Trwa ładowanie...

Nowa atrakcja Krakowa już otwarta. Interaktywne centrum zachwyci nie tylko dzieci

Stary dworzec PKP Kraków Główny znów tętni życiem – swoją działalność rozpoczął ulokowany w nim HistoryLand. Odwiedzających to centrum czeka emocjonująca podróż przez dzieje w otoczeniu makiet zbudowanych z ponad miliona klocków Lego.

Nowa atrakcja Krakowa już otwarta. Interaktywne centrum zachwyci nie tylko dzieciŹródło: HistoryLand
d4a08vr
d4a08vr

W HistoryLand można się przenieść w sam środek wielkich bitew i wydarzeń, które zmieniły bieg historii, a także zobaczyć imponujące budowle i zabytki z zupełnie innej perspektywy. Pomagają w tym nie tylko klocki, ale też zapierające dech w piersiach multimedialne pokazy o niespotykanej dotąd skali czy technologia 360 st. i gogle VR.

Twórcy HistoryLandu potu wstaw treśćstawili sobie za cel stworzenie unikatowego w skali światowej miejsca i zaprezentowanie dziejów naszego kraju w całości z klocków i elementów modelarskich, urozmaicając budowane makiety rozwiązaniami interaktywnymi. Obiekt ma działać w tym miejscu przez co najmniej trzy lata.

HistoryLand
Źródło: HistoryLand

Co to za miejsce?

Atrakcje są rozlokowane na ponad 2500 m kw. Jedna z największych atrakcji obiektu jest sala dedykowana bitwie pod Grunwaldem, której makieta zajmuje około 200 m kw. Odwiedzający przechodzą przez sam środek tego starcia, po obu stronach mając kilkadziesiąt tysięcy koników i ludzików symbolizujących siły polsko-litewskie i krzyżackie. Nagle makieta na naszych oczach ożywa dzięki specjalnym animacjom i audiowizualnemu spektaklowi wyświetlanemu na ekranach 360 st. Po zwycięstwie nad Zakonem Krzyżackim widzowie przenoszą się w zupełnie inne miejsce, by obserwować starcie polskich i szwedzkich galeonów w bitwie pod Oliwą, a przy okazji chwycić za specjalnie przygotowany ster i jednym ruchem zmienić panującą na morzu pogodę.

HistoryLand
Źródło: HistoryLand

Za pomocą gogli VR można też obejrzeć klasztor na Jasnej Górze z lotu ptaka a także zwiedzić zbudowane z klocków Lego: osadę w Biskupinie i Drzwi Gnieźnieńskie czy Stocznię Gdańską. – Mieścimy się w Krakowie, nie mogło więc zabraknąć u nas także lokalnych akcentów – mamy więc w HistoryLandzie makiety Katedry Wawelskiej, Sukiennic, Wieży Ratuszowej i Kościoła Mariackiego. Przy każdej z nich czekają niespodzianki takie jak na przykład interaktywna trąbka, na której można odegrać słynny hejnał mariacki – mówi Sandra Żochowska, rzecznik prasowy obiektu.

d4a08vr

Twórcy zaznaczają, że w HistoryLandzie coś dla siebie znajdzie każdy, bez względu na wiek. – Nasze centrum powstało przede wszystkim z myślą o dzieciach i to właśnie dlatego do stworzenia go wykorzystaliśmy uwielbiany przez nie budulec, czyli klocki. Wiemy jednak, że wzbudzają one pozytywne emocje i sentyment również wśród dorosłych – mówi Sandra Żochowska. – HistoryLand to doskonałe miejsce do spędzenia czasu z rodziną czy przyjaciółmi. To także warta uwagi destynacja dla wycieczek szkolnych – wizyta w naszym centrum będzie dla uczniów ciekawym uzupełnieniem lekcji historii, pozwoli im odkrywać wielkie bitwy i ważne wydarzenia wszystkimi zmysłami, a manualne zabawy z pewnością dodatkowo pobudzą szare komórki – dodaje.

HistoryLand
Źródło: HistoryLand

Wszystkie makiety ulokowane w HistoryLandzie zostały zbudowane w skali 1:50. Obecnie jest ich 10, ale twórcy zapowiadają rozbudowę o kolejne. W planach jest między innymi sala ze zbudowanymi z klocków makietami poświęconymi historii kolei.

HistoryLand
Źródło: HistoryLand

HistoryLand można odwiedzać przez sześć dni w tygodniu – od wtorku do soboty w godzinach 9-21 oraz w niedziele w godzinach 9-16. Bilety normalne kosztują 27 zł, a ulgowe (dla dzieci i młodzieży do lat 16) – 24 zł.

Zobacz też, jak powstaje zdalnie sterowany samochód z klocków Lego:

d4a08vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a08vr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj