Ornitologiczna sensacja w Niemczech. "Nigdy nie widziałem czegoś podobnego"

Mimus polyglottos żywi się głównie owadami, ale nie gardzi też ślimakami, pająkami lub małymi gadami
Mimus polyglottos żywi się głównie owadami, ale nie gardzi też ślimakami, pająkami lub małymi gadami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. NGU

04.10.2024 12:54, aktual.: 04.10.2024 13:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ornitolodzy, którzy masowo w ostatnim czasie zjeżdżają do niemieckiej miejscowości, nie kryją zaskoczenia. Pojawił się tam bowiem gatunek ptaka, którego na co dzień nie obserwuje się w tej części świata.

W dzielnicy Rheidt w niemieckim mieście Niederkassel zaobserwowano w ostatnich tygodniach wyjątkowy gatunek ptaka. Mowa o przedrzeźniaczu północnym (łac: Mimus polyglottos).

Wielka sensacja w ornitologicznym świecie

Ornitolodzy, usłyszawszy o tej informacji, zaczęli przyjeżdżać do Niemiec, aby zobaczyć ptaka na żywo i potwierdzić jego przynależność gatunkową. Jak podają lokalne niemieckie media, w ciągu ostatnich dwóch tygodni przyjechało do Niederkassel ok. 700 znawców ptaków. Byli to eksperci z różnych krajów Europy, m.in. Szwajcarii, Danii, Belgii, Holandii oraz Wielkiej Brytanii.

- Nigdy nie widziałem czegoś podobnego - skomentował rolnik, Karl-Josef Engels, który zobaczył tłum ornitologów w małej miejscowości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ornitolodzy zastanawiają się nad tym, jak przedrzeźniacz północny dostał się do Niemiec, bowiem jest to gatunek naturalnie występujący w Ameryce Północnej. Wysnuli oni kilka hipotez. Uważają, że ptak mógł przybyć do naszych zachodnich sąsiadów na pokładzie statku bądź uciec z prywatnej hodowli. Z kolei zdaniem ornitologa Berna Petriego prawdopodobne jest, że z wiatrem sam tutaj przyfrunął.

Co ciekawe, do tej pory odnotowano tylko czterokrotnie jego pojawienie się w Europie - trzy razy w Wielkiej Brytanii i raz w Holandii.

Przedrzeźniacz północny

Śpiew przedrzeźniacza północnego składa się ze zmiennych lub wciąż powtarzających się melodii. Samce śpiewają o każdej porze, zarówno w dzień, jak i w nocy. Śpiew przedrzeźniacza północnego zawiera, obok własnych melodii, także przejęte dźwięki, zazwyczaj odgłosy innych ptaków, najczęściej z najbliższego sąsiedztwa, które potrafi naśladować po mistrzowsku.

Źródło: ksta.de/wikipedia.org

Źródło artykułu:WP Turystyka
w podróżyniemcyptak
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także