Najzimniejsze miasta na ziemi
Fort Vermilion, Kanada
Może się wydawać, że miejsca, w których panują ekstremalne temperatury nie nadają się do zamieszkania. O ile w zakątkach ziemi, gdzie jest piekielnie gorąco mało kto decyduje się zostać na dłużej, to trzaskające mrozy już nie odstraszają tak ludzi, którzy osiedlają się tam na przekór pogodzie i nie mają zamiaru się wyprowadzić. Sprawdźmy, jak nisko spada tam temperatura.
Może się wydawać, że miejsca, w których panują ekstremalne temperatury nie nadają się do zamieszkania. O ile w zakątkach ziemi, gdzie jest piekielnie gorąco, mało kto decyduje się zostać na dłużej, to trzaskające mrozy już nie odstraszają tak ludzi, którzy osiedlają się tam na przekór pogodzie i nie mają zamiaru się wyprowadzić. Sprawdźmy, jak nisko spada tam temperatura!
W Fort Vermillion nad rzeką Mighty Peace w środkowej Kanadzie mieszka obecnie niewiele ponad 700 osób. W ciągu roku temperatury spadają tu do -50 stopni Celsjusza. 11 stycznia 1911 roku słupek rtęci zjechał tam do -61,1 stopnia Celsjusza. Innym miejscem w Kanadzie, które może się poszczycić rekordem zimna jest Fort Good Hope, gdzie 31 grudnia 1910 roku zanotowano -61,7 stopnia Celsjusza. Dla ok. 600 mieszkańców zimy nie są tu raczej łagodne - średnio temperatura spada do -40, a nawet -50 stopni Celsjusza.
sf/if
Zobacz także: Miedwieżka - rosyjska wioska widmo