Trwa ładowanie...

Nowe gatunki roślin znaleziono w Polsce. Rosną tylko w jednym miejscu

Wydawać by się mogło, że we współczesnym świecie niewiele jest już do odkrycia. Zwłaszcza w świecie roślin i zwierząt. A jednak naukowcowi z Polski udało się zidentyfikować dwa nowe gatunki roślin. Znalazł je na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego.

Na Babiej Górze odkryto dwa nowe gatunki roślinNa Babiej Górze odkryto dwa nowe gatunki roślinŹródło: Getty Images, fot: Marek SLUSARCZYK
d2ozb2p
d2ozb2p

W efekcie kilkuletnich badań florystycznych na Babiej Górze prof. Zbigniew Szeląg opisał dwa nowe dla nauki gatunki jastrzębców – podał Babiogórski Park Narodowy. Występują one tylko na Babiej Górze. Otrzymały łacińskie nazwy: Hieracium besseri i Hieracium babiogorense.

Nowość w świecie nauki

- Prof. Zbigniew Szeląg, który specjalizuje się w rodzaju hieracium, czyli jastrzębców, dość powszechnego kwiatu zarówno w lasach, jak i powyżej ich górnej granicy, analizując florę babiogórską zidentyfikował dwa gatunki, które opublikował jako nowe dla nauki. To Hieracium besseri oraz Hieracium babiogorense. Zdaniem profesora są to endemity babiogórskie – powiedział w poniedziałek PAP dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego Tomasz Pasierbek.

Jak wyjaśnił, od dotychczas znanych jastrzębców różnią się one szczegółami istotnymi z punktu widzenia naukowego, choć niewprawny obserwator mógłby ich nie dostrzec.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Całoroczny raj. O atrakcjach można mówić godzinami

- Trzeba szczegółowo zwrócić uwagę na cechy diagnostyczne. Różnice są na tyle istotne, że uprawniają do wyodrębnienia ich jako nowych gatunków. I to zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym. Nowe gatunki jastrzębców pojawiły się w obiegu botanicznym – zaznaczył.

d2ozb2p

Tomasz Pasierbek zwrócił uwagę, że epitet besseri w nazwie pochodzi od Willibalda Bessera, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku polskiego botanika i florysty pochodzenia niemieckiego, który przyczynił się do poznania flory ówczesnej Galicji.

- Nazwa drugiego gatunku - Hieracium babiogorense, nawiązuje do tego, że informacja o nim opublikowana została w roku 2024, gdy rozpoczynamy obchody jubileuszu 70-lecia istnienia Babiogórskiego Parku Narodowego – dodał.

Okazy unikatowe dla jednego miejsca

Jastrzębiec jest rośliną z rodziny astrowatych. Jak czytamy na profilu facebookowym Babiogórskiego Parku Narodowego, ich nazwę wywodzi się od ziela "dzięki któremu jastrzębie (sokoły) cieszą się swym przysłowiowym wzrokiem".

d2ozb2p

W obrebie tego rodzaju wyróżnia się kilka tysięcy gatunków. Hieracium besseri występuje rzadziej - prof. Szeląg znalazł zaledwie kilkadziesiąt jego okazów. Hieracium babiogorense jest więcej.

Źródło: BURKHARD SAUSKOJUS, Dr John A Horsfall, Getty Images
Hieracium to rodzaj występujący w przyrodzie bardzo często. Wyróżnia się kilka tysięcy gatunków tych roślin

- Mówimy o kilkuset sztukach. Występują w pobliżu górnej granicy lasu i powyżej niej – zaznaczył dyrektor parku.

Pasierbek zaznaczył, że rejon parku narodowego - z uwagi na niewielką powierzchnię - nie obfituje w gatunki endemiczne.

- Dlatego tym bardziej ta informacja jest dla nas istotna. Gatunków endemicznych dla Babiej Góry jest naprawdę niewiele - podkreślił. Gatunki endemiczne są unikatowe dla danego miejsca albo regionu.

d2ozb2p

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje całą okolicę najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m n.p.m.). W 1977 roku teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów.

Źródło: PAP, Babiogórski Park Narodowy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ozb2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozb2p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj