festival w 2013 roku.
Kościół św. Bonifacego, Herbrechtingen, Niemcy
Kościół św. Bonifacego w Niemczech został zbudowany w 1958 r., jednak w związku z niedociągnięciami konstrukcyjnymi w 2002 r. ogłoszono konkurs na jego przebudowę. Wygrał go zespół architektoniczny Kaeste & Ocker i całkowicie odmienił wygląd świątyni. Projekt oddany do użytku to pochwała prostoty w sensie dosłownym. Wszędobylska biel, całkowita rezygnacja z ornamentów, gładkie, opływowe linie miały w zamyśle architektów przywoływać transcendencję. Jak uważacie, udało się?
Katedra w Alta, Norwegia
Ta katedra miała być pierwotnie wcale nie miała być kościołem. Władze norweskiego miasteczka Alta, położonego 500 km na północ od koła podbiegunowego, ogłosiły konkurs na projekt budynku, który rozsławi ośrodek jako jedno z najlepszych miejsc na świecie do podziwiania zorzy polarnej. Wygrał projekt katedry, która swoim kształtem nawiązuje do łuków, draperii i załamań „świateł Północy”, zaś jej 47-metrowa dzwonnica jest świetnym punktem do obserwowania tego niezwykłego zjawiska przyrodniczego. Spiralna konstrukcja autorstwa Schmidt Hammer Lassen Architects i LINK arkitektur, oddana do użytku wiernym i zwiedzającym w 2013 r., w środku przypomina nieco grotę skalną, z zewnątrz zaś zachwyca dynamiką i prostotą.
Meczet w Penzbergu, Niemcy
Meczet w niemieckim Penzbergu, działający od 2005 roku, zdobył prestiżową nagrodę Wessobrunner Architekturpreis, przyznawaną raz na 5 lat najlepszym projektom architektonicznym w Bawarii. Trudno się dziwić. Konstrukcja w kształcie litery L mieści salę modlitewną oraz biura administracyjne, dzięki czemu w sposób praktyczny łączy funkcje sakralne i logistyczne. Pozbawiony kopuły budynek zachwyca ażurowym, wykonanym ze stalowym elementów minaretem, którego struktura nawiązuje do zawijasów liter arabskich i w świetnym stylu wznosi się ku niebu.