Odkryto fortecę i miasto Tharu na Synaju
Egipscy archeolodzy odkryli na Półwyspie Synaj pozostałości starożytnej twierdzy, będącej kwaterą dowództwa wojsk strzegących przez 1500 lat północno-wschodnich granic starożytnego Egiptu - donosi agencja Reuters.
02.06.2008 | aktual.: 26.10.2016 15:54
_ Egipscy archeolodzy odkryli na Półwyspie Synaj pozostałości starożytnej twierdzy, będącej kwaterą dowództwa wojsk strzegących przez 1500 lat północno-wschodnich granic starożytnego Egiptu - donosi agencja Reuters. _
Odkrycia pozostałości fortecy i towarzyszącego jej miasta, noszące - zdaniem archeologów - w starożytności nazwę Tharu, dokonano w odległości około 3 kilometrów na północny wschód od dzisiejszego miasta Qantara.
Forteca znajdowała się na początku wojskowego szlaku Horusa, łączącego Dolinę Nilu z krajami Lewantu, które przez długi okres w historii znajdowały się pod kontrolą Egiptu.
Jak poinformował archeolog Mohamed Abdel Maksoud, kierujący zespołem naukowców, na stanowisku odnalezione zostały inskrypcje, które umożliwiły identyfikację odkrytych pozostałości.
Inskrypcje wymieniają faraona Totmesa II, panującego w latach ok. 1512-1504 p.n.e., który rozkazał budowę wielu umocnień na szlaku Horusa, a także faraona Seti I, panującego w latach ok. 1318-1304 p.n.e. i jego syna Ramzesa II Wielkiego, który władał Egiptem w latach ok. 1304-1237 p.n.e.
Na stanowisku znajdują się pozostałości ceglanej fortecy z czasów Ramzesa II, mierzącej 500 metrów długości i 250 metrów szerokości, której wieże miały 4 metry wysokości.
Wstępne badania wykazały, że forteca była siedzibą dowództwa egipskiej armii w okresie Nowego Państwa (od ok. 1570 r. p.n.e.) aż do końca okresu Ptolemejskiego, zakończonego śmiercią królowej Kleopatry w 30 r. p.n.e.
Kształt odkrytych pozostałości fortecy odpowiada rysunkom ze starożytnych egipskich świątyń, przedstawiających Tharu położone na początku szlaku Horusa.
Na stanowisku, gdzie znajdują się również ruiny pierwszej świątyni z czasów Nowego Państwa - jaką odkryto w północnej części Synaju - oraz magazynów na zboże i broń, archeolodzy odnaleźli też pieczęcie i gliniane naczynia.
(PAP)
jot/ yy/