Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie polskich naukowców. Może uprościć wiele spraw

Polscy naukowcy ustalili, że pochodzące nawet sprzed kilku milionów lat skamieniałości promieniują. Teraz badacze liczą na to, że ta właściwość umożliwi im sprawdzenie, czy w światowych kolekcjach znajdują się nieautentyczne okazy. Odkrycie nowej cechy może się okazać przydatne również w kamieniołomach.

Share
Badacze odkryli, że skamieniałości promieniują
Badacze odkryli, że skamieniałości promieniują Źródło: Getty Images, fot: Kruglov Oleg
d25ihge

Naukowcy przeanalizowali kilkadziesiąt skamieniałości za pomocą spektrometru promieniowania gamma. Badane przez nich okazy pochodziły głównie z kolekcji Muzeum Geologicznego w Łodzi. Do najstarszych należą egzemplarze paleozoicznych bezkręgowców. Najmłodsze zaś to kości megafauny plejstoceńskiej (m.in. mamuty, nosorożce włochate i niedźwiedzie jaskiniowe).

Odkrycie polskich naukowców - skamieniałości promieniują

Badane przez nich skamieniałości pochodzą zarówno z Polski, jak i z innych rejonów świata, jak np. Maroko czy Francji. Naukowcy skoncentrowali się na badaniu widma izotopów 238 i 235 oraz ich pochodnych - toru 238. Udało się im ustalić, że promieniowania skamieniałości znacząco się od siebie różniły. Silniej promieniowały skamieniałości mające w sobie fosfor.

- Promieniowanie wydzielane przez badane przez nas okazy nie jest jednak szkodliwe - uspokaja jeden z autorów artykułu na ten temat, dr Daniel Tyborowski z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Zaznaczył, że do tej pory naukowcy nie mierzyli promieniowania skamieniałości dawnych gatunków roślin i zwierząt.

d25ihge

Odkrycie polskich naukowców - może uprościć wiele spraw

Zdaniem naukowców, badanie promieniowania skamieniałości można wykorzystać m.in. do rozpoznawania podrabianych okazów, w których specjalizują się np. Marokańczycy. Za pomocą radiometru można również poszukiwać promieniowania sfosfatyzowanych okazów na terenie kamieniołomów.

To była archeologiczna sensacja stulecia. Odkrycie grobów królewskich w Wilnie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25ihge

Podziel się opinią

Share
d25ihge
d25ihge