Otmuchów. Atrakcje. Poznaj miasto dla ciekawych
Jak wszystkie miasta księstwa nyskiego, do 1810 roku Otmuchów był własnością biskupów wrocławskich.
Jak wszystkie miasta księstwa nyskiego, do 1810 roku Otmuchów był własnością biskupów wrocławskich.
Już z daleka widać położony na wzgórzu kościół św. Mikołaja z końca XVII wieku. Jego piękne wnętrze zdobią włoskie stiuki i znakomite freski Karla Dankwarta (sceny z życia Matki Bożej i św. Mikołaja). W ołtarzu głównym uwagę zwraca obraz Św. Mikołaja błogosławiącego rozbitków, pędzla Michaela Wllmanna z 1696 roku. Na stoku pochyłego rynku ustawiono w 1734 roku barokową kolumnę Maryjną. Niżej znajduje się ratusz z około 1538 roku o fasadzie pokrytej sgraffitami.
U stóp wzgórza zachował się z kolei barokowy pałac biskupi zbudowany w 1707 roku przez Michaela Kleina dla wielkiego mecenasa sztuki, biskupa wrocławskiego Franciszka Ludwika, fundatora otmuchowskiego kościoła. Budowlę nazwano zamkiem Dolnym w odróżnieniu od średniowiecznego Górnego – położonego na wzgórzu, z którego kontrolowano dolinę Nysy Kłodzkiej.
Zamek Górny wniesiono w XIII wieku. Przebudowany w renesansie pod koniec XVI wieku, w 1821 roku, po sekularyzacji dóbr kościelnych, przekazany został przez króla pruskiego rodzinie Wilhelma von Humboldta, patrona berlińskiego uniwersytetu. W pięknym parku zamkowym z wiekowymi dębami uwagę zwraca biskupi pałacyk myśliwski (M. Klein 1704) – pierwsza na Śląsku świecka budowla na planie elipsy.
Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Wrocław
Autor: Beata Lejman