Największe tornada świata
Od tygodnia w USA, głównie w stanie Alabama, szaleją trąby powietrzne. Zanotowano już ponad 300 tornad, w wyniku których śmierć poniosło 180 osób. W związku z tym chcemy przypomnieć te najbardziej niebezpieczne. Oto największe tornada świata.
Od tygodnia w USA, głównie w stanie Alabama, szaleją trąby powietrzne. Zanotowano już ponad 300 tornad, w wyniku których śmierć poniosło 180 osób. W związku z tym chcemy przypomnieć te najbardziej niebezpieczne. Oto największe tornada świata.
Tri-State Tornado 18 marca 1925 roku przeszło przez trzy amerykańskie stany: południowo-wschodnią część Missouri, południowy obszar Illinois i południowo-zachodnią część Indiany. Jest uznawane za najbardziej ekstremalne. Potwierdzono 695 ofiar żywiołu, co czyni je najbardziej śmiercionośnym w historii USA. Jego ścieżka mierzyła ponad 352 km długości, a wir przy ziemi pozostawał przez rekordowe 3,5 godziny. W pewnym momencie zanotowano największą w historii pomiarów prędkość jego przemieszczania się: 117 km/h.
Na zdjęciu: Ruiny szkoły w Murphysboro.
sc/if
Najbardziej zabójcze tornado
Najbardziej zabójcze tornado odnotowano w Bangladeszu. Niszczycielska siła przetoczyła się przez to jedno z najbiedniejszych państw świata 26 kwietnia 1989 roku. Szacuje się, że szerokość leja trąby powietrznej wynosiła około 1,5 km. Wir przemierzył ścieżkę liczącą 80 km. W wyniku kataklizmu śmierć poniosło około 1300 osób, a 12 tysięcy zostało rannych.
Najbardziej intensywny atak tornad
W dniach 3-4 kwietnia 1974 roku w środkowych stanach USA i południowym Ontario w Kanadzie, miał miejsce najbardziej intensywny atak trąb powietrznych. W ciągu 18 godzin pojawiło się 148 tornad w tym 30 najbardziej niszczycielskich. Zniszczeniu uległ obszar o powierzchni ponad 2300 km kw., a śmierć poniosło 315 osób.
Trąby powietrzne w Polsce
Zagrożenie przez trąby powietrzne występuje w Polsce w miesiącach letnich. Najczęściej jest to okres od czerwca do sierpnia, w godzinach popołudniowych. Średnio na całym obszarze kraju występuje około 4 tornad rocznie. Aby powstały musi zaistnieć sprzyjający zespół warunków meteorologicznych. W naszym kraju jest to zazwyczaj bardzo ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe i powietrze polarno-morskie, które po zderzeniu tworzą niszczycielską siłę.
Na zdjęciu: Skutki przejścia tornada nad Rusinowicami w sierpniu 2008 roku.
Trąba powietrzna nad Polską 04 lipca 2002 roku
4 lipca 2002 roku około południa nad Mazurami przeszedł front szkwałowy z trąbami powietrznymi, który spowodował zniszczenia na znacznych obszarach Puszczy Piskiej. Huraganowy wiatr o sile 12 w skali Beauforta, osiągający momentami 170 km/h, spustoszył duże obszary puszczy, powodując w sumie zniszczenie 45,4 tys. ha lasów w szesnastu nadleśnictwach. Jest to największa klęska w powojennej historii polskiego leśnictwa. W okolicy zgłoszono około 700 uszkodzeń budynków.
Na zdjęciu: Skutki przejścia tornada nad Rusinowicami w sierpniu 2008 roku.
Trąba powietrzna nad Polską 15 sierpnia 2008 roku
15 sierpnia 2008 roku nad Opolszczyzną, w rejonie Strzelec Opolskich, miała miejsce najsilniejsza od kilkudziesięciu lat seria trąb powietrznych, jakie zostały zaobserwowane na terenie Polski. Wiatr zniszczył około 770 budynków osiągając prędkość około 300 km/h. W całym regionie częstochowskim bez prądu było 20 tysięcy odbiorców.
Na zdjęciu: Dewastacje jakie poczyniło tornado w Kalinie.
sc/if