Trwa ładowanie...
dsxbwps

Najstarsza restauracja w Europie. Brytyjczycy piszą o Piwnicy Świdnickiej

Wrocław, jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, kusi turystów długą listą atrakcji. Do najciekawszych, a na pewno najstarszych, należy Piwnica Świdnicka. Doczekała się nawet artykułu w brytyjskim "Daily Mail".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piwnica Świdnicka to najstarsza restauracja w Europie
Piwnica Świdnicka to najstarsza restauracja w Europie (Shutterstock.com)
dsxbwps

Podobno nie można powiedzieć, że zna się Wrocław, dopóki nie odwiedzi się najstarszej restauracji w Europie - Piwnicy Świdnickiej. Tu od 730 lat bije biesiadne serce miasta, jak czytamy na stronie internetowej lokalu. Funkcjonuje on już od czasów średniowiecza, a swą nazwę zawdzięcza piwu, które sprowadzano tu ze Świdnicy. Znajdziemy go w Rynku, w piwnicach Starego Ratusza. W obecnym kształcie restaurację można podziwiać od XV wieku - do dziś zachowano pierwotny układ wnętrz.

Brytyjski "Daily Mail" zachwyca się podziemnym lokalem, gdzie przy stołach zasiadali m.in. Chopin, Słowacki czy Goethe. W 1519 roku połączono go tunelem z nowo utworzonym browarem w kamienicy "Pod Złotym Dzbanem".

Przed II wojną światową restauracja przyjmowała do 700 gości, a obsługa liczyła 110 osób. Działania wojenne przetrwała właściwie bez uszczerbku. Potem działał tu klub młodzieżowy czy sala kinowa. Gruntowny remont rozpoczął się 1996 r. Po przebudowie, która pochłonęła 24 mln zł, obiekt znów zaczął kusić pysznym jedzeniem.

Shutterstock.com

Dziś restauracja zajmuje 9 sal, różniących się od siebie wystrojem, wielkością, klimatem, kartą dań i oprawą muzyczną. Może się tu zmieścić do 800 osób. Na terenie obiektu znajduje się sala koncertowa z 40 miejscami na fotelach i kanapach lub 110 miejscami na krzesłach.
Wyjeżdżasz? Teraz wszędzie tam, gdzie masz internet, możesz oglądać telewizję. Sprawdź WP Pilot i oglądaj za darmo ponad 30 kanałów

Najlepsze kierunki na zimę. Zobacz wideo!

dsxbwps

Podziel się opinią

Share

dsxbwps

dsxbwps