Naukowcy ostrzegają - te wyspy wkrótce znikną
Podczas zakończonego w zeszłym tygodniu szczytu klimatycznego ONZ w Durbanie znów powróciła sprawa znikających wysp. Porozumienie Małych Krajów Wyspiarskich alarmuje, że jeśli temperatura podniesie się średnio na świecie o 2 stopnie Celsjusza, pod wodą zniknie wszystko, co jest obecnie metr nad poziomem morza. Zobaczcie, które rajskie zakątki są zagrożone!
Podczas zakończonego w zeszłym tygodniu szczytu klimatycznego ONZ w Durbanie powróciła sprawa znikających wysp. Porozumienie Małych Krajów Wyspiarskich alarmuje, że jeśli temperatura podniesie się średnio na świecie o 2 stopnie Celsjusza, pod wodą zniknie wszystko, co jest obecnie metr nad poziomem morza. Zobaczcie, które rajskie zakątki są zagrożone!
Zamieszkane przez 11 tys. mieszkańców państwo Tuvalu, położone na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji, tworzy archipelag dziewięciu wysp lagunowych. Geograficznie należy do Mikronezji. W rezultacie ocieplania się klimatu i związanego z tym podniesienia poziomu oceanu, Tuvalu może w znacznej części znaleźć się pod wodą. Według badań ONZ ma to nastąpić do 2050 roku.
if/at
Malediwy
Równie zagrożone są Malediwy. Aż 80 proc. powierzchni kraju położone jest zaledwie 1 metr nad poziomem morza. Malediwy mogą zniknąć z powierzchni Ziemi w ciągu 100 lat - alarmują naukowcy. Archipelag ten składa się z około 1190 wysepek osadzonych na 26 atolach koralowych. Powierzchnia całkowita tego państwa to 298 kilometrów kwadratowych.
Kiribati
Ponad 30 rozsianych na Oceanie Spokojnym wysp, tworzących Republikę Kiribati zniknie prawdopodobnie w ciągu najbliższych 100 lat. Orzechy kokosowe, będące kiedyś stałym punktem menu w tym wyspiarskim raju, stały się obecnie prawdziwym rarytasem. Rejony, na których rosły palmy kokosowe zostały zalane słoną wodą podczas licznych powodzi. Nie tylko roślinność powoli ginie – z powodu podnoszącego się poziomu morza wybrzeże się kurczy i część z wysp zniknęła już z mapy Kiribati.
Seszele
Na Seszele składa się archipelag 115 wysp położonych na północ od Madagaskaru, które otacza przepiękna rafa koralowa. Cud natury stanowiący jednocześnie naturalną ochronę dla wybrzeża znika w przerażającym tempie z powodu ocieplenia wód oceanu. Część naukowców przewiduje, że także rajski archipelag trzeba będzie usunąć z map za około 50 do 100 lat.
Fidżi
Archipelag Fidżi ukryty jest w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego. Największymi atutami wysp są z pewnością palmy kokosowe rosnące na plażach z białym piaskiem oraz wyjątkowej piękności dno morskie. Czy i ten archipelag zniknie z powodu efektów globalnego ocieplenia? Zdania naukowców są w tej kwestii podzielone - część z nich uważa, że wyspy mają szansę przetrwać, ponieważ zaadaptują się do nowych warunków.
Carteret, Papua Nowa Gwinea
Podobny proces, który jest już w końcowej fazie, obserwuje się na Carteret Islands.
Należą do Papui Nowej Gwinei i nazywane są „tonącym rajem”. Kiedyś mieszkało na nich ponad tysiąc osób. Przez ostatnie 10 lat rząd stopniowo wysiedlał stamtąd rodziny, ponieważ według naukowców do 2015 roku Carteret Islands znajdą się całkowicie pod powierzchnią wody.
Isle of Wight, Wielka Brytania
Należąca do archipelagu Wysp Brytyjskich, Isle of Wight to ukochany cel wakacyjny Anglików. Malownicze klifowe wybrzeże rzeczywiście zachęca do spacerów. Niestety okazuje się, że wyspa powoli się zmniejsza - rocznie znikają około 3 metry wybrzeża. Na dodatek szalejące sztormy dodatkowo niszczą klify i wyspiarskie drogi.
Wyspy Salomona
Wyspy Salomona to państwo wyspiarskie położone na wschód od Nowej Gwinei. Kusi przede wszystkim nurków, którzy przybywają tu licznie podziwiać rafy koralowe, rajskie laguny i podwodne wulkany. Niestety postępująca erozja wybrzeża staje się coraz większym problemem. Podnoszący się poziom wody, cyklony i powodzie sprawiają, że raj w Oceanii powoli znika z powierzchni Ziemi.
Wyspy Cooka
Palmy kokosowe, ciepły ocean i lazurowe laguny – Wyspy Cooka stanowią prawdziwy raj na Ziemi. Niestety sztormy, powodzie i podnoszenie się poziomu morza także w tym zakątku Polinezji każą z obawą spoglądać w przyszłość. Co prawda wyspy posiadają naturalną ochronę w postaci raf koralowych, niestety i one są zagrożone. Naukowcy biją na alarm, że rozwój przemysłu spowoduje, że wkrótce całkowicie przestaną istnieć.
Sylt, Niemcy
Niemiecka wyspa Sylt znajduje się na Morzu Północnym, w pobliżu granicy z Danią. Choć jest największą z archipelagu Wysp Północnofryzyjskich, wkrótce może się to zmienić. Liczne powodzie i sztormy zdają się przejmować nad nią kontrolę, a wprowadzone środki ochrony wybrzeża na razie nie przyniosły planowanych skutków. Niemcy wciąż przegrywają walkę z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
if/at