Trwa ładowanie...

Oni wciąż jeżdżą do Rosji. Niemcy na pierwszym miejscu

Rosyjskie Stowarzyszenie Touroperatorów (ATOR) podsumowało rok 2022. Ogólne dane dotyczące turystyki przyjazdowej do Rosji nie dziwią - zmniejszyła się ona o 99,5 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Są jednak kraje, w tym jeden w Europie, z których do Federacji Rosyjskiej wciąż przybywają tysiące osób. Co się za tym kryje?

Turystka przyjazdowa do Rosji zmniejszyła się o 99,5 proc.Turystka przyjazdowa do Rosji zmniejszyła się o 99,5 proc.Źródło: Adobe Stock
dfsy5xc

Rosyjskie Stowarzyszenie Touroperatorów przedstawiło liczby dotyczące trzech pierwszych kwartałów 2022 roku. Do Rosji przyjechało 147,4 tys. cudzoziemców w celach turystycznych. To o 99,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku i nawet o 16 proc. mniej niż w pandemicznym 2021 roku.

Kto odwiedził Rosję w 2022 roku?

Według danych statystycznych dotyczących dziewięciu miesięcy 2022 roku na pierwszym miejscu wśród obcokrajowców przyjeżdżających w celach turystycznych do Rosji są Niemcy. Przybyło ich 18,3 tys. Dla porównania przez dziewięć miesięcy 2019 roku obywatele Niemiec odwiedzili Rosję w celach turystycznych 465 tys. razy.

Na drugim miejscu jest ruch turystyczny z Turcji z 15,8 tys. przyjazdów. W pierwszej trójce uplasował się także Iran z 12 tys. przylotów.

dfsy5xc

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Największe mity na temat Włochów. "Ananas na pizzy nie jest najgorszym złem"

Skąd Niemcy na tak wysokim miejscu? Jak wyjaśnia Russian Travel Digest, u naszego zachodniego sąsiada żyje na stałe wielu Rosjan, którzy po prostu odwiedzają rodzinę i znajomych.

Czwarty kwartał roku jest zazwyczaj w Rosji najgorszym pod względem turystycznym, więc sporych zmian w statystykach nie należy się spodziewać. Dodatkowo wojna rozpoczęła się w drugiej połowie lutego 2022 roku, więc przez pierwsze półtora miesiąca przyjazdów było więcej.

dfsy5xc

Turystyka przyjazdowa z biurami podróży nie istniała w 2022 roku

Turystyka grupowa przyjazdowa do Rosji w 2022 roku istniała według czołowych touroperatorów jedynie "na poziomie błędu statystycznego".

Perspektywy wznowienia masowej turystyki przyjazdowej do Rosji touroperatorzy uzależniają od trzech czynników:

  • zniesienia covidowych ograniczeń w podróżowaniu obywateli Chin za granicę (przed pandemią Chiny były głównym rynkiem wjazdowym dla Rosji),
  • uruchomienie e-wizy i wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli z listy "krajów przyjaznych", wśród których - oprócz Chin - największe nadzieje pokładane są w Indiach i krajach arabskich,
  • znalezienie możliwości bezgotówkowego płacenia za towary i usługi przez cudzoziemców w Rosji (uruchomienie kart przedpłaconych).
dfsy5xc

Źródło: ATOR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfsy5xc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dfsy5xc