MiastaNiedostępne cuda świata. Znajdują się w miejscach niebezpiecznych dla turystów

Niedostępne cuda świata. Znajdują się w miejscach niebezpiecznych dla turystów

Wiele z pięknych, niezwykle cennych zabytków, określanych mianem cudów świata, jest niedostępnych dla zwykłych turystów. To dlatego, że umiejscowione są w krajach, gdzie toczą się konflikty zbrojne, bądź podróżni z innych państw nie są w nich mile widziani. Zobacz najwspanialsze z nich.

Niedostępne cuda świata. Znajdują się w miejscach niebezpiecznych dla turystów
Źródło zdjęć: © Minaret w Dżam / Flickr.com
Wojciech Gojke

13.12.2017 | aktual.: 13.12.2017 15:31

Minaret w Dżam, Afganistan

Jednym z najważniejszych zabytków w Afganistanie jest XII-wieczny Minaret w miasteczku Dżam. Określany jest przez archeologów jako najbardziej imponujące znalezisko architektoniczne na Bliskim Wschodzie. Nic dziwnego, że osoby, które miały okazję na własne oczy zobaczyć ten skarb z epoki Ghurydów twierdzą, że nie ma sobie równych. Znajduje się jednak w niebezpiecznym miejscu - bywanie w okolicy Dżam to igranie z losem. MSZ kategorycznie odradza wybieranie się nie tylko w te rejony, ale na teren całego Afganistanu.

Obraz
© Africa Geographic Magazine

Ennedi, Czad

Kolejnym krajem, który jest niedostępny dla "Kowalskiego", jest Czad. Wielka szkoda, ponieważ przez podróżników nazywany jest on miejscem cudów geologicznych; zachwyca rozległymi pustyniami, zmieniającymi kształt jeziorami i imponującym pasmem górskim Tibesti. Największe wrażenie robi płaskowyż Enedi, który na myśli przywodzi sceny z filmów SF. Niestety Czad nie jest przyjaznym krajem dla turystów. Podróż tutaj odradza większość państw świata.

Obraz
© Leptis Magna, Libia / Shutterstock.com

Leptis Magna, Libia

Libia posiada 5 zabytków wpisanych na listę UNESCO, a najbardziej znanymi są Leptis Magna, obecnie jedne z najlepiej na świecie zachowanych ruin starożytnego miasta rzymskiego, oraz fenickie miasto Baalbek. Miejsce to przyciągało w przeszłości tysiące pielgrzymów. Warto wspomnieć, że kolumny świątyni są jednym z najwspanialszych przykładów imperialnej architektury rzymskiej

Obraz
© Timbuktu, Mali / Shutterstock.com

Timbuktu, Mali

Timbuktu było na przełomie XV i XVI w. intelektualną i duchową stolicą islamu w Afryce. O złotym okresie tego miejsca przypominają trzy wielkie meczety: Djingareyber, Sankore oraz Sidi Yahia. Niestety jest to region opanowany przez radykalnych islamistów. Są odpowiedzialni za zniszczenie obiektów wpisanych na listę UNESCO w Mali.

Obraz
© Derbent, Rosja / Shutterstock.com

Derbent, Rosja

Tereny Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą, Gruzją i Azerbejdżanem są niespokojne i udawanie się tam w celach turystycznych jest lekkomyślnym pomysłem. Chociaż wyprawa, zwłaszcza w rejony Morza Kaspijskiego, kusi – znajduje się tu cytadela i starożytne miasto, które zostało wzniesione ok. 5 tys. lat temu.

Obraz
© Zniszczenia w Syrii / Shutterstock.com

Aleppo i Damaszek, Syria

Trudna sytuacja polityczna i wojna domowa w Syrii sprawiają, że wyjazdy turystyczne do tego kraju są praktycznie niemożliwe. Wiele zabytków, które przyciągały podróżników, już nie istnieje. Można je oglądać tylko na zdjęciach. Inne są zagrożone zniszczeniem. Dotyczy to zwłaszcza miasta Aleppo, które w dużej części zostało zrównane z ziemią przez walki. Równie dramatyczna sytuacja jest w Damaszku i Bosrze.

Obraz
© Samarra, Irak / Shutterstock.com

Samarra, Irak

Najbardziej znanym zabytkiem zamieszkałej przez 200-tys. osób Samarry są ruiny Wielkiego Meczetu z IX w. z charakterystycznym minaretem w formie spirali. Był to przez długi czas największy meczet na świecie. W 2005 r. w wyniku ataku na pozycje wojsk NATO zbombardowane zostały część minaretu oraz otaczające świątynie mury. W 2007 r. ruiny starożytnego miasta wraz z Wielkim Meczetem zostały wpisane na listę UNESCO.

Obraz
© Songkhla, Tajlandia / Shutterstock.com

Songkhla, Tajlandia

Podróże odradza się także do prowincji Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla, położonych przy granicy tajsko-malezyjskiej. Szkoda, ponieważ Songkhla słynie z pięknych plaż i wspaniałych zabytków – w tym z Centralnego Meczetu, który widać na zdjęciu powyżej.

Źródło: The Telegraph

Zobacz także
Komentarze (10)