Trwa ładowanie...

Niedługo początek sezonu żeglarskiego. Podpowiadamy, jak zdobyć patent

Wakacje pod żaglami to wspaniały sposób na wypoczynek. Mniejsze i słabsze jednostki można w Polsce wynająć bez specjalnych uprawnień. Firmy czarterowe wymagają jednak często, aby chociaż jedna osoba na pokładzie miała patent żeglarski. Jak go zdobyć i ile to kosztuje?

Żagle to jeden z ulubionych wakacyjnych sportów Polaków Żagle to jeden z ulubionych wakacyjnych sportów Polaków Źródło: Adobe Stock
d1v065q
d1v065q

Sezon żeglarski jeszcze się nie rozpoczął, ale już od początku roku widać ruch w firmach czarterujących jachty. Co ciekawe, w grę wchodzą nie tylko Mazury, ale także szereg innych ciekawych miejsc. Mariny, ośrodki żeglarskie i wypożyczalnie jachtów znajdują się bowiem na terenie całej Polski. Mieszczą się one nad większymi i mniejszymi akwenami śródlądowymi.

Do jednych z ciekawszych lokalizacji zaliczyć można Jezioro Żywieckie w Beskidach czy Jezioro Solińskie w Bieszczadach. Spotkać tam można wielu pasjonatów żeglarstwa, którym z Mazurami czy polskim morzem już nie po drodze. Co ważne, tam również można odbyć szkolenie i zdobyć patent żeglarski.

- Już od kilku lat przyjeżdżamy do Polańczyka. Mieliśmy już przesyt Mazur. Poza tym żona i dzieciaki uwielbiają też góry i w końcu wszyscy są w pełni zadowoleni z wakacji. I to właśnie w Polańczyku najstarszy syn zrobił kilka lat temu pięciodniowy kurs na patent żeglarski - pisze Paweł na jednej z żeglarskich grup dyskusyjnych. - Samo Jezioro Solińskie ma dużo urokliwych zatoczek, w których można cieszyć się prywatnością, spokojem i pięknymi widokami, więc naprawdę warto się w te rejony zapuścić - zachwala dalej Paweł.

O patencie żeglarskim warto pomyśleć przed sezonem Adobe Stock
O patencie żeglarskim warto pomyśleć przed sezonem Źródło: Adobe Stock, fot: Robert Mierzwinskitel.663-380-298

Egzamin na patent żeglarski a szkolenie

Żeby uzyskać patent żeglarski nie jest konieczne szkolenie. Wystarczy zapisać się online na egzamin korzystając ze strony Polskiego Związku Żeglarskiego. Warunkiem niezbędnym jest ukończenie 14. roku życia. Egzamin składa się z części teoretycznej zawierającej 75 pytań (z czego na przynajmniej 65 należy odpowiedzieć poprawnie) oraz części praktycznej obejmującej wykonanie konkretnych manewrów, znajomość komend i budowy jachtu.

d1v065q

Dlatego bez doświadczenia żeglarskiego i odpowiedniej wiedzy zaliczenie egzaminu na patent żeglarski jest mało prawdopodobne. Potrzebne jest do tego obycie, praktyka w sterowaniu jachtem, a także znajomość prawa z zakresu żeglugi morskiej i śródlądowej, nawigacji, locji, meteorologii oraz zasad ratownictwa wodnego. Tego wszystkiego można nauczyć się na kursach żeglarskich.

Warto zaznaczyć, że bardzo często na odbycie szkolenia decydują się również osoby, które miały już wcześniej styczność z żeglarstwem. Ośrodki szkoleniowe z reguły zajmują się również formalnościami związanymi z egzaminem. Sam egzamin na patent żeglarski kosztuje 250 zł z 50-procentową zniżką dla osób do 26. roku życia. Wydanie patentu to kolejne 50 zł (także obowiązuje powyższa zniżka).

Egzamin na patent żeglarski kosztuje 250 zł
Egzamin na patent żeglarski kosztuje 250 zł Fot: WIOLETTA WIADEREK

Koszty i czas trwania szkolenia na żeglarza jachtowego

Kursy żeglarskie są organizowane przez ośrodki żeglarskie w całej Polsce. Do wyboru są szkolenia intensywne trwające zazwyczaj kilka dni z rzędu, kursy weekendowe oraz zajęcia indywidualne. Koszty kursów są dość zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Średnia cena kilkudniowego szkolenia oscyluje w granicach 850-1,5 tys. zł.

d1v065q

Przy czym odbywając szkolenie na wyjeździe należy doliczyć do tego również koszty zakwaterowania. Na portalu Nocowanie.pl znaleźć można pokoje i domki do wynajęcia położone blisko ośrodków szkoleniowych, marin czy kei.

Warto jeszcze zaznaczyć, że patent żeglarza jachtowego upoważnia do pływania przede wszystkim po wodach śródlądowych. Jeśli chodzi o pływanie po morzu to możliwe jest to tylko na jachtach o kadłubie nie dłuższym niż 12 m i w maksymalnej odległości do dwóch mil morskich od linii brzegowej.

Tajemnice Mazur. O tych faktach nie wiedziałeś

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1v065q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v065q