MiastaNajpopularniejsze miasta nad Bałtykiem

Najpopularniejsze miasta nad Bałtykiem

Najpopularniejsze miasta nad Bałtykiem

Tego lata pogoda nas niestety nie rozpieszczała, jednak nie przeszkodziło to rodakom w podboju polskiego wybrzeża. Jakie miejscowości nad Bałtykiem były na topie w tym sezonie? Na to pytanie odpowiedział serwis czasnadmorze.pl, który był organizatorem plebiscytu na najpopularniejszą nadmorską miejscowość w Polsce. W rankingu trwającym prawie 3 miesiące oceniano miejscowości za całokształt oferty turystycznej. Zobacz 10 miejsc nad Bałtykiem, które odwiedzamy najchętniej!

Tego lata pogoda nas niestety nie rozpieszczała, jednak nie przeszkodziło to rodakom w podboju polskiego wybrzeża. Jakie miejscowości nad Bałtykiem były na topie w tym sezonie? Na to pytanie odpowiedział serwis czasnadmorze.pl, który był organizatorem plebiscytu na najpopularniejszą nadmorską miejscowość w Polsce. W rankingu trwającym prawie 3 miesiące oceniano miejscowości za całokształt oferty turystycznej. Zobacz 10 miejsc nad Bałtykiem, które odwiedzamy najchętniej!

Miejsce 10. zajęło Darłowo, które jest jedną z ładniejszych nadmorskich miejscowości. Położone na Wybrzeżu Zachodnim przy ujściu Wieprzy do Morza Bałtyckiego posiada bardzo ciekawą historię. Niegdyś stanowiło gród i osadę Słowian. W 1312 roku ród Święców nadał mu prawa miejskie, a w 1412 roku stało się członkiem Hanzy. Ze względu na tak bogatą przeszłość Darłowo może poszczycić się wieloma wartymi zwiedzenia miejscami. Do najczęściej odwiedzanych należą: Zamek Książąt Pomorskich zbudowany w latach 1352–72 w stylu gotyckim, który obecnie mieści zbiory Muzeum Regionalnego. Warto także zobaczyć Kościół Mariacki, Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej zbudowane w stylu gotyckim, XV-wieczny Kościół św. Jerzego, kamienną bramę z XVI wieku czy ratusz.

pw/if

1 / 9

Miejsce 9. Ustronie Morskie

Obraz
© www.ustroniemorskie.pl

Kolejna w rankingu uplasowała się miejscowość Ustronie Morskie. Ten położony na skraju zachodniej części Wybrzeża Słowińskiego kurort słynął niegdyś z dobroczynnego działania tutejszej wody morskiej i walorów zdrowotnych. Picie jej zalecano ponoć przy dolegliwościach gastrycznych i nerek. Dziś jest miastem przyciągającym rzesze turystów z całej Polski. Tutejsze plaże nie są może najszersze, ale za to należą do jednych z najbardziej malowniczych nad Bałtykiem. Położenie u podnóża niewielkiego klifu dodaje miejscu uroku i sprawia, że Ustronie Morskie to jedno z najpopularniejszych kąpielisk na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Dużą atrakcję stanowią 2 mola (w Ustroniu i Sianożętach) wybiegające w morze na ponad 100 metrów.

2 / 9

Miejsce 8. Międzyzdroje

Obraz
© PAP/Jerzy Undro

W plebiscycie nie mogło także zabraknąć słynnych na cały kraj Miedzyzdrojów. Dla wielu turystów kurort ten to obowiązkowy punkt programu podróży po wybrzeżu Bałtyku. Do tego niespełna sześciotysięcznego miasteczka przyjeżdża w lecie nawet 40 tys. osób! Mimo tak dużej liczby turystów plaża jest czysta i bezpieczna. Mniej więcej w jej środkowej części znajduje się molo. Z pomostu widać zarówno Świnoujście, jak i blisko 100-metrową górę Gosań, najwyższe wzniesienie na polskim wybrzeżu.

3 / 9

Miejsce 7. Jastarnia

Obraz
© Piotr Januszewski

Leżąca w połowie Mierzei Helskiej Jastarnia jest atrakcyjna nawet dla najbardziej wybrednych turystów. Szeroka i piaszczysta plaża należy do najładniejszych na półwyspie. W sezonie turystycznym kurort odwiedzany jest przez liczne rzesze turystów. Magnesem jest mierzejowe wybrzeże z piaszczystymi plażami od południa i ciągami wydm od strony otwartego morza. Na dodatek można tu zjeść jedną z najlepszych ryb na całym półwyspie!

4 / 9

Miejsce 6 .Łeba

Obraz
© GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, Wikipedia Commons, El Design

W rankingu znalazła się też jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości letniskowych nad Bałtykiem - Łeba. Jest tu szeroka i czysta plaża, na której przy odrobinie szczęścia można znaleźć bursztyny. Największą atrakcją okolicy jest Słowiński Park Narodowy, gdzie znajduje się wydmowy pas mierzei z rzadkimi w Europie ruchomymi wydmami. Został utworzony w 1967 roku, aby chronić największy przyrodniczy skarb regionu, jakim są nadmorskie jeziora i ruchome piaski uznane przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery.

5 / 9

Miejsce 5. Krynica Morska

Obraz
© www.krynica-morska.net.pl

Pierwszą piątkę otwiera Krynica Morska położona na Mierzei Wiślanej, między otwartym Morzem Bałtyckim i Zalewem Wiślanym. Znajdują się tu dwa porty - rybacki nad morzem i żeglugi turystycznej nad zalewem. Kurort ten ceniony jest ze względu na panujący tu specyficzny mikroklimat o właściwościach leczniczych. Tutejsze plaże, rozciągające się na szerokość kilkudziesięciu metrów, co roku przyciągają tysiące turystów. Wokół nich znajdują się białe wydmy, porośnięte lasem sosnowym.

6 / 9

Miejsce 4. Władysławowo

Obraz
© Flickr by MatthiasHaas67 Licencja Creative Commons

Zaraz za Krynicą Morską znalazło się Władysławowo, nieformalnie nazywane "Władkiem". Miejscowość powstała z trzech osad: Szotlandu, Cetniewa i Hallerowa, które do dziś stanowią dzielnice miasta. W granicach kurortu znajduje się aż 23 km różnorodnych plaż, które szczególnie lubiane są przez mieszkańców Warszawy. W deszczowe dni warto zobaczyć dwa najbardziej charakterystyczne budynki miasta: potężny Dom Rybaka, stanowiący jeden z najciekawszych na Pomorzu zabytków architektury socrealistycznej oraz kościół Wniebowzięcia NMP Królowej Wychodźstwa Polskiego.

7 / 9

Miejsce 3. Kołobrzeg

Obraz
© miasto.kolobrzeg.eu

Kołobrzeg to jeden z największych kurortów Pomorza Zachodniego. Turyści przyjeżdżają tu na wypoczynek i po zdrowie, gdyż miasto słynie ze źródeł solankowych i kopalni borowiny, a historia tutejszych warzelni soli sięga aż średniowiecza. Plaże są szerokie, czyste i zadbane. Turyści chętnie odpoczywają w licznych knajpkach na starówce przy kolorowych fontannach. Z kolei do spacerów skłania deptak i molo, które jest najdłuższym żelbetowym molo w Polsce. Konstrukcja ma długość 220 metrów. Oficjalne otwarcie odbyło się w czerwcu 1971 roku. Warto także zobaczyć port kołobrzeski, który powstał przy ujściu rzeki Parsęty. Latem oblegają go amatorzy wędkowania i romantycznych widoków.

8 / 9

Miejsce 2. Mielno

Obraz
© www.mielno.biz

Turyści docenili także Mielno, którego najcenniejszym walorem jest czyste morze i bezpieczne plaże. Mierzeja, na której jest położone ma ponad 10 km długości i średnio 480 metrów szerokości. Oprócz szerokiej plaży o miałkim piasku, kurort ma także piękne, dziesiąte co do wielkości w Polsce, nadmorskie jezioro Jamno. Na turystów czekają tu atrakcje liczne atrakcje, ciekawe szlaki turystyczne oraz specyficzny mikroklimat.

9 / 9

Miejsce 1. Świnoujście

Obraz
© www.swinoujscie.info.pl

Numerem jeden tego sezonu zostało położone w krainie 44 wysp Świnoujście, które tym samym zdetronizowało lidera zeszłorocznej edycji rankingu - Międzyzdroje. Kurort położony pomiędzy Zalewem Szczecińskim, ujściem Odry i Bałtykiem przy ujściu Świny, może się poszczycić najbardziej rozległymi plażami naszego wybrzeża. Najszersza z nich miejscami ma szerokość nawet 130 metrów!

pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)