Niedoceniane miejsce w Polsce. Turyści omijają to miasto, a lista atrakcji jest długa
To jedno z najciekawszych miast w województwie opolskim. Rzadko jednak słyszy się o nim jako o kierunku wartym odwiedzenia podczas weekendu. Może warto dać mu szansę? Rynek, twierdza czy górujące nad miastem wieże to dopiero początek atrakcji Nysy.
08.04.2024 | aktual.: 12.04.2024 15:29
Nysa leży u podnóża Sudetów Wschodnich. Liczy ponad 44 tys. mieszkańców. Przepływa przez nią rzeka Nysa Kłodzka. Wiele osób sądzi, że to właśnie bezpośrednio od niej pochodzi nazwa miasta. Tak naprawdę wersji nazewnictwa jest co najmniej kilka.
Według jednej z nich odnosi się do tzw. niskiego brzegu, brodu na rzece, czyli odcinka umożliwiającego przedostanie się na drugą stronę brzegu. Starosłowiańskie słowo "nissa" (bród) jest kojarzone ze współczesną nazwą miasta. Inna wersja dotyczy określenia "ny" oznaczającego wilgoć lub podmokłe miejsce. A właśnie w tych okolicach, zanim powstało miasto, rzeka Nysa Kłodzka miała swoje rozlewiska.
Spacer po centrum Nysy
Nysa mocno ucierpiała podczas II wojny światowej. Mimo to można w niej znaleźć kilka architektonicznych perełek. Zwiedzanie warto zacząć od rynku. Stoją przy nim zarówno kamienice, jak i bloki. Jeden z najpiękniejszych budynków to Dom Wagi Miejskiej. W tym miejscu w średniowieczu mieściły się sukiennice z kramami. Potem wzniesiono obiekt stanowiący siedzibę zarządu administracyjnego księstwa biskupiego oraz izby miar i wag. Nic dziwnego, że Dom Wagi Miejskiej został wkrótce symbolem kwitnącego handlu. Po rekonstrukcji zmienił jednak swoje przeznaczenie i stał się biblioteką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wśród innych miejsc wartych odwiedzenia trzeba wymienić odbudowany ratusz, a także bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki wraz ze stojącą obok dzwonnicą, w której można zwiedzić tak zwany skarbiec św. Jakuba. Nieopodal kursuje ciuchcia, która dowozi do celu chętnych turystów i dostarcza wiele radości zwłaszcza najmłodszym.
Czytaj także: Jedno z najbardziej niedocenianych miejsc w Polsce. Świetna alternatywa dla Tatr i Karkonoszy
Nie można pominąć również Fontanny Trytona, wzorowanej na rzymskim dziele sztuki i uznawanej za jeden z najważniejszych zabytków w Nysie. Cztery delfiny, czara w kształcie muszli, klęczący Tryton (grecki bóg morski) to jej znaki rozpoznawcze. Całość można odczytywać jako barokowy symbol pokoju i harmonii.
Równie ciekawa jest Piękna Studnia, którą nazywa się tak nie bez powodu. Bogata dekoracja składająca się z motywów roślinnych, zwierzęcych i fantazyjnych robi wrażenie.
Ze studnią wiąże się pewna legenda. Podczas wojny trzydziestoletniej, Szwedzi oblegający miasto zatruli podobno wszystkie studnie, chcąc tym samym zmusić mieszkańców do kapitulacji. Ci jednak odnaleźli podziemną żyłę wodną, z której doprowadzili wodę na ulicę Wrocławską. Jedyna nieskażona studnia była stale pilnowana przez dwóch żołnierzy. Niestety, szwedzcy szpiedzy uśpili czujność strażników. Zatruli ostatnie źródło wody pitnej i miasto musiało się poddać.
Współcześnie turyści chętnie wrzucają do studni symboliczne grosiki, licząc, że to zapewni im możliwość powrotu do pięknej i niedocenianej Nysy.
Po spacerze w okolicach rynku czas ruszyć dalej. Warto poszukać pozostałości po dawnych murach obronnych. Wieża Wrocławska (Wieża Biała) oraz Wieża Ziębicka stanowią ciekawe punkty widokowe, na które warto się wspiąć, by móc podziwiać malownicze krajobrazy.
Nysa dla miłośników historii i przyrody
A gdyby budowli obronnych było jeszcze za mało, to warto zwiedzić Twierdzę Nysa, czyli jeden z najlepiej zachowanych systemów fortyfikacji w Polsce. Pozostałości umocnień cieszą oczy miłośników historii. Na szczególną uwagę zasługują między innymi: bastion św. Jadwigi, Fort Wodny, Fort Prusy.
W tym pierwszym mieści się Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności współtworzona z Centrum Nauki Kopernik. Młodsi i starsi turyści znajdą tam np. obrotowy stół wykorzystujący siłę odśrodkową, eksponat do słuchania muzyki przez kości, a także konstrukcje do samodzielnego zbudowania w strefie Majsternia. Ponadto w twierdzy regularnie odbywają się inscenizacje historyczne, np. letnia Bitwa o Nysę, które są dodatkową zachętą do odwiedzenia miasta.
Fani sztuki i archeologii mogą odwiedzić z kolei Muzeum Powiatowe w Nysie. Najstarsza instytucja muzealna na Opolszczyźnie posiada bogate kolekcje: malarstwa europejskiego od XV do XIX wieku, rzemiosła artystycznego, militariów, a także zbiorów archeologicznych. Już sam wygląd obiektu zachęca do wejścia do środka. Muzeum mieści się bowiem w reprezentacyjnym pałacu z przełomu XVII i XVIII wieku, który wybudowano na potrzeby biskupów wrocławskich. Odremontowany budynek jest jednym z najpiękniejszych w Nysie.
Poza muzeum i twierdzą na wielbicieli historii czeka również Nyskie Centrum Edukacji o Niepodległości, w którym można obejrzeć interesujące filmy oparte na motywie wolności i nie tylko. Pełen repertuar umieszczono na oficjalnej stronie internetowej instytucji.
Turyści żyją oczywiście nie samymi zabytkami czy atrakcjami historycznymi. Fani spędzania czasu na łonie natury nie muszą się martwić, bo Nysa i okolice mają dla nich ciekawe propozycje. Idealnym zwieńczeniem pobytu będzie odpoczynek np. nad Jeziorem Nyskim (zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej) położonym przy drodze krajowej nr 46, a także w Parku Miejskim oddalonym o około 1,2 km od rynku.