Nowy rozkład PKP Intercity. Szykują się zmiany
11 grudnia to dzień wejścia w życie nowego rozkładu jazdy PKP Intercity. Dzięki zmianom w siatce połączeń pojawi się nie tylko więcej pociągów międzynarodowych, ale także wzrośnie liczba kursów m.in. pomiędzy Warszawą a Trójmiastem i Krakowem.
"Nowy, roczny rozkład jazdy po raz kolejny przynosi zwiększenie liczby komfortowych połączeń. Co ważne, nowości w ofercie nie obejmują jedynie połączeń po Polsce, lecz także pociągi międzynarodowe. Dużym zainteresowaniem może się cieszyć połączenie do Wilna" - tłumaczy cytowany w komunikacie PKP Intercity Marek Chraniuk, prezes spółki.
Nowa siatka połączeń
Dzięki nowemu rozkładowi jazdy pasażerom, którzy wybierają PKP Intercity, będzie znacznie łatwiej podróżować po kraju i nie tylko. Popularny przewoźnik zapewnił więcej połączeń pomiędzy Warszawą a Trójmiastem i Krakowem obsługiwanych składami Pendolino. Od 11 grudnia na tory będzie wyjeżdżać 14 par pociągów tej kategorii w stronę Gdańska, a od marca przyszłego roku także w kierunku Gdyni. Nowe połączenia umożliwią m.in. podróż Pendolino z Warszawy do Krakowa po godzinie 16, a od marca ze stolicy do Trójmiasta także po godz. 20.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Jak informuje PKP Intercity, to nie koniec niespodzianek. Od początku marca mieszkańcy Pomorza zyskają nowe połączenie do Bielska-Białej przez Warszawę, również szybkim Pendolino. W dni o zwiększonym poziomie frekwencji uruchamiane będzie dodatkowe połączenie kategorii EIC.
Nie tylko połączenia krajowe
Po zmianach w rozkładzie pojawi się też nowe połączenie z Krakowa do Wilna, które umożliwi szybką i komfortową podróż do stolicy Litwy z jedną przesiadką. Bilet z Krakowa do Wilna kosztuje 30 euro (ok. 140 zł), a do Kowna - 25 euro (ok. 115 zł). Z kolei za podróż z Warszawy pasażerowie zapłacą odpowiednio 25 euro (ok. 115 zł) lub 20 euro (ok. 90 zł).
PKP Intercity zapowiada też, że wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy mieszkańcy Poznania zyskają nie tylko dodatkowe połączenie z Warszawą, ale także stolicą naszego zachodniego sąsiada, czyli z Berlinem. Będzie to szósta para pociągów EIC kursująca w relacji Warszawa - Berlin - Warszawa. Wszystkie pociągi będą mieć wspólną nazwę Berlin-Warszawa-Express.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Wydawać się może, że dobre wieści nie mają końca, wszak przewoźnik zapowiada też, że łatwiejsze staną się kolejowe podróże z Krakowa do Pragi. Wszystko dzięki wydłużeniu do stolicy Czech relacji pociągu TLK Galicja, kursującego do tej pory pomiędzy dawną stolicą Polski a Ostrawą. Po drodze pociąg będzie zatrzymywać się m.in. w Katowicach, Zabrzu i Gliwicach.
Nie daj się zaskoczyć zmianom
Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto). Ponadto 11 i 12 grudnia na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław) do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. Pomogą oni pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.
Co więcej, warto przypomnieć, że na plakatach z rozkładami jazdy numery peronów będą oznaczane już nie cyframi rzymskimi a arabskimi (tak samo, jak numery torów). Wcześniejszy zapis bywał mylący, bo np. na tablicach świetlnych nie używano cyfr rzymskich. Najnowszy format zapisu ma być jednoznaczny i czytelny nawet dla osób rzadko podróżujących pociągami.
Źródło: PAP/Facebook, PKP Intercity