Największe polskie rekordy
Przedstawiamy dziś kilka najciekawszych, rekordowych miejsc w naszym kraju. Oto najstarsze, najdłuższe czy największe obiekty w Polsce!
Przedstawiamy dziś kilka najciekawszych, rekordowych miejsc w naszym kraju. Oto najstarsze, najdłuższe czy największe obiekty w Polsce!
Kłodzko to jedno z najstarszych miast w Polsce - zachowało oryginalny średniowieczny układ urbanistyczny, na dodatek teren starówki jest dość stromy, więc uliczki są wyjątkowo malownicze. Do najcenniejszych zabytków zalicza się gotycki most na Młynówce, którego historia sięga drugiej połowy XIII wieku. Przez niektórych nazywany miniaturową kopią praskiego mostu Karola, choć jest od niego starszy. Tak jak czeski odpowiednik, jest zamknięty dla ruchu kołowego i łączy ze sobą Wyspę Piasek ze staromiejską częścią Kłodzka na Fortecznej Górze z rynkiem i twierdzą.
if/sc
Najwyżej położona kaplica
Leżąca na granicy polsko-czeskiej, Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz najbardziej zamglona góra w Polsce! Żeby podziwiać piękne widoki roztaczające się ze szczytu potrzeba trochę szczęścia – ponad 300 dni w roku schowana jest w chmurach! Na samym wierzchołku, czyli wysokości ponad 1600 m n.p.m. znajduje się drewniana kaplica św. Wawrzyńca. Jest to najwyżej położony, czynny obiekt sakralny w Polsce. Romantyczni miłośnicy gór mogą tu wziąć ślub - ostatni odbył się jesienią 2000 roku.
Największy amfiteatr
Góra św. Anny to nazwa wzniesienia na Wyżynie Śląskiej o wysokości 407,6 m n.p.m. Do początku lat 20. XX wieku wydobywano tutaj wapienie, natomiast później w miejscu kamieniołomu rozpoczęto budowę amfiteatru z miejscem dla kilkudziesięciu tysięcy osób! Dziś obiekt popada w ruinę i zarasta lasem, ale od czasu do czasu odbywają się tu koncerty – miejsce ma bowiem doskonałą akustykę. Wraz z Pomnikiem Czynu Powstańczego amfiteatr stanowi główne miejsce uroczystości poświęconych pamięci poległych w powstaniach śląskich.
Największe ruiny
XVII-wieczny zamek Krzyżtopór w miejscowości Ujazd w woj. świętokrzyskim w latach swej świetności był jedną z najznakomitszych rezydencji magnackich o charakterze obronnym. Został zbudowany przez Krzysztofa Ossolińskiego, który jednak nie cieszył się nim długo – zmarł wkrótce po ukończeniu budowy. Do dzisiaj zachowało się aż 90 proc. oryginalnych murów. Jest to jedna z najbardziej imponujących rezydencji magnackich w Polsce!
Najdłuższe drewniane molo
Na przestrzeni 4,5 km całego brzegu Sopotu rozciągają się czyste, piaszczyste plaże, wzdłuż których porozstawiane są zjeżdżalnie wodne, wypożyczalnie sprzętu wodno-plażowego oraz kabiny do przebierania i prysznice. Sopocką plażę przecina najdłuższe w Europie drewniane molo (511,5 m) - miejsce spacerów i festynów, a jednocześnie przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej i taksówek wodnych, a także miejsce licznych zawodów, takich jak: Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie, Puchar Bałtyku w Winsurfingu, Puchar Polski czy Triathlon Sopocki.
Najstarsze miasto w Polsce
Trudno precyzyjnie ustalić, które z polskich miast jest najstarsze. Jasne jest natomiast, które może pochwalić się najstarszym pisanym rodowodem. Kalisz - drugie co do wielkości miasto Wielkopolski - zostało prawdopodobnie wymienione już przez Klaudiusza Ptolemeusza w II wieku n.e. pod nazwą Calissia.
Najszersza plaża
Położone na wyspach Świnoujście to początek Polski i najszersze plaże naszego wybrzeża cieszące się uzasadnioną sławą. Najszersza z nich miejscami ma szerokość nawet 130 metrów. Miasto leży pomiędzy Zalewem Szczecińskim, ujściem Odry i Bałtykiem przy ujściu Świny, w krainie 44 wysp (zamieszkane z nich są tylko trzy: Uznam, Wolin i Karsibór). Miejskie wyspy łączą przeprawy promowe. Świnoujskie kąpielisko jest jedynym w Polsce, które po raz szósty z rzędu otrzymało międzynarodowe wyróżnienie - Błękitną Flagę.
Największy ceglany kościół
Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest głównym kościołem Gdańska i wybitnym dziełem gotyckiej architektury ceglanej. Trójnawowa bazylika jest największym ceglanym kościołem nie tylko w Polsce i Europie, ale i na całym świecie! Wewnątrz mieści się 25 tys. osób. Najcenniejszy element wyposażenia, tryptyk Sąd Ostateczny Hansa Memlinga (1467-73) jest przechowywany w Muzeum Narodowym w Gdańsku (w kościele znajduje się jego kopia).
Najstarszy hotel
Przy Floriańskiej 14 w Krakowie znajdziemy kamienicę, której dzieje sięgają XIV wieku. Z racji położenia na jednej z najpiękniejszych ulic w mieście, łączącej Rynek z Bramą Floriańska, była w posiadaniu najznakomitszych rodzin szlacheckich. Hotel Pod Różą funkcjonuje tu od XVII wieku i jest uznawany za najstarszy hotel w Polsce. Gościli tu m.in. car rosyjski Aleksander I, wielki książę Konstanty, czy Honoré de Balzac.
Najdłuższa wieś
Zawoję można porównywać tylko z Zakopanem. Tak jak Giewont góruje nad stolicą polskich Tatr, tak nad Zawoją wznosi się Babia Góra. Jest wprawdzie niższa od Giewontu, gdyż mierzy „zaledwie” 1725 m n.p.m., ale różnica poziomów pomiędzy jej wierzchołkiem a centrum Zawoi jest taka sama, jak pomiędzy Krupówkami a słynnym krzyżem na Giewoncie. Zawoja to bardzo rozległa wieś. W linii prostej odcinek między jej granicami wynosi 8 km, natomiast prowadząca przez najdłuższą wieś w Polsce droga ma 12 kilometrów długości.
if/sc