Opuszczone wyspy - dlaczego nikt już na nich nie mieszka?
Kiedyś tętniły życiem, dziś są opuszczone i z trudem można dostrzec ślady z czasów ich świetności. Dlaczego ludzie odeszli z tych miejsc? Przedstawimy 6 wysp, na których czas się zatrzymał dawno temu!
Kiedyś tętniły życiem, dziś są opuszczone i z trudem można dostrzec ślady z czasów ich świetności. Dlaczego ludzie odeszli z tych miejsc? Przedstawimy 6 wysp, na których czas się zatrzymał dawno temu!
Wyspa Pollepel, nazywana także Wyspą Bannermana *znajduje się na rzece Hudson, ok. 80 km od Nowego Jorku. Charakterystycznym punktem jest tu budowla przypominająca jedną ze szkockich posiadłości. *Zamek Bannermana nie był jednak rezydencją amerykańskiego bogacza, ale wojskowym magazynem. Został wzniesiony przez Francisa Bannermana - milionera o szkockich korzeniach. Budowla po jego śmierci zmieniała właścicieli i była niszczona przez sztormy i pożary. Dziś pozostały tylko ściany zewnętrzne, które w każdej chwili mogą runąć.
if/udm
Miejsca opuszczone - Great Blasket, Irlandia
Największa wyspa irlandzkiego archipelagu Blasket była zamieszkiwana do 1953 roku. Po niewielkich społecznościach rybackich na północno-wschodnim wybrzeżu pozostały dziś jedynie ruiny wiejskich domków. Ograniczony kontakt ze stałym lądem spowodował przetrwanie tradycyjnej kultury, więc poza rdzennymi mieszkańcami często przebywali tu badacze i artyści szukający natchnienia. Dziś by dostać się na Great Blasket i mniejsze wyspy, uznane za rezerwat przyrody, potrzebne jest specjalne pozwolenie.
Miejsca opuszczone - Poveglia, Włochy
Położna na Lagunie Weneckiej Poveglia *to wyspa prosto z horroru. Była miejscem kwarantanny, zsyłki chorych na dżumę w średniowieczu, kryjówką broni Napoleona Bonaparte, weneckim domem starców i szpitalem psychiatrycznym. Mówi się, że wielu ludzi zostało tu spalonych, a psychiatra prowadzący tutejszy szpital był rzeźnikiem i oprawcą, który oszalał z poczucia winy i rzucił się z dzwonnicy. Podobno rybacy przy brzegach wyspy wyławiali ludzkie kości... Większość z tych historii jest pewnie zmyślona, ale fakt, że *Poveglia stoi pusta i zakaz wstępu mają na nią nie tylko turyści, ale także obywatele Włoch, dodaje wyspie mrocznego charakteru i podsyca legendy.
Miejsca opuszczone - St Kilda, Szkocja, Wielka Brytania
Północnoatlantycki archipelag St Kilda położony ponad 60 km od szkockiego wybrzeża, jest zapierającym dech w piersiach przykładem jak surowe i dzikie mogą być brytyjskie wyspy. Mimo odizolowania od reszty świata ludzie żyli tu do 1930 roku, kiedy to nastąpiła ewakuacja tego brytyjskiego zakątka z powodu rozpadu lokalnej społeczności. Obecnie można tu spotkać jedynie personel wojskowy i pracowników National Trust. Archipelag wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Miejsca opuszczone - Holland, USA
*Wyspa Holland *znajduje się w *Zatoce Chesapeake *w amerykańskim stanie Maryland. Przed laty była zamieszkana przez farmerów - na początku XX wieku było tu ok. 70 gospodarstw, kościół, szkoła i boisko. Wiatr i woda powodowały jednak stopniową erozję wyspy, co z czasem zmusiło mieszańców do przeprowadzki na stały ląd. W 1918 roku miejsce zostało całkowicie opuszczone. Dziś po wyspie pozostały głównie bagna, a niewielkie skrawki lądu podczas przypływu znajdują się pod powierzchnią wody.
Na zdjęciu: Ostatni dom na Holland Island, który osunął się do wody w 2010 roku.
Miejsca opuszczone - Bikini
Jeden z atoli na Oceanie Spokojnym - Bikini - przez kilkanaście lat był wykorzystywany przez USA do testów broni jądrowej. Skończyły się one w 1958 roku i z czasem wysepka stała się małym wakacyjnym rajem, oferującym cały wachlarz atrakcji, od nurkowania przez łowienie ryb po plażowanie. Ostatecznie rozwój turystyki został wstrzymany m.in. z powodu problemów z komunikacją i dziś nie ma tu żywej duszy.
if/udm