Trwa ładowanie...

Najsilniejsze paszporty świata. Polska wysoko na liście

Firma Henley&Partners, jak co roku, przygotowała zestawienie najpotężniejszych paszportów świata. Tym razem na szczycie listy znalazło się aż pięć krajów. Ich obywatele wjadą bez wizy do 194 krajów.

Polska znalazła się na szóstym miejscu w rankingu najsilniejszych paszportów Polska znalazła się na szóstym miejscu w rankingu najsilniejszych paszportów Źródło: Adobe Stock
d1wrmdi
d1wrmdi

Ranking Henley Passport Index, prowadzony od 2006 roku, jest jednym z kilku rankingów sporządzanych przez firmy finansowe w celu klasyfikacji paszportów wedle możliwości swobodnego podróżowania ich posiadaczy. Za najsilniejsze paszporty uznawane są te, których posiadacze mogą pojechać do jak największej liczby miejsc docelowych bez konieczności posiadania wizy.

Na liście Henley znajduje się 199 paszportów. Jest aktualizowana w czasie rzeczywistym przez cały rok, jeśli wchodzą w życie zmiany w polityce wizowej. Ranking jest oparty na danych dostarczanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zima 2024. Wiadomo, kiedy spadnie śnieg

Najsilniejsze paszporty otwierają drzwi do 194 krajów na świecie

Wraz z początkiem 2024 r. na stronie Henley&Partners pojawił się najnowszy ranking paszportów. najsilniejszymi paszportami mogą się pochwalić obywatele Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Singapuru i Hiszpanii. W ich przypadku dokument ten uprawnia do bezwizowego wjazdu do 194 państw na świecie. To najwyższy wynik, jaki zanotowano w historii rankingu.

d1wrmdi

Drugie miejsce w rankingu przypadło paszportom: fińskim, południowokoreańskim oraz szwedzkim, które uprawniają do bezwizowego wjazdu do 193 miejsc. Na trzecim miejscu w corocznym rankingu znalazły się paszporty wydawane w Austrii, Danii, Irlandii i Holandii z wynikiem 192 miejsc. Na czwartym miejscu znalazły się paszporty obywateli: Belgii, Luksemburga, Norwegii, Portugalii i Wielkiej Brytanii (191 miejsc), a na piątym paszporty grecki, maltański i szwajcarski (190 miejsc).

Polskie paszporty znów w pierwszej dziesiątce najsilniejszych

Powód do dumy mają również osoby legitymujące się polskimi paszportami, które już kolejny rok z rzędu znajduje się w pierwszej dziesiątce najsilniejszych na świecie. Znalazły się one na szóstym miejscu w rankingu, a ich właściciele wjadą bez wizy do 189 państw i terytoriów na świecie. Na szóstym miejscu znalazły się również paszporty wydane w Australii, Czechach oraz Nowej Zelandii.

Na szarym końcu rankingu znajdują się z kolei paszporty takich krajów, jak: Afganistan (28 państw), Syria (29 państw) oraz Irak (31 państw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wrmdi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wrmdi