Opuszczone lotniska w Europie
Przedstawialiśmy już najpiękniejsze opuszczone zamki i pałace Europy, w naszym serwisie znalazła się także lista najbardziej niesamowitych miast widm Starego Kontynentu. Dziś natomiast prezentujemy listę zamkniętych lotnisk. Dlaczego przestały funkcjonować?
Przedstawialiśmy już najpiękniejszeopuszczone zamki i pałace Europy, w naszym serwisie znalazła się także lista najbardziej niesamowitych miast widm Starego Kontynentu. Dziś natomiast prezentujemy listę zamkniętych lotnisk. Dlaczego przestały funkcjonować?
Nieczynny port lotniczy Berlin-Tempelhof znajduje się 4 km od centrum niemieckiej stolicy. Został otwarty w 1923 roku i funkcjonował przez 85 lat. W ostatnim roku działalności obsłużył 350 tys. pasażerów. Do czasu zamknięcia, obok Tegel i Schönefeld, był jednym z trzech lotnisk obsługujących miasto. W 1996 roku podjęto decyzję o budowie nowego międzynarodowego portu lotniczego dla Berlina i Brandenburgii (BBI) im. Willy'ego Brandta i tym samym zamknięcia dwóch niepotrzebnych już obiektów. Tempelhof *przestał działać w 2008 roku, natomiast port lotniczy Tegel przejdzie do historii z chwilą oddania do użytku lotniska *Berlin Brandenburg, co jest planowane na 2015 rok. Obecnie Tempelhof pełni rolę parku miejskiego - można tu pojeździć na rolkach czy pospacerować.
Andrey Belenko, licencja CC by Wikimedia Commons
if/at
Lotnisko Castellón-Costa Azahar, Hiszpania
Port Lotniczy Castellon-Costa Azahar znajduje się na terenie gmin Bell-lloc i Vilanova d'Alcolea w hiszpańskiej Walencji. Został oficjalnie otwarty przez lokalne władze w marcu 2011 roku, mimo że żadne linie lotnicze nie zadeklarowały chęci korzystania z jego usług, a rząd nie wyraził zgody na funkcjonowanie lotniska. Na budowę portu wydano 150 milionów euro, a nieudana inwestycja stała się symbolem marnotrawstwa, które doprowadziło Hiszpanię do kryzysu finansowego. Teren portu "zdobi" 24-metrowy posąg Carlosa Fabry, lokalnego polityka, który wyjątkowo zaangażował się w sprawę budowy lotniska. Jest podejrzewany o korupcję i oszustwa podatkowe.
Port lotniczy Nikozja, Cypr
Port lotniczy Nikozja znajduje się 8 km od stolicy i największego miasta Cypru. Był najważniejszym lotniskiem na wyspie od czasów powstania w latach 30. XX wieku. Jego działalność została dramatycznie przerwana przez turecką inwazję na Cypr w 1974 roku. Obiekt znajduje się dziś w opłakanym stanie - w terminalach można zobaczyć wciąż pozostałości po czasach świetności portu. Istnieją plany przekształcenia go w nowoczesne centrum naukowo-technologiczne.
Licencja CC by Dickelbers, Wikimedia Commons
Lotnisko Ciudad Real Central, Hiszpania
Port lotniczy Ciudad Real *znajduje się w mieście o tej samej nazwie, w regionie Kastylia-La Mancha. Został otwarty w 2008 roku jak pierwsze międzynarodowe lotnisko w Hiszpanii, będące w rękach prywatnych. Znajduje się 50 minut jazdy od *Madrytu, dlatego miało być alternatywą dla portu lotniczego Barajas. Inwestycja pochłonęła ogromna kwotę 1,1 miliarda euro, która nie zwróciła się nawet w najmniejszym stopniu. Z powodu niewielkiego ruchu w październiku 2011 roku zawieszono wszystkie połączenia, a w kwietniu 2012 roku port został oficjalnie zamknięty. Na terenie nieczynnego lotniska kręcono m.in. jeden z odcinków _ Top Gear _oraz niektóre sceny do filmu Pedro Almodovara _ Przelotni kochankowie _.
Port lotniczy Ateny-Elliniko, Grecja
Port lotniczy Ellinikon był głównym międzynarodowym lotniskiem Aten przez 60 lat. Znajduje się 7 km od centrum miasta. Jego rola skończyła się w 2001 roku, gdy otwarto port lotniczy im. Elefteriosa Wenizelosa, będący obecnie największym w całej Grecji. Przed zamknięciem Ellinikon obsługiwał 12 milionów pasażerów rocznie. W kwietniu 2011 w zachodnim terminalu otwarto muzeum, w którym można zobaczyć m.in. trzy samoloty, które znajdują się tam od momentu zamknięcia portu.
if/at