EgzotykaNajzimniejsze miasta na ziemi

Najzimniejsze miasta na ziemi

Najzimniejsze miasta na ziemi
Źródło zdjęć: © Jan Mika - Shuttertsock

Może się wydawać, że miejsca, w których panują ekstremalne temperatury nie nadają się do zamieszkania. O ile w zakątkach ziemi, gdzie jest piekielnie gorąco mało kto decyduje się zostać na dłużej, to trzaskające mrozy już nie odstraszają tak ludzi, którzy osiedlają się tam na przekór pogodzie i nie mają zamiaru się wyprowadzić. Sprawdźmy, jak nisko spada tam temperatura.

Może się wydawać, że miejsca, w których panują ekstremalne temperatury nie nadają się do zamieszkania. O ile w zakątkach ziemi, gdzie jest piekielnie gorąco, mało kto decyduje się zostać na dłużej, to trzaskające mrozy już nie odstraszają tak ludzi, którzy osiedlają się tam na przekór pogodzie i nie mają zamiaru się wyprowadzić. Sprawdźmy, jak nisko spada tam temperatura!

W Fort Vermillion nad rzeką Mighty Peace w środkowej Kanadzie mieszka obecnie niewiele ponad 700 osób. W ciągu roku temperatury spadają tu do -50 stopni Celsjusza. 11 stycznia 1911 roku słupek rtęci zjechał tam do -61,1 stopnia Celsjusza. Innym miejscem w Kanadzie, które może się poszczycić rekordem zimna jest Fort Good Hope, gdzie 31 grudnia 1910 roku zanotowano -61,7 stopnia Celsjusza. Dla ok. 600 mieszkańców zimy nie są tu raczej łagodne - średnio temperatura spada do -40, a nawet -50 stopni Celsjusza.

sf/if

1 / 4

Jakuck, Rosja

Obraz
© Licencja CC by "synchroswimr"/Stacy, Wikimedia Commons

Rekordzistą niskich temperatur wśród dużych miast (ok. 200 tys. mieszkańców) jest Jakuck, położony w północno-wschodniej Syberii. W lutym 1891 roku odnotowano tu temperaturę -64,4 stopnia Celsjusza. Średnia temperatura w styczniu wynosi tu -36,4 stopni, jednak latem temperatura dochodzi do 20 stopni, choć w 2011 roku było tu ponad 30 stopni. Trzeba przyznać, że tutejsi mieszkańcy mają niezłą odporność na zmiany temperatur.

2 / 4

Wierchojańsk, Rosja

Obraz
© Domena publiczna, Wikimedia Commons

Jednym z najbardziej ekstremalnych miejsc na ziemi jest bez wątpienia Wierchojańsk na Syberii (ok. 1400 mieszkańców). Leży 900 km od Jakucka i walczy z nim o tytuł rekordzisty w kwestii najniższej temperatury. W lutym 1892 roku temperatura spadła tu do -69,8 stopni Celsjusza. Wynik podważono, bo w termometrach stosowano wówczas alkohol, a nie rtęć. Później skorygowano wynik do -67, 7 stopni Celsjusza. Klimat jest tu bardzo suchy, a latem w dzień temperatura osiąga nawet 30 stopni. Tym samym występuje tu prawdopodobnie największa różnica temperatur na świecie.

3 / 4

Ojmiakon, Rosja

Obraz
© CC BY-SA 2.0 by Maarten Takens, Wikimedia Commons

Nazwa miasta Ojmiakon w Rosji oznacza "niezamarzającą wodę". Znajdują się tu gorące źródła, dzięki którym ludzie, mimo ekstremalnego zimna, zdecydowali się osiedlić. 26 stycznia 1926 roku na termometrach widniała temperatura -71,2 stopnie Celsjusza. Miasteczko, zamieszkałe przez ok. 520 osób, uznawane jest powszechnie za biegun zimna naszej planety, jeśli chodzi o miejsca, w których mieszkają ludzie. Średnia najniższa temperatura wynosi tu -40 stopni Celsjusza.

4 / 4

Tomtor, Rosja

Obraz
© CC BY-SA 2.0 by Maarten Takens, Wikimedia Commons

Do niedawna Ojmiakon był rekordzistą zimna, jednak to w leżącym w pobliżu Ojmiakonu Tomtorze w 2004 roku padł absolutny rekord. W styczniu tego roku temperatura spadła do -72,2 stopni Celsjusza. Zimniej jest już tylko na Antarktydzie. Od października do kwietnia nie korzysta się tu z samochodów - ludzie poruszają się zaprzęgami lub skuterami śnieżnymi. W wiosce znajduje się lotnisko, skąd co tydzień latają samoloty do Jakucka i Ust-Nery.

sf/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)