Trwa ładowanie...

Nowa atrakcja w Polsce. Szukają opowieści związanych z koksem

Na Śląsku powstanie nowa atrakcja. Mowa o Muzeum Koksownictwa, które ma działać przy Koksowni Bytom. Ta pieszczotliwie nazywa jest przez dzieci fabryką chmur. Teraz twórcy placówki szukają ciekawych historii związanych z koksem, które pomogą w zorganizowaniu wystaw.

Koks - zdjęcie ilustracyjneKoks - zdjęcie ilustracyjneŹródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d4ksdmv
d4ksdmv

Muzeum Koksownictwa ma przyciągnąć do Bytomia turystów, ale też zainteresować branżą mieszkańców.

Szukają ciekawych historii o koksie

- Będzie integrować lokalną społeczność. Mamy nadzieję, że młodzi ludzie zainteresują się dzięki temu tym przemysłem i będą chcieli w nim pracować – powiedział Rafał Szostok, prezes Koksowni Bytom, przy której powstanie muzeum.

Twórcy muzeum proszą teraz dawnych pracowników koksowni i inne osoby, które mają do opowiedzenia ciekawe historie związane z tą branżą o kontakt pod adresem mailowym kontakt@muzeumkoksu.pl. "Jeśli historia twojego życia lub historia któregoś z członków Twojej rodziny wiąże się z koksem, koksownią i koksownikami, opowiedz nam ją i dołącz zdjęcia lub filmy" - zachęcają w opisie na stronie muzeum.

Koksownia Bytom muzeumkoksu.pl
Koksownia Bytom nazywana jest przez dzieci pieszczotliwie fabryką chmurŹródło: muzeumkoksu.pl

Nowe muzeum w Bytomiu

Obiekt będzie działać w budynku dawnej siłowni nieistniejącej już huty Bobrek. W przeszłości znajdowała się tam elektrownia i szatnia. Wybudowany w stylu neoromańskim obiekt powstał w latach 1900-07. W 1984 r. został wpisany do rejestru zabytków. Jego fasada jest dwukondygnacyjna, a jej górną część zdobią arkady o zaostrzonych łukach. Koszt adaptacji obiektu na potrzeby muzeum jest szacowany na 40-50 mln zł. Nowa atrakcja być może będzie dofinansowana ze środków unijnych, o co starają się jej twórcy. Ma powstać do 2027 roku.

d4ksdmv

- Bardzo się cieszę, że ten budynek będzie zachowany, zyska nowe funkcje i będzie służył mieszkańcom – podkreślił podczas konferencji prasowej bytomski historyk Tomasz Sanecki.

Obok muzeum w budynku mają też być dostępne powierzchnie biurowe. Jak podkreślają przedstawiciele koksowni, taka lokalizacja będzie miała nie tylko walory kulturowe, ale i ekonomiczne. Tłumaczą, że pobliskie obiekty mogą korzystać z taniej energii, której źródłem jest gaz koksowniczy – produkt uboczny powstający przy produkcji koksu.

Ogromny potencjał

Zdaniem twórcy Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz wiceprezydenta Europejskiego Szlaku Dziedzictwa industrialnego Adama Hajdugi, Muzeum Koksownictwa ma ogromny potencjał.

- Wszystko zależy od tego, jak to pokażemy. Można powiedzieć, że przemysł koksowniczy nie jest najbardziej 'wow'. Z zamki, pałace i zabytkowe miasta może bardziej, ale z drugiej strony 25 proc. całej turystyki w Europie to turystyka kulturowa, w której zawiera się turystyka industrialna - zauważył Hajduga. - W moim głębokim przekonaniu Górny Śląsk nigdy nie wygra w rywalizacji na średniowieczne starówki czy renesansowe pałace, natomiast industrialu nigdzie w takim natężeniu jak tu nie ma. Najlepszym pomysłem na autentyczność jest opowiadanie o własnych korzeniach.

d4ksdmv

Co to jest koks?

Przypomnijmy, że koks to paliwo uzyskiwane przemysłowo poprzez koksowanie czyli wygrzewanie węgla kamiennego w temperaturze od 600 do 1200 st. C. w piecu koksowniczym. Cały proces odbywa się przy ograniczonym dostępie tlenu. Po takiej obróbce jest to paliwo o wyższej wartości opałowej od zwykłego węgla. Jest stosowane m.in. przy produkcji stali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sensacyjne znaleziska na placu budowy. Niezwykłe odkrycie w Głogowie

d4ksdmv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ksdmv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj