Najstarszy szlak turystyczny w Polsce. Każdy powinien przebyć go choć raz
Szlak Piastowski to jedna z najbardziej znanych tras turystycznych w Polsce, a także najstarszy szlak w naszym kraju. Przebiega przez dwa województwa – wielkopolskie i kujawsko-pomorskie, oferując każdemu, kto zdecyduje się na jego pokonanie, unikalną możliwość obcowania z historią średniowiecznej Polski.
Szlak Piastowski ma długą historię i nie bez powodu jest uznawany za najstarszy szlak turystyczny w naszym kraju.
Najstarszy polski szlak
Pierwsze wycieczki tą trasą odbywały się już na początku lat 60. XX w. Organizowały je m. in. zakłady pracy oraz ówczesne kluby młodzieżowe. Znaczenie i popularność szlaku znacznie wzrosły podczas obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego, które były hucznie świętowane przez władze PRL w 1966 r.
W latach 70. podjęto się restauracji zabytków i infrastruktury turystycznej zlokalizowanej na odcinku z Poznania do Gniezna. To właśnie wtedy na szlaku znalazły się m. in. zabytkowe wiatraki, wiaty, drewniane rzeźby i drogowskazy o piastowskim charakterze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. "Błękit jak na Malediwach"
Szlak Piastowski cieszy się sporym zainteresowaniem turystów po dziś dzień – można go przejść zarówno pieszo, jak i przejechać rowerem, samochodem lub autokarem, zatrzymując się w wybranych miejscach.
Szlak Piastowski w kierunku wschodnio-zachodnim biegnie z Poznania przez takie miejscowości, jak m.in. Pobiedziska, Ostrów Lednicki, Gniezno, Mogilno, Strzelno, Kruszwicę, Inowrocław, Brześć Kujawski i Włocławek.
Trasa północ-południe przebiega natomiast m. in. przez Wągrowiec, Łekno, Żnin, Biskupin, Gniezno, Konin i kończy się w Kaliszu. Podroż szlakiem odtwarza przemieszczanie się polskich władców z dynastii Piastów pomiędzy czterema stołecznymi grodami – Poznaniem, Gnieznem, Ostrowem Lednickim i Pobiedziskami.
Najważniejsze zabytki na Szlaku Piastowskim
Szlak Piastowski to jeden z najciekawszych projektów turystycznych w naszym kraju. Na jego terenie można spotkać wiele historycznych atrakcji – średniowieczne grodziska, zabytkowe ruiny, kościoły i pomniki - to tylko niektóre przykłady tego, co czeka nas na trasie.
By zobaczyć wszystkie atrakcje szlaku nie wystarczy nawet tydzień, ale można to spokojnie podzielić na krótsze wycieczki i wracać co jakiś czas.
W Poznaniu zobaczymy m. in. słynny Ostrów Tumski, Zamek Królewski, a także będziemy mogli wstąpić do Muzeum Archeologicznego, które skrywa wiele skarbów z dawnych dziejów naszego kraju.
W Pobiedziskach funkcjonuje Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, a także stary gród piastowski, w którym rezydowali pierwsi władcy naszego kraju. W Gnieźnie nie można natomiast przegapić wizyty w Archikatedrze Gnieźnieńskiej i w Muzeum Początków Państwa Polskiego.
W Kruszwicy czeka na nas Mysia Wieża, w której podobno myszy zjadły złego księcia Popiela, a także zabytkowa Kolegiata św. Piotra i Pawła. W Brześciu Kujawskim można z kolei podziwiać pomnik Władysława Łokietka, a w Kowali pomnik ku pamięci narodzin Kazimierza Wielkiego – ostatniego Piasta.
Listę wszystkich obiektów można znaleźć na stronie szlakpiastowski.pl. Także tam są informacje o aplikacji, którą można ściągnąć na telefon komórkowy i z jej pomocą zwiedzać szlak.
Szlak Piastowski i jego walory dydaktyczne
Szlak Piastowski warto przebyć przynajmniej raz w życiu, gdyż łączy ze sobą najważniejsze z punktu widzenia polskiej państwowości i tożsamości narodowej miejsca, z którymi wiąże się nie tylko oficjalna historia, ale także liczne legendy, baśnie i opowieści, które każdy z nas pamięta z czasów dzieciństwa.
Co istotne, Szlak Piastowski to prawdziwa gratka dla turystów w każdym wieku, w tym także dla dzieci i młodzieży, którzy dopiero poznają historię swojej ojczyzny – Szlak Piastowski będzie dla nich wspaniałą, żywą lekcją historii, która na długo pozostanie w ich pamięci.