Nowa niezwykła atrakcja w Polsce. Takiego miejsca jeszcze nie ma
Pierwszy tematyczny park, oparty na nowoczesnych technologiach, bazujący na unikalnych rozwiązaniach audiowizualnych oraz pokazujący kulisy przemysłu filmowego, ma szansę powstać niebawem w Polsce. - Dla mnie "Kleks. Świat Filmu" to dzieło życia – mówi Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca parku.
"Kleks. Świat filmu" ma być jedyną taką atrakcją nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Obiekt będzie bazował na unikalnych rozwiązaniach audiowizualnych z zakresu obrazu, dźwięku, światła i interakcji z uczestnikami. Twórcy zapewniają, że będzie to miejsce, w którym zacierają się granice pomiędzy światem rzeczywistym a tym wykreowanym, a park będzie oparty na nowoczesnych technologiach, rozrywce na najwyższym światowym poziomie oraz będzie pokazywać kulisy przemysłu filmowego.
- Dla mnie "Kleks. Świat Filmu" to dzieło życia. Wreszcie jestem na tyle dojrzały i doświadczony, żeby móc je zrealizować – mówi Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca parku.
Jak opowiada, "Kleks. Świat Filmu" to także, albo przede wszystkim, interaktywne spektakle z udziałem prawdziwych aktorów, przybliżające gościom parku tajemnice pracy na planie filmowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Wyjątkowy region Chorwacji. "Tam nie może brakować atrakcji"
- Unikatowe na skalę światową atrakcje, wykorzystujące pełną integrację oraz synergię rozwiązań z zakresu obrazu, dźwięku i oświetlenia czy niezwykle realistyczna scenografia w połączeniu z najnowocześniejszymi technologiami oraz narracją aktorską na żywo, umożliwia zwiedzającemu przeniesienie się zarówno na plan filmowy, jak i do świata, który dotąd można było zobaczyć wyłącznie na ekranie kinowym – tłumaczy Grzegorz Pietraszewski.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Wyjątkowy park ma powstać dzięki Funduszom Europejskim dla Śląskiego w latach 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji). Wniosek został już złożony przez pomysłodawców, a rozstrzygniecie planowane jest na przełom listopada i grudnia.
Wydatki kwalifikowane oszacowano na poziomie blisko 43 mln zł. Park tematyczny miałby zostać wybudowany pomiędzy styczniem 2024 a grudniem 2025 roku.
Jak podkreślają pomysłodawcy, park "Kleks. Świat filmu" świetnie wpisuje się w strategię regionu. Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej czy Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny to projekty komplementarne, nadające na tej samej fali. Wszystkie te realizacje powstaną na terenach poprzemysłowych, dzięki czemu tworzą przestrzeń dla sektora nowoczesnych technologii.
Grzegorz Pietraszewski jest też współzałożycielem otwartej w 2019 r. w Fabryce Porcelany "Bajki Pana Kleksa", czyli centrum nauki, kultury i zabawy.
Na odwiedzających czeka tam osiem stref tematycznych: Ostatni Rezerwat Przyrody, Kraina Szpaka Mateusza, Kuchnia Pana Kleksa, Psi Raj, Królestwo Bajdocji, Abecja, Planeta Fantazja i Złomowisko Robotów. Podczas tajemniczej wędrówki istnieje szansa na spotkanie z Panem Kleksem, Adasiem Niezgódką czy dzielną Agnieszką porwaną przez Wielkiego Elektronika.
"Bajka Pana Kleksa" cieszy się ogromną popularnością, ale nowy park ma szansę ją przebić. Internauci już nie kryją zachwytu. "Wow, wizualizacje super", "Piękna robota już na wstępie. Trzymamy zatem kciuki", "Robi ogromne wrażenie! Trzymam kciuki za powodzenie projektu", "Zapowiada się niezwykle", "Jak dla mnie coś niesamowitego", "Wygląda to fantastycznie! Chylę czoła!", "Tworzysz kolejne genialne miejsce - gratuluję! Co za wyobraźnia, co za rozmach. Niech wszystko idzie zgodnie z planem" - czytamy w komentarzach pod postem, w którym Pietraszewski poinformował o złożeniu wniosku o dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego w latach 2021-2027.
Dodajmy, że o Panu Kleksie, bohaterze opowieści Jana Brzechwy, będzie niebawem głośno jeszcze z innego powodu. Powstaje film fantasy "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego. Premiera zaplanowana jest na 5 stycznia 2024 r. W Ambrożego Kleksa wciela się Tomasz Kot.