Trwa ładowanie...

Niedoceniane miasto w Polsce. Kopernik był tu bohaterem

Olsztyn to jedna z najmniej docenianych stolic wojewódzkich w Polsce. Omijanie go to duży błąd. Niewiele jest bowiem miast, w których można znaleźć zarówno kilkanaście jezior, ogromne parki, miejskie lasy, jak i zrekonstruowaną starówkę oraz gotyckie zabytki. To wszystko zobaczymy właśnie w Olsztynie – dawnym miejscu zamieszkania Mikołaja Kopernika.

Olsztyn z lotu ptaka Olsztyn z lotu ptaka Źródło: Adobe Stock, fot: ©AlesiaKan - stock.adobe.com
d1wu0qh
d1wu0qh

Olsztyn to największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Żyje w nim ponad 170 tys. osób. Dzieli go ok. 170 km od Gdańska i ok. 220 km od Warszawy. Ze względu na rozwiniętą sieć komunikacyjną dojazd tu nie stanowi problemu. A przyjechać do Olsztyna naprawdę warto! Nie brak w nim ciekawych miejsc o znaczeniu przyrodniczym lub historycznym.

Olsztyńskie atrakcje

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od XIV-wiecznej Bramy Górnej, nazywanej też Wysoką Bramą. To jedna z najstarszych budowli i jedyna brama broniąca dostępu do Olsztyna, jaka przetrwała do naszych czasów. Prowadzi bezpośrednio na Rynek Starego Miasta, które wcale nie jest takie stare…

Większość kamienic została bowiem zniszczona w 1945 r. po zdobyciu miasta przez Armię Radziecką. Z czasem je odbudowano, stylizując na budynki renesansowe i barokowe ozdobione sgraffito. W klimatycznych kamieniczkach mieszczą się obecnie liczne kawiarnie i restauracje. Szczególnie warto zwrócić uwagę na budynek o numerze 11, czyli Dom Burmistrza będący prawdopodobnie najstarszym murowanym obiektem mieszkalnym w Olsztynie. Nie można pominąć też stojącego w centrum rynku, odbudowanego Starego Ratusza z zegarami słonecznymi umieszczonymi na zewnętrznych ścianach. Co ciekawe, obecnie nie jest już siedzibą władz, lecz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Źródło: Karolina Laskowska, WP
Nowy ratusz w Olsztynie

Zaledwie kilka kroków stąd dzieli nas od Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba Apostoła. Trzeba przyznać, że gotycki gmach robi duże wrażenie. Dodatkową atrakcją są organizowane tu latem koncerty organowe. Nieopodal kościoła znajduje się Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. biskupa Jana Obłąka. Do najcenniejszych z około 500 eksponatów należy rękopis poematu heroikomicznego "Monachomachia, czyli Wojna mnichów" autorstwa biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego. Już w oświeceniu wywołał on wielkie oburzenie wśród hierarchów kościelnych, ponieważ w satyryczny sposób przedstawiał absurdy życia w zakonach i walki pomiędzy karmelitami a dominikanami zażegnywane wspólnym piciem alkoholu.

d1wu0qh

A jak już jesteśmy przy muzeach, to warto też wstąpić do pobliskiego Domu Gazety Olsztyńskiej z wystawami dotyczącymi historii pisma na Warmii, a także prezentującymi sylwetki znanych postaci związanych z Olsztynem.

Ślady po Mikołaju Koperniku

Jednym z najsłynniejszych mieszkańców Olsztyna był Mikołaj Kopernik, który przyjechał w 1516 r. do zamku, by objąć posadę administratora dóbr kapituły warmińskiej. Oprócz zarządzania posiadłościami zajmował się także m.in. zasiedlaniem wyludnionych przez wojny wsi. Mimo licznych obowiązków znajdował czas na pisanie rozpraw naukowych i prowadzenie badań astronomicznych. Co ciekawe, wsławił się też obroną Olsztyna podczas szturmu wojsk zakonu krzyżackiego w 1521 r. i stał się tym samym miejscowym bohaterem!

Figura Mikołaja Kopernika w Olsztynie Adobe Stock
Figura Mikołaja Kopernika w OlsztynieŹródło: Adobe Stock, fot: ©Jakub - stock.adobe.com

Pamiątek po Koperniku w Olsztynie można znaleźć wiele. Pierwsze kroki warto skierować do wspomnianego XIV-wiecznego Zamku Kapituły Warmińskiej, w którym mieści się obecnie Muzeum Warmii i Mazur. Choć muzealna kolekcja nie należy do dużych, jest tu kilka cennych obiektów. Najważniejsze z nich są związane z wybitnym astronomem. To właśnie tutaj można zobaczyć unikatowy na skalę światową fragment tablicy astronomicznej narysowanej przez Kopernika na ścianie zamkowego krużganku. Własnoręcznie wykreślony przyrząd służył mu do obserwacji Słońca oraz wyznaczania równonocy wiosennej i jesiennej. Tutaj także jest przechowywany tzw. kopernikowski inkunabuł medyczny – cenna książka, która była wykorzystywana przez uczonego podczas pełnienia posługi lekarza kapitulnego.

d1wu0qh

Po wizycie w muzeum przychodzi pora na pamiątkowe zdjęcie z Kopernikiem. Można usiąść na postawionej nieopodal zamku ławeczce z zamyślonym astronomem lub odnaleźć jego popiersie w parku Podzamcze.

A gdyby atrakcji było nam jeszcze mało i chcielibyśmy dodatkowo poczuć się choć trochę jak "prawdziwy astronom", możemy udać się do Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Liczne seanse dla młodszych i starszych pasjonatów spoglądania w niebo oraz wystawy przyrządów astronomicznych i meteorytów to przykładowe atrakcje, jakie czekają na spragnionych wrażeń turystów.

d1wu0qh

Odpoczynek nad jeziorami lub w miejskich parkach

Po intensywnym zwiedzaniu i lekcjach astronomii czas na zasłużony odpoczynek! Trudno będzie jednak wybrać na niego jedno konkretne miejsce, bo w mieście znajdziemy naprawdę mnóstwo zielonej przestrzeni idealnej do błogiego leniuchowania. Nie bez powodu Olsztyn jest nazywany "miastem jezior i lasów". W jego granicach leży aż 16 jezior. Lasy zajmują natomiast ponad 20 proc. powierzchni miasta.

Źródło: Karolina Laskowska, WP
Jezioro Długie w centrum Olsztyna

Szczególnie warto wybrać się nad największe jezioro, czyli Ukiel o powierzchni ok. 4,12 km kw. i średniej głębokości około 10,6 m. Można tu wypocząć na miejskiej plaży lub wypożyczyć kajaki i udać się w niezapomniany rejs.

d1wu0qh

Dobrym pomysłem jest także wyprawa do Lasu Miejskiego uznawanego za największy kompleks leśny w Europie, który leży w obrębie miasta. Znajdziemy tutaj m.in. szlaki piesze i rowerowe, przyrodnicze ścieżki edukacyjne, parki linowe oraz objęte ochroną rezerwaty torfowiskowe - Mszar i Redykajny z wieloma gatunkami roślin i zwierząt.

Przed pożegnaniem Olsztyna, warto posiedzieć chwilę w urokliwym parku Podzamcze oferującym widoki na zamek lub w parku Centralnym z mostkami na rzece Łynie.

d1wu0qh

Olsztyn powinien przypaść do gustu turystom jednocześnie szukającym wielu atrakcji i unikającym hałaśliwych metropolii. To dobre miejsce na krótką wycieczkę dla osób chcących zarówno zwiedzić zabytkowe miejsca, jak i wypocząć na łonie natury.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Mumia z Olsztyna. Wielka tajemnica kościelnej krypty

d1wu0qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wu0qh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj