Trwa ładowanie...
indonezja
04-01-2012 13:51

Niezwykła świątynia Borobudur

Borobudur na Jawie w Indonezji to najbardziej wyjątkowa ze wszystkich świątyń buddyjskich. Wznosi się ponad drzewa otaczającej ją dżungli jak wielki, wymyślnie udekorowany tort. Świątynia ta została wybudowana przez buddyjskich władców Sejlandra w VIII-IX wieku.

Niezwykła świątynia BorobudurŹródło: uploaded on Flickr by Thrillseekrs under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
d6adbsb
d6adbsb

Borobudur na Jawie w Indonezji to najbardziej wyjątkowa ze wszystkich świątyń buddyjskich. Wznosi się ponad drzewa otaczającej ją dżungli jak wielki, wymyślnie udekorowany tort. Świątynia ta została wybudowana przez buddyjskich władców Sejlandra w VIII-IX wieku.

W roku 1006 ludność zamieszkująca okolice świątyni Borodudur porzuciła to miejsce, uciekając przed trzęsieniem ziemi i wybuchem jednego z pobliskich wulkanów. Rejon ten pozostał opuszczony do roku 1814, w którym ponownie odkryto to miejsce. W latach 70. i 80. XX wieku w świątyni przeprowadzono duże prace restauratorskie. Aby odtworzyć położenie kamieni, posłużono się technikami komputerowymi.

Borobudur ma kształt piramidy schodkowej. Posiada kwadratową podstawę, złożoną z pięciu otoczonych murem tarasów, które ozdabiają tysiące płaskorzeźb, przedstawiających sceny z życia Buddy. Ponad nimi znajdują się cztery okrągłe tarasy, na których stoją 72 stupy, czyli małe świątynie w kształcie dzwonu. Każda z nich zawiera posąg Buddy. Tarasy stopniowo zmniejszają się, a na ostatnim stoi jeszcze jedna duża stupa.

Buddyści wchodzą na Borobudur w pewien ściśle określony sposób: zaczynają od strony wschodniej i posuwają się w kierunku szczytu świątyni zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Symbolizuje to drogę, jaką musi przejść człowiek, aby osiągnąć duchową dojrzałość.

Marlena Wojtalik

Przeczytaj więcej na *www.ttg.com.pl*

d6adbsb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6adbsb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj