Trwa ładowanie...

Nil. Najdłuższa rzeka. Źródło życia w pustynnym kraju

Nil najdłuższa rzeka na świecie od wieków stanowi źródło życia w pustynnym kraju jakim jest Egipt.

Nil. Najdłuższa rzeka. Źródło życia w pustynnym krajuŹródło: wikipedia.org/ NASA
d1wrmdi
d1wrmdi

Nil najdłuższa rzeka na świecie od wieków stanowi źródło życia w pustynnym kraju jakim jest Egipt.

Nie dziwi więc, iż cała starożytna cywilizacja Egiptu powstała w dolinie tej rzeki. Do dzisiaj możemy podziwiać najpiękniejsze miasta, budowle czy świątynie umiejscowione po obydwu jej stronach. Sama rzeka przyciąga również wielu turystów, którzy chcąc połączyć romantyczną podróż wzdłuż południowej części doliny Nilu ze zwiedzaniem okolic Luksoru, Edfu, Kom Ombo czy Aswanu wybierają jeden z popularnych rejsów.

Organizatorzy wycieczek po Nilu proponują kilka sposobów żeglowania po rzece – dla osób, które dysponują niewielką ilością czasu rozwiązaniem może być drewniana łódka żaglowa - feluca, dla spragnionych dłuższej eskapady najlepszą formą podróży jest rejs luksusowym statkiem wycieczkowym lub parowcem.

Rejs można rozpocząć, aż w Abu Simbel, aby zakończyć go w Luksorze. Można również wybrać wersję odwrotną, czyli rozpocząć żeglowanie w Luksorze- kierując się na południe. Bez względu na sposób podróży czy też kierunek w południowej dolinie jest kilka miejsc, których absolutnie nie można pominąć.

d1wrmdi

Luksor – miasto pałaców

Luksor, zwany „miastem o stu bramach”, czy też „ miastem pałaców” jest jednym z najlepiej zachowanych zbiorów zabytkowych budowli starożytnego świata. Luksor to przede wszystkim świątynie w Karnaku, świątynia Luksorowska czy też Dolina Królów. Warto pamiętać, iż dzisiejszy Luksor znajduje się w miejscu starożytnych Teb, które przez wieki było jednym z najlepiej rozwiniętych ekonomicznie, społecznie i politycznie miast na świecie. Luksor, ze względu na dużą koncentrację najważniejszych zabytków, jest miastem łatwym do zwiedzania.

Świątynia Luksorowska poświęcona bogowi Amenowi i jego żonie Mut została wybudowana w okresie tzw. Nowego Królestwa przez Ramzesa II. Składa się z 6 posągów- dwa z nich przedstawiają Ramzesa II oraz z pozostałości po granitowych obeliskach. Wewnątrz świątyni znajdują się kolumny, dziedzińce oraz perystazy wybudowane przez Amenhotepa III. Kolumny ozdobione są rzeźbieniami, napisami i scenami ze starożytnego Egiptu.

Wychodząc ze świątyni warto zwiedzić Muzeum Luksorskie, w którym znajdują się antyki oraz skarby Tutanhamona.

Kolejną atrakcją są z pewnością świątynie Karnaku- największe starożytne miejsce kultu religijnego na świecie. Kompleks składa się z 3 różnych świątyń: jedynej otwartej dla zwiedzających, poświęconej bogowi Amon- Precinct z Amun- Re. Kolejne to Precinct z Montu, Precinct z Mut oraz dodatkowo zniszczona Świątynia Amenhotepa IV. Czas powstania świątyni datuje się na 2000 r.p.n.e. Około 30 faraonów uczestniczyło w dobudowaniu poszczególnych elementów tego miejsca, tworząc niepowtarzalny zbiór obelisków, kolumn, dziedzińców. Do świątyni prowadzi Aleja Rams składająca się z rzędu figur przedstawiających Amona. W świątyni mieści się również posąg Ramzesa II.

d1wrmdi

Wschodnie wybrzeże Luksoru można zakończyć zwiedzeniem Muzeum Mumifikacji – przedstawiające w postaci grafiki sposoby mumifikacji zwierząt i ludzi a także prezentując narzędzia służące do tego procesu.
Zachodnie wybrzeże Luksoru to przede wszystkim Dolina Królów- z grobami 60 faraonów, Dolina Królowych z grobem Nefertari oraz Dolina Nobles, a także Świątynia Królowej Hatshepsut w Deir El Bahari - otoczona przez ruiny Świątyni Montuhotep II oraz grób Amuna i Sanktuarium Słońca.

Dolina Królów
Dolina Królów to miejsce szczególne, którego powstanie datuje się na okres od XVI do XI w. p.n.e. Miejsce to było grobowcem królów oraz członków ich rodzin przez około 500 lat. Można odnaleźć tu groby m.in. takich władców, jak: Tutanhamon, Seti I, Ramzes I, Ramzes II, Ramzes III, Ramzes IV czy Siptah. Każdy faraon wybierając miejsce na swój grobowiec budował drogę biegnącą do podziemi, tak aby sarkofag wraz ze skarbami, które umieszczano ze zmarłym, był bezpieczny. Fascynujący jest fakt, iż grobowce, a szczególnie miejsce pochówku Tutanhamona, odkryto stosunkowo niedawno, a sama dolina otoczona jest ze wszystkich stron przez wydmy i wzgórza. Kierując się na południe od Luksoru docieramy do Esny, gdzie możemy zwiedzić świątynię Khunum, do Edfu, gdzie zahaczamy o świątynię Horusa, aż do Com Ombo ze świątyniami Sobka i Hareoris.

Asuan
Kolejnym istotnym punktem żeglarskiej podróży jest miasto Asuan, umiejscowione po jednej, wschodniej części Nilu, znanym ze swoich handlowych tradycji. Asuan słynie z tropikalnych ogrodów oraz wysepek, z których 2 największe to wyspa Kitchenera – uznawana za ogród botaniczny południowego Egiptu oraz Elefantyna, uważana za najstarszą część Asuanu. Na Elefantynie znajdują się ruiny świątyni boga Chnum, datowane na okres Starego Królestwa.W Asuanie warto zwiedzić Muzeum Asuańskie z kolekcją artefaktów z czasów grecko- rzymskich.

d1wrmdi

Abu Simbel
Ostatnim punktem podróży wzdłuż górnego Nilu, kiedy miniemy jezioro Nasser, jest Abu Simbel – miasto znane z dwóch, wyciętych około XIII wieku p.n.e. w skałach świątyń. Świątynie poświęcone są bogom słońca Amonowi i Re- Horachte oraz bogu sztuki Ptahowi.

Wielka świątynia Ramzesa II to kompleks wchodzący w głąb skały do 56 metrów, jej wejścia strzegą cztery posągi Ramzesa II o wysokości 20 metrów. W komnatach wewnątrz znajdują się reliefy upamiętniające walki Ramzesa II oraz wizerunki bogów. Dwa razy do roku - 19 lutego oraz 21 października wschodzące słońce rozświetla wizerunki bogów słońca: Amona i Re – Horachte oraz Ramzesa, natomiast wizerunek boga Ptaha pozostaje w cieniu.

Mniejsza świątynia Nefertari, zwana również Świątynią Hathor znajduje się w odległości 50 metrów od świątyni Ramzesa II. Zdobi ją 6 posągów, z których 2 przedstawiają królową, a 4 Ramzesa. Należy zaznaczyć, że posągi są tej samej wielkości, co świadczy o dużym szacunku jakim Ramzes darzył Nefertari. Wykute w skale świątynie są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Egiptu.

Ze względu na niezapomniane widoki, a także możliwość zwiedzenia najbardziej istotnych zabytków starożytnego Egiptu, warto wybrać się w podróż do górnego Egiptu. Rejsy statkiem, czy chociażby kilkugodzinne wycieczki feluką po jeziorze Nasser stanowią romantyczny ale też atrakcyjny dodatek do całej podróży.

d1wrmdi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wrmdi