Trwa ładowanie...

Niemcy. W opuszczonej elektrowni otwarto wesołe miasteczko

Wiele lat temu w niemieckiej miejscowości Kalkar wybudowano elektronie jądrową. Obiekt jednak uruchomiono tylko na chwilę i to częściowo. Przez lata popadała w ruinę, aż w końcu zainteresował się nią holenderski inwestor.

Share
Dawna elektrownia w mieście Kalkar została przerobiona na wesołe miasteczko
Dawna elektrownia w mieście Kalkar została przerobiona na wesołe miasteczko Źródło: Getty Images, fot: Andreas Wienemann
dj3l28c

Budowę elektrowni jądrowej w Kalkar w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia rozpoczęto w 1972 r. Obiekt miał produkować nawet 327 megawatów energii. Jak podaje "National Geographic", budowa elektrowni pochłonęła 4 mld dolarów i trwała 13 lat.

Dawna elektrownia w Kalkar - dziś znana jako Wunderland Kalkar

Inwestycja okazała się jednak fiaskiem, gdyż kosztu paliwa, potrzebnego do pracy elektrowni okazały się tak duże, że nie opłacało się przy jego użyciu wytwarzać energii. Ostatecznie uruchomiono ją tylko na chwilę i to częściowo.

W 1991 r. obiekt został zamknięty i porzucony. Niszczał do czasu, gdy trafił w ręce holenderskiego inwestora. Wizjoner postanowił przerobić obiekt na atrakcję turystyczną. Dawna elektrownia jądrowa zamieniła się dzięki niemu w Wunderland Kalkar. Wesołe miasteczko do dziś odwiedzają tysiące gości.

dj3l28c

Atrakcja znajduje się w zachodniej części Niemiec, tuż przy granicy z Holandią. Z centralnej Polski to ok. 1000 km. drogi. Autem można tam dojechać w ok. 10 godzin. Za całodzienny bilet dla dwojga dorosłych i dwojga dzieci zapłacimy ok. 60 euro, czyli ok. 275 zł.

Źródło: "National Geographic"

Niebieskie meduzy w izraelskiej elektrowni. Dostały się do systemu chłodzenia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dj3l28c

Podziel się opinią

Share
dj3l28c
dj3l28c