Nietypowe odkrycie. Pierwszy taki przypadek w kraju
Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaobserwowali bardzo nietypowe zachowanie płazów. Ropuchy i żaby wspinają się na drzewa w miejskim parku. To pierwszy taki przypadek w Polsce.
Ropuchy szare i żaby trawne wspinały się na drzewa w poznańskim parku miejskim, co jest pierwszym takim przypadkiem odnotowanym w Polsce. Niektóre z ropuch znajdowały się nawet ponad dwa m nad ziemią.
Zaskoczeni nawet naukowcy
W Europie tylko rzekotki z rodzaju Hyla są znane z umiejętności wspinania się na drzewa. Inne płazy zazwyczaj kojarzone są z wodą lub życiem na powierzchni ziemi. Tymczasem w Poznaniu odkryto dwanaście ropuch szarych i dwie żaby trawne na trzech drzewach: dwóch wierzbach i jednej martwej brzozie. To wzbudziło spore zaskoczenie u badaczy.
Naukowcy zaobserwowali płazy na drzewach znajdujących się na terenie użytku ekologicznego Traszki Ratajskie, przy osiedlu Tysiąclecia. To miejsce, gdzie od 2011 r. chronione są płazy. Żaby znajdowały się na wysokości od 30 do 40 cm nad ziemią, zaś ropuchy wspięły się na wysokość od 40 cm do nawet 2,2 m.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Graciosa - dziewicza europejska wyspa z bajecznymi plażami
Wierzby, na które wspinają się płazy, charakteryzują się specyficzną strukturą, z licznymi pęknięciami i mchem, co mogło ułatwić płazom wspinaczkę.
Nowe spojrzenie na płazy
Naukowcy podkreślają, że ropuchy, mimo swojej masywności i braku przylg, radzą sobie ze wspinaczką dzięki strukturze kory wierzby. Podobne obserwacje w ciągu ostatnich 20 lat miały miejsce w Hiszpanii, Danii i Wielkiej Brytanii, ale dotyczyły pojedynczych osobników. W Polsce nigdy wcześniej nie było mowy o takim zjawisku.
Brytyjskie badania wykazały, że płazy preferują wierzbę iwę, ale także inne gatunki drzew. Do tej pory nie zwracano uwagi na obecność płazów na drzewach, co może być powszechnym, ale trudnym do zaobserwowania zjawiskiem.
Naukowcy z UPP podkreślają znaczenie ochrony starych drzew, które mogą stanowić schronienie dla płazów. Drzewa z dziuplami, spękanymi pniami i mchem są często usuwane ze względów estetycznych, ale ich zachowanie jest kluczowe. "Decyzje o wycinkach powinny być bardzo rozważne i realizowane tylko w wyjątkowych sytuacjach" - zaznaczono w komunikacie.
Badacze mają nadzieję, że odkrycie skłoni do refleksji nad ochroną płazów, które są najbardziej zagrożoną grupą kręgowców na świecie.