Trwa ładowanie...

Nowe zasady kwarantanny od 1 grudnia. Co się zmienia?

Od kilku dni głośno jest o nowych zasadach dotyczących kwarantanny po powrocie do Polski. Nowe rozporządzenie weszło w życie 1 grudnia. Sprawdzamy, co zmieniło się dla turystów, którzy mają zaplanowane podróże w najbliższych tygodniach.

Zaszczepieni nie muszą martwić się nowymi zasadami dotyczącymi kwarantannyZaszczepieni nie muszą martwić się nowymi zasadami dotyczącymi kwarantannyŹródło: Adobe Stock, fot: Anastasia Nelen
d1xiow8
d1xiow8

Od 1 grudnia 2021 roku obowiązują nowe zasady dla przyjeżdżających do Polski. Na szczęście dla większości polskich turystów, przede wszystkim klientów biur podróży, właściwie nic się nie zmienia.

– Nowe zasady praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych – mówi Marzena German z Wakacje.pl. – Co prawda w przypadku przyjazdów z kilku krajów afrykańskich podróżni będą musieli odbyć kwarantannę, ale pamiętajmy, że mówimy o kierunkach, do których Polacy nie wyjeżdżają na wycieczki zorganizowane lub robią to niezwykle rzadko. A zatem w dalszym ciągu możemy podróżować do naszych ulubionych krajów na jesienno-zimowy urlop jak dotychczas – dodaje.

Kwarantanna: co się zmieniło od 1 grudnia?

Jakie zmiany wprowadza rząd? Po pierwsze, utrzymany został podział na dwie kategorie krajów: pierwsza to państwa członkowskie Unii Europejskiej, strefy Schengen i Turcja, druga to kraje nienależące do wspólnoty i znajdujące się poza strefą Schengen. Dodatkowo pojawiły się oddzielne zasady dla przyjazdów z RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe.

Przy krajach unijnych, Schengen oraz Turcji zmian w zasadach nie ma – osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID-19 nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wjazdem do Polski oraz osoby legitymujące się negatywnym wynikiem testu na COVID-19 wykonanym najwcześniej na 48 godzin przed przekroczeniem granicy RP, a także dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni lub posiadają negatywny wynik testu, nie podlegają kwarantannie. Wspomniany test można wykonać też w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy RP.

d1xiow8

Powroty spoza UE - zasady

Powracający spoza państw należących do Unii Europejskiej lub strefy Schengen oraz z Turcji, jeśli są w pełni zaszczepieni, są ozdrowieńcami lub dziećmi do 12. roku życia podróżującymi pod opieką dorosłych zaszczepionych na COVID-19, również nie podlegają kwarantannie.

Dla pozostałych została ona wydłużona – dotychczas trwała 10 dni, od 1 grudnia jest to 14 dni. Dobra wiadomość jest taka, że ósmego dnia po przekroczeniu granicy (wcześniej siódmego) podróżni mogą wykonać test PCR w kierunku koronawirusa. Wynik negatywny zwalnia z dalszego odbywania kwarantanny.

Rząd wprowadził też zakaz lotów z siedmiu państw afrykańskich – chodzi o Botswanę, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibię, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni. To największa zmiana, ale dla osób podróżujących w celach wypoczynkowych raczej bez znaczenia.

d1xiow8

- Większość osób wyjeżdżających za granicę jest zaszczepiona, dlatego zasady przekraczania granicy Polski obowiązujące od 1 grudnia ich nie dotykają. Biura podróży realizują wyloty zgodnie z programem, dlatego w dalszym ciągu możemy cieszyć się wypoczynkiem na słonecznych plażach – wyjaśnia Marzena German.

Oferty są dostępne, ale na najpopularniejsze terminy, szczególnie świąteczno-sylwestrowe i feryjne szybko się kończą. Jeśli ktoś nie jest uzależniony od przerw w szkole, może wyjechać w początkach grudnia na urlop w bardzo atrakcyjnych cenach, które zaczynają się już od kilkuset złotych. – To normalna praktyka, że o tej porze roku, czyli po długim weekendzie listopadowym, ale jeszcze przed świętami i sylwestrem, ceny spadają. To wspaniały okres na wyjazdy, bo nie dość, że można sporo zaoszczędzić, to jeszcze wypocząć i pozwiedzać, unikając tłumów – zwraca uwagę ekspertka z Wakacje.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pierwszy atak zimy. Internauci publikują nagrania z różnych części Polski

d1xiow8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xiow8