Trwa ładowanie...

Niedźwiedzie poszukują pożywienia. Podchodzą pod osiedla

Tatrzańskie niedźwiedzie przygotowując się do zimy zwiększyły swoją aktywność w poszukiwaniu pożywienia. Z tego powodu coraz częściej widywane są w okolicach ludzkich osiedli. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o usuwanie spadłych z drzew owoców, zabezpieczanie kompostowników i śmietników, które mogłyby przyciągać zwierzęta.

Tatrzańskie niedźwiedzie poszukują jedzenia (zdjęcie ilustracyjne)Tatrzańskie niedźwiedzie poszukują jedzenia (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: GettyImages, fot: Andronius
d2x1vjw
d2x1vjw

"To typowe, że niedźwiedzie o tej porze roku zwiększają aktywność, przygotowując się do zimy. Są widywane w miejscach przylegających do terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale nie tylko. Zbliżają się do ludzkich siedzib, szczególnie tam gdzie jest dostępność pokarmu - np. drzewa owocowe, kompostowniki czy śmietniki" - tłumaczy wicedyrektor TPN i specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba.

Mieszkańcy szukają sposobów na niedźwiedzie

Jednym z wielu sposobów na radzenie sobie z niedźwiedziami, które zbyt blisko podchodzą do ludzkich osiedli, jest odstraszanie ich gumowymi pociskami. Takie przeganianie niedźwiedzi przyrodnicy z TPN rozpoczęli już pod koniec sierpnia.

"Odstraszanie niedźwiedzi za pomocą kul gumowych jest jednym z wielu działań, które przynoszą efekty i neutralizują sytuacje konfliktowe. W konsekwencji ratują niedźwiedzie przed trafieniem do ogrodów zoologicznych, śmiercią pod kołami samochodów czy uśpieniem" - wyjaśnił Zięba. Mężczyzna podkreśla także, że ważna jest profilaktyka. TPN prowadzi akcje edukacyjne dla turystów i mieszkańców związane z niezaśmiecaniem i niedokarmianiem dzikich zwierząt. Inne sposoby to zainstalowanie elektrycznych pastuchów wokół schronisk czy zabezpieczenie koszy na śmieci.

d2x1vjw

Parki narodowe monitorują zwierzęta

Aby obserwować ruchy i zwyczaje niedźwiedzi, niektórym osobnikom zakładane są na szyję obroże telemetryczne. Obecnie w takie nadajniki na terenie TPN wyposażonych jest pięć niedźwiedzi. Założenie nadajnika to niestety problematyczny proces, bowiem procedura odłowienia drapieżników jest skomplikowana.

Nie tylko na terenie TPN, ale i w całej Polsce niedźwiedzie brunatne objęte są ścisłą ochroną. Najwięcej osobników zamieszkuje Bieszczady.

Niedźwiedzie żywią się przeważnie pokarmem roślinnym - leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca, dlatego też teraz najintensywniej poszukują pokarmów.

d2x1vjw
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Halo Polacy". Różnice kulturowe mogą zaskakiwać. "Wietnamczycy traktują picie alkoholu jak konkurencję"

d2x1vjw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x1vjw