Trwa ładowanie...

Niedźwiedzie poszukują pożywienia. Podchodzą pod osiedla

Tatrzańskie niedźwiedzie przygotowując się do zimy zwiększyły swoją aktywność w poszukiwaniu pożywienia. Z tego powodu coraz częściej widywane są w okolicach ludzkich osiedli. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o usuwanie spadłych z drzew owoców, zabezpieczanie kompostowników i śmietników, które mogłyby przyciągać zwierzęta.

Tatrzańskie niedźwiedzie poszukują jedzenia (zdjęcie ilustracyjne)Tatrzańskie niedźwiedzie poszukują jedzenia (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: GettyImages, fot: Andronius
d1uyvxf
d1uyvxf

"To typowe, że niedźwiedzie o tej porze roku zwiększają aktywność, przygotowując się do zimy. Są widywane w miejscach przylegających do terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale nie tylko. Zbliżają się do ludzkich siedzib, szczególnie tam gdzie jest dostępność pokarmu - np. drzewa owocowe, kompostowniki czy śmietniki" - tłumaczy wicedyrektor TPN i specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba.

Mieszkańcy szukają sposobów na niedźwiedzie

Jednym z wielu sposobów na radzenie sobie z niedźwiedziami, które zbyt blisko podchodzą do ludzkich osiedli, jest odstraszanie ich gumowymi pociskami. Takie przeganianie niedźwiedzi przyrodnicy z TPN rozpoczęli już pod koniec sierpnia.

"Odstraszanie niedźwiedzi za pomocą kul gumowych jest jednym z wielu działań, które przynoszą efekty i neutralizują sytuacje konfliktowe. W konsekwencji ratują niedźwiedzie przed trafieniem do ogrodów zoologicznych, śmiercią pod kołami samochodów czy uśpieniem" - wyjaśnił Zięba. Mężczyzna podkreśla także, że ważna jest profilaktyka. TPN prowadzi akcje edukacyjne dla turystów i mieszkańców związane z niezaśmiecaniem i niedokarmianiem dzikich zwierząt. Inne sposoby to zainstalowanie elektrycznych pastuchów wokół schronisk czy zabezpieczenie koszy na śmieci.

d1uyvxf

Parki narodowe monitorują zwierzęta

Aby obserwować ruchy i zwyczaje niedźwiedzi, niektórym osobnikom zakładane są na szyję obroże telemetryczne. Obecnie w takie nadajniki na terenie TPN wyposażonych jest pięć niedźwiedzi. Założenie nadajnika to niestety problematyczny proces, bowiem procedura odłowienia drapieżników jest skomplikowana.

Nie tylko na terenie TPN, ale i w całej Polsce niedźwiedzie brunatne objęte są ścisłą ochroną. Najwięcej osobników zamieszkuje Bieszczady.

d1uyvxf

Niedźwiedzie żywią się przeważnie pokarmem roślinnym - leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca, dlatego też teraz najintensywniej poszukują pokarmów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Najlepsze miejsce na urlop jesienią? "Jest cisza i spokój"

d1uyvxf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uyvxf