Trwa ładowanie...

Niemcy. Nie ma zmiłuj - twardy lockdown na Wielkanoc

Kilkanaście godzin trwała konferencja kanclerz Angeli Merkel z premierami landów w sprawie przedłużenia lockdownu w Niemczech. Uzgodniono, że lockdown potrwa do 18 kwietnia, a w święta wielkanocne będą obowiązywać szczególne restrykcje.

Share
Na Wielkanoc w Niemczech zapowiedziano twardy lockdown
Na Wielkanoc w Niemczech zapowiedziano twardy lockdownŹródło: Getty Images
d20znuo

Lockdown w Niemczech trwa od połowy grudnia. Na poluzowanie ograniczeń zdecydowano się na początku marca, ale od tego czasu liczba zakażeń zaczęła ponownie rosnąć. W poniedziałek 22 marca, zwołano szczyt, który trwał kilkanaście godzin. We wtorek nad ranem zostały ogłoszone ustalenia.

Twardy lockdown w Niemczech

Lockdown u naszych sąsiadów potrwa do 18 kwietnia, ale na święta wielkanocne w szykuje się twarda blokada kraju. Aby zwalczyć trzecią falę pandemii koronawirusa, życie publiczne, gospodarcze i prywatne w tym kraju ma zostać zamknięte na pięć dni, jak nigdy dotąd od początku pandemii koronawirusa.

Dlaczego pięć dni? Oprócz świąt wielkanocnych Wielki Czwartek i Wielka Sobota mają być zdefiniowane jako "dni odpoczynku z zakazem gromadzenia się". Dlatego, jeśli to możliwe, nie należy odprawiać nabożeństw wielkanocnych z bezpośrednim udziałem wiernych, a spotkania religijne powinny odbywać się jedynie wirtualnie. Rządy federalne i stanowe zwrócą się do wspólnot religijnych z odpowiednim wnioskiem w tej sprawie.

d20znuo

Jak stwierdziła kanclerz podczas konferencji prasowej po szczycie, dni wielkanocne powinny przekształcić się w "fazę spoczynku" w obliczu rosnącej liczby infekcji.

Niemcy - ważne zasady dla wracających do kraju

Osób, które obecnie przebywają za granicą, a do kraju będą wracać właśnie w okresie świąt, dotyczyć będzie obowiązek poddania się badaniom na obecność koronawirusa przed lotem powrotnym. Ma to być warunkiem wjazdu do Niemiec.

Podczas szczytu ustalono także, że w regionach o 7-dniowej częstości występowania zakażeń powyżej 100 w ciągu siedmiu dni, należy ponownie zaostrzyć obowiązujące ograniczenia. Mogą one obejmować godziny policyjne, zaostrzenie ograniczeń dotyczących kontaktów oraz wymóg noszenia przez pasażerów masek medycznych, nawet w prywatnych samochodach.

Niemcy - dwa testy tygodniowo

Rząd federalny i stanowe chcą rozszerzyć testowanie na koronawirusa dla uczniów, nauczycieli i opiekunów i dążą do "jak najszybszego przeprowadzania dwóch testów tygodniowo".

d20znuo

Kanclerz Merkel stwierdziła wprost, że "Niemcy znajdują się w bardzo, bardzo poważnej sytuacji" w związku z rozprzestrzenianiem się wariantów koronawirusa i rosnącą liczbą infekcji. Podkreśliła, że ważne są "ostrożność i elastyczność".

"Nie udało nam się jeszcze pokonać wirusa, on nie odpuszcza" - powiedziała Angela Merkel.

W Niemczech dotychczas wykryto ponad 2 mln 678 przypadków zarażenia koronawirusem. Ponad 75 tys. osób zmarło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wiceminister piętnuje nieodpowiedzialne zachowania. "Udawali nieśmiertelnych"

d20znuo

Podziel się opinią

Share
d20znuo
d20znuo