Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie w Anglii. Naukowcy nie mają wątpliwości

U południowych wybrzeży Anglii, na wyspie Wight, znaleziono skamieniałe szczątki dinozaura. Jak się okazało, jest to odrębny i nieznany wcześniej gatunek. Tak twierdzą brytyjscy naukowcy.

Skamieliny nowego dinozaura zostały znalezione w Anglii (fot. ilustracyjna)Skamieliny nowego dinozaura zostały znalezione w Anglii (fot. ilustracyjna)Źródło: Adobe Stock, fot: Mariana Rusanovschi
d14m2cd
d14m2cd

Odkrycie zostało opublikowane w najnowszym numerze magazynu "Journal of Systematic Palaeontology".

Nowo odkryty gatunek należy do rodziny ankylozaurów - dużych roślinożernych dinozaurów charakteryzujących się kostnym pancerzem na grzbiecie, w przypadku niektórych zaopatrzonym w kolce. Nazwano go Vectipelta barretti, na cześć prof. Paula Barretta, badacza z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej.

Zupełnie nowy dinozaur

Same szczątki znalezione zostały już w latach 80. XX wieku, ale do tej pory uważano, że należą one do innego ankylozaura, którego ślady na wyspie Wight po raz pierwszy odkryto w 1865 r. - Polacanthus foxii. Jednak naukowcy mówią, że choć oba gatunki wykazują pewne podobieństwa, to nie sądzą, by były ze sobą blisko spokrewnione.

d14m2cd

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kefalonia. Tym zachwyca grecka wyspa

Twierdzą, że oprócz innych kości szyi, pleców i miednicy, Vectipelta barretti miały bardziej kolczaste pancerze. Jak dodają, nowy gatunek ma więcej wspólnego z ankylozaurami odkrytymi w Chinach, co sugeruje, że w okresie wczesnej kredy, czyli od 145 do 100,5 mln lat temu, swobodnie przemieszczały się z Azji do Europy.

d14m2cd

- Praktycznie przez 142 lata wszystkie szczątki ankylozaurów Wyspy Wight były klasyfikowane jako Polacanthus foxii, słynnego dinozaura z wyspy, teraz wszystkie te znaleziska muszą zostać ponownie przeanalizowane. Ponieważ opisaliśmy ten nowy gatunek - powiedział Stuart Pond z Muzeum Historii Naturalnej, współautor odkrycia opisanego w "Journal of Systematic Palaeontology".

Dodał, że to odkrycie rzuca nowe światło na różnorodność gatunków występujących w tym czasie w Anglii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14m2cd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14m2cd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj