Trwa ładowanie...

Nowe połączenie kolejowe z Przemyśla do Lwowa i Kijowa

To już pewne – od 23 grudnia będziemy mogli podróżować na Ukrainę nie tylko autokarem czy samolotem, ale też pociągiem. Rusza bezpośrednie połączenie z Przemyśla do Kijowa przez Lwów. Ukrzaliznycia, państwowy operator kolejowy u naszych wschodnich sąsiadów, wypuści na tę trasę pociągi w najwyższej kategorii – Intercity+. Jaka będzie cena biletu?

Nowe połączenie kolejowe z Przemyśla do Lwowa i KijowaŹródło: Shutterstock.com
dwsy2hx
dwsy2hx

Nowe połączenie z Polski na Ukrainę było zapowiadane od 9 grudnia br., a ogłosił je Wojciech Balczun, który pełni funkcję prezesa Ukrzaliznycią od kwietnia tego roku. Na tej trasie będą jeździć nowoczesne i komfortowe pociągi Hyundai Rotem, które zostały kupione przez naszych wschodnich sąsiadów przed Euro 2012, w celu poprawienia jakości przewozów dalekobieżnych. Maksymalna prędkość, jaką mogą osiągnąć, to 160 km/h. Czas podróży z Przemyśla do Kijowa wyniesie ok. 7 godzin.

Cena biletu
Według informacji na stronie rynek-kolejowy.pl za bilet z Przemyśla do Kijowa w drugiej klasie zapłacimy 406 hrywien, czyli około 65 złotych. Bilet w pierwszej klasie to wydatek 574 hrywien (ok. 92 złote). Cena biletu z Przemyśla do Lwowa w drugiej klasie wyniesie 172 hrywny (ok. 27 złotych), natomiast w pierwszej 235 hrywien (ok. 37 złotych). Koleje Ukraińskie zaznaczają, że ceny biletów będą zależeć od stosunku hrywny do euro w dzień zakupu biletu.

Cena połączenia Przemyśl-Lwów jest porównywalna lub nieco wyższa niż konkurencyjnych przewoźników – z przygranicznej miejscowości Szegiń dotrzemy do Lwowa już za 30 hrywien (ok. 5 złotych). Jednak nieco droższy koszt przejazdu pociągiem rekompensuje wyższy komfort podróży. Ukraiński przewoźnik informuje też, że pociąg będzie skomunikowany z IC Wyspiański, który kursuje na trasie Wrocław-Przemyśl.

Godziny kursowania
Z Przemyśla pociąg będzie odjeżdżać codziennie o godz. 14:26 i do Lwowa dotrze o godz. 17:17 (uwzględniono różnicę czasową na Ukrainie)
. Zanim wyruszy dalej do Kijowa, po drodze minie Podzamcze (godz. 17:36), Korosteń (godz. 21:00). Do stolicy Ukrainy dotrze o godz. 22:33.
Jeśli chodzi o drogę powrotną, to pociąg będzie wyruszał z Kijowa o godz. 6:45, a planowany przyjazd do Lwowa przewidziano na godz. 12:05. Na stacji końcowej, w Przemyślu, pojawi się o godz. 13:25.

Połączenia lotnicze i autokarowe na Ukrainę
PLL LOT od wielu lat lata na trasie Warszawa-Kijów, a od lutego 2017 r. uruchomi bezpośrednie połączenie na lotnisko Kijów-Żuliany. Linia obecnie lata na podkijowskie lotnisko Boryspol. W sumie nasz krajowy przewoźnik oferuje 20 rejsów tygodniowo między Warszawą a stolicą Ukrainy.
Zupełną nowością było uruchomienie w maju br. bezpośrednich połączeń przez Wizzair z Gdańska do Kijowa. Również Wrocław w listopadzie zyskał nową trasę do stolicy Ukrainy. Samoloty tanich węgierskich linii latają z obu polskich miast 2 razy w tygodniu – we wtorki i soboty, a ceny biletów rozpoczynają się od 79 zł. Przewoźnik zapowiedział, że od lata 2017 r. będzie wykonywał loty do Kijowa także z Warszawy.

Istnieje również wiele połączeń autokarowych między naszymi krajami. PolskiBus zabiera pasażerów z m.in. takich miast, jak Gdańsk, Bydgoszcz, Gniezno, Kraków, Katowice, Szczecin, Poznań, Warszawa czy Wrocław. Autokary wszystkich prywatnych linii dojeżdżają do wielu miast stronie ukraińskiej. Są wśród nich Boryspol, Charków, Dniepropietrowsk, Kijów, Lwów, Łuck, Mikołajów, Tarnopol czy Żytomierz.
Nowością jest uruchomienie od 1 grudnia trzy razy w tygodniu połączeń autobusowych przez opolskiego przewoźnika Sindbad. Na Ukrainę można dojechać z 29 miast w Polsce.

dwsy2hx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwsy2hx