Oni wciąż jeżdżą do Rosji. Niemcy na pierwszym miejscu
Rosyjskie Stowarzyszenie Touroperatorów (ATOR) podsumowało rok 2022. Ogólne dane dotyczące turystyki przyjazdowej do Rosji nie dziwią - zmniejszyła się ona o 99,5 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Są jednak kraje, w tym jeden w Europie, z których do Federacji Rosyjskiej wciąż przybywają tysiące osób. Co się za tym kryje?
18.01.2023 | aktual.: 18.01.2023 14:26
Rosyjskie Stowarzyszenie Touroperatorów przedstawiło liczby dotyczące trzech pierwszych kwartałów 2022 roku. Do Rosji przyjechało 147,4 tys. cudzoziemców w celach turystycznych. To o 99,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku i nawet o 16 proc. mniej niż w pandemicznym 2021 roku.
Kto odwiedził Rosję w 2022 roku?
Według danych statystycznych dotyczących dziewięciu miesięcy 2022 roku na pierwszym miejscu wśród obcokrajowców przyjeżdżających w celach turystycznych do Rosji są Niemcy. Przybyło ich 18,3 tys. Dla porównania przez dziewięć miesięcy 2019 roku obywatele Niemiec odwiedzili Rosję w celach turystycznych 465 tys. razy.
Na drugim miejscu jest ruch turystyczny z Turcji z 15,8 tys. przyjazdów. W pierwszej trójce uplasował się także Iran z 12 tys. przylotów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd Niemcy na tak wysokim miejscu? Jak wyjaśnia Russian Travel Digest, u naszego zachodniego sąsiada żyje na stałe wielu Rosjan, którzy po prostu odwiedzają rodzinę i znajomych.
Czwarty kwartał roku jest zazwyczaj w Rosji najgorszym pod względem turystycznym, więc sporych zmian w statystykach nie należy się spodziewać. Dodatkowo wojna rozpoczęła się w drugiej połowie lutego 2022 roku, więc przez pierwsze półtora miesiąca przyjazdów było więcej.
Turystyka przyjazdowa z biurami podróży nie istniała w 2022 roku
Turystyka grupowa przyjazdowa do Rosji w 2022 roku istniała według czołowych touroperatorów jedynie "na poziomie błędu statystycznego".
Perspektywy wznowienia masowej turystyki przyjazdowej do Rosji touroperatorzy uzależniają od trzech czynników:
- zniesienia covidowych ograniczeń w podróżowaniu obywateli Chin za granicę (przed pandemią Chiny były głównym rynkiem wjazdowym dla Rosji),
- uruchomienie e-wizy i wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli z listy "krajów przyjaznych", wśród których - oprócz Chin - największe nadzieje pokładane są w Indiach i krajach arabskich,
- znalezienie możliwości bezgotówkowego płacenia za towary i usługi przez cudzoziemców w Rosji (uruchomienie kart przedpłaconych).
Czytaj więcej: Rosjanie uwielbiają ten kraj. Teraz tam nie polecą
Źródło: ATOR