Nowa atrakcja w Grecji. Ma zostać otwarta w przyszłym roku
Już w 2026 r. stolica Grecji wzbogaci się o nową atrakcję turystyczną. Dokładnie w Pireusie, znajdującym się nieopodal Aten, zostanie otwarte Muzeum Archeologii Podwodnej. To wyjątkowe miejsce zaprezentuje 2,5 tys. artefaktów od czasów prehistorycznych po eksponaty z II wojny światowej.
Pireus niegdyś był najważniejszym portem starożytnych Aten. Leży na górzystym półwyspie, zaledwie kilka kilometrów na południowy zachód od stolicy tego turystycznego kraju.
Nowość w Grecji
Jak podaje Greek Travel Pages, muzeum będzie się mieściło częściowo w starym silosie z 1934 r. Obok powstaje jednak dodatkowy budynek, w którym wyeksponowane będą zbiory. Ich liczba osiągnie aż 2,5 tys. eksponatów, a wszystkie będą pochodzić spod wody.
Centralnym punktem wystawy będzie replika starożytnej triremy, wykonana w skali 1:2 przy użyciu technologii 3D. Replika starorzymskiego okrętu, mierząca 23 metry i ważąca ok. 7 ton, zostanie otoczona gwiazdozbiorami, które pomagały starożytnym żeglarzom w nawigacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Europejska wyspa zachwyci każdego. "Typowo grecki klimat"
Oprócz triremy, muzeum zaprezentuje m.in. holograficzną prezentację mechanizmu z Antykithiry oraz artefakty z wraków statków, takich jak "Mentor" czy "Britannic".
Muzeum będzie podzielone na kilka tematycznych sekcji, w tym m.in. "Morze, Środowisko, Człowiek" oraz "Archeologia Podwodna".
Imponujący obiekt ma przyciągnąć turystów
Minister Kultury Grecji, Lina Mendoni, podkreśla, że muzeum wypełni lukę w historii i archeologii morskiej Grecji. Podkreśla, że nowa placówka w Pireusie będzie unikalna na skalę światową, prezentując archeologię podwodną całego kraju. Grecy liczą, że to wyjątkowe miejsce przyciągnie zarówno greckich, jak i międzynarodowych gości.
Projekt, finansowany z Funduszu Odbudowy, nie kosztował mało. Łącznie przedsięwzięcie ma pochłonąć 93 mln euro (ok. 396 mln zł). Łączna powierzchnia wyniesie 26,38 tys. m kw. Na takim obszarze wyznaczone miejsca na wystawy stałe i czasowe, ale też na przestrzeń edukacyjną, naukową, punkty obsługi zwiedzających i biura.
Źródło: Greek Travel Pages/ Greek Reporter