Trwa ładowanie...
d2q5q1o
białoruś
11-10-2007 10:30

Odbudują starówkę w Grodnie?

Władze Grodna rozważają odbudowę części zabytków grodzieńskiej starówki.

d2q5q1o
d2q5q1o

_ Władze Grodna rozważają odbudowę części zabytków grodzieńskiej starówki. _

W grę wchodziłaby rekonstrukcja wysadzonej przez władze radzieckie fary Witoldowej, Pałacu Radziwiłłów i ratusza miejskiego - poinformował w środę portal informacyjny \"Biełorusskije nowosti\".

\"Prace rekonstrukcyjne (...) nie mają radykalnego charakteru, co pozwala - przy sprzyjających warunkach ekonomicznych - na odbudowanie zniszczonych obiektów architektonicznych\" - napisała w swej opinii grodzieńska rada miejska.

Cytowany przez portal przewodniczący Towarzystwa Języka Białoruskiego im. Franciszka Skaryny z Grodna Aleh Trusau zauważył, że społeczeństwo w tej sytuacji powinno rozpocząć zbieranie środków na odbudowę.

Pierwszy kościół Najświętszej Maryi Panny w Grodnie, czyli tzw. fara Witoldowa, powstał w XIV w., ale ostateczny kształt otrzymał w XVI w. W czasie wojny polsko-bolszewickiej uległ poważnym uszkodzeniom, jednak szybko został odremontowany i do 1939 r. pełnił funkcje kościoła garnizonowego. W 1961 r. został wysadzony w powietrze przez saperów radzieckich na polecenie władz miejskich.

(PAP)

d2q5q1o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q5q1o